Soubojem USA a Číny trpí celý svět, obchodní svár tíží i Česko

  14:07
Tahanice mezi USA a Čínou brzdí mezinárodní obchod a podnikatelé jsou čím dál nervóznější. Trpí především exportně orientované země, včetně Česka. Tuzemský vývoz začíná klesat a analytici vyhlížejí zpomalení ekonomiky.
ilustraèní snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Bezmála dva roky vede americký prezident Donald Trump celní válku proti Číně. Zatímco před jeho nástupem do úřadu byl čínský dovoz do Spojených států zatížen v průměru tříprocentním clem, aktuálně je to více než 18 procent. A pokud skutečně dojde k uvalení všech ohlášených tarifů, přehoupnou se do konce roku americká cla na čínské zboží přes 24 procent.

Americká cla na dovoz zboží z Èíny

Americká celní ofenziva, po níž obvykle následuje čínská reakce, se však rychle přenáší do ostatních zemí. Celní válka a další nejistoty vedou už několik čtvrtletí k poklesu mezinárodního obchodu. Jak ukazují poslední data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), souhrnný vývoz skupiny nejsilnějších zemí světa G20 klesl ve druhém čtvrtletí o 1,9 procenta.

A přibrzďuje i tuzemský vývoz. Nervozita však nestoupá pouze kvůli celní válce mezi USA a Čínou, ale také kvůli stupňující se hrozbě divokého brexitu. Do vyhlídek českého exportu se propisuje rovněž slábnoucí výkon německé ekonomiky, která se ocitá na pokraji recese.

Čína se nevzdává. Její trumfy v obchodní válce dokážou otřást světovými trhy

Jak uvádí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, nebude červnový pokles měsíční hodnoty českého exportu pod úroveň stejného měsíce loňského roku jediný. Další by měl přijít před koncem roku. „Pokud se naplní nepříznivý scénář neřízeného brexitu a zároveň dojde ke zvýšení cel na dovoz aut z Evropy do USA, pokles vývozu bude výrazný a několikaměsíční,“ dodává Horská.

Oslabování světového obchodu přináší velké problémy především německým automobilkám, jež dlouhodobě patří k tahounům evropské ekonomiky. Jenže tento motor se nejprve kvůli přísnější regulaci emisí v Evropě začal loni na podzim zadírat a letos jeho produkce klesla na krizovou úroveň z roku 2008.

To podle Horské nedává velkou naději na brzké oživení německého hospodářství, a tedy ani na oživení českého exportu. „Navíc předzásobení britského a amerického trhu před brexitem přestane dál nafukovat vývoz do těchto zemí,“ dodává Horská.

Trump přitvrzuje

Obchodní válka mezi USA a Čínou na Evropu dopadá také nepřímo. „Je třeba počítat s masivnější nabídkou čínského a pravděpodobně i amerického zboží do Evropy, protože celní válka mezi oběma znesvářenými stranami bude vyvolávat potřebu uplatnit zboží jinde,“ upozorňuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Trump přitom svou protiobchodní rétoriku v poslední době stupňuje. „Nepotřebujeme Čínu. A na rovinu, byli bychom na tom mnohem lépe bez nich. Čína vydělává a krade obrovské peníze už desetiletí. A to je třeba zastavit,“ napsal před týdnem na Twitter.

„Nařizuji tímto americkým společnostem, aby okamžitě začaly hledat alternativu k Číně, včetně návratu firem domů a výrobě v USA,“ připsal k tomu americký prezident. Řada expertů však pochybuje, že by se něco takového mohlo podařit. A hlavně že by to dlouhodobě vedlo k lepšímu výkonu americké ekonomiky.

Financial Times upozorňují, že obchodní napětí ve světovém obchodě má různé dopady. Zatímco slábnoucí světová poptávka táhne dolů exportně orientované země, jako je Německo či Itálie, jiným zemím pomáhá silná domácí poptávka, třeba Francii.

To se odráží i v náladě podnikatelů a spotřebitelů. Ohledně budoucího vývoje se Unie nyní dělí na pesimisty a optimisty.

„Firmy začaly být opatrné“

Češi – a to zejména spotřebitelé – zatím patří spíše k optimistům. Ukázala to i zpřesněná data o vývoji ekonomiky, která statistici zveřejnili v pátek. České hospodářství rostlo ve druhém čtvrtletí meziročně o 2,7 procenta, mezikvartálně o 0,7 procenta. Domácí poptávka tak prozatím zvyšuje odolnost tuzemské ekonomiky, tlumí stagnaci Německa i nepříznivé vnější vlivy.

„Spotřeba domácností je dlouhodobě podporována vysokou dynamikou mezd v posledních letech, která bude lehce pomaleji pokračovat. Motorem růstu mezd zůstává veřejný sektor, který i pro příští rok počítá s citelným navýšením platů, a i ostatní vládní výdaje porostou,“ říká ekonom Komerční banky František Táborský.

Česko může být jednou z největších obětí obchodní války USA s Čínou

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozorňuje, že struktura růstu je typická pro pozdní fázi cyklu, která se obvykle během krátké doby překlopí do citelného zpomalení.

„Domácnosti i vláda zvyšovaly své výdaje, zatímco firmy začaly být opatrné se svými investicemi. To se již projevilo poklesem investic do dopravních prostředků, zatímco investice do strojního vybavení a stavební investice kromě bydlení začaly stagnovat,“ uvedl Sobíšek.

A tyto trendy se nyní prohlubují. „Očekáváme další zpomalení globální ekonomiky, které postupně stáhne i domácí hospodářství. Zpomalení do Česka však přijde s mírným zpožděním. Pro tento rok očekáváme celkový růst ekonomiky o 2,7 procenta a pro rok příští zpomalení na 2,1 procenta. Rozhodující pro tuzemskou ekonomiku bude, jak se vyvine situace v zahraničí,“ říká Táborský.

  • Nejčtenější

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Neplatiče odstřihlo SVJ od tepla a teplé vody. V pořádku, uvedl Nejvyšší soud

5. června 2024

Společenství vlastníků může rozhodnout o tom, že nebude služby dodávat vlastníkům jednotek, kteří...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Investoři v Praze připravují 145 tisíc bytů. Stále to nestačí, říká analýza

12. června 2024  16:06

Soukromí investoři v hlavním městě momentálně připravují 145 000 nových bytů, o 2 000 jednotek více...

EKO-KOM jako monopol. Česko by mělo zlepšit hospodářskou soutěž, nabádá komise

12. června 2024  14:13

Evropská komise (EK) vyzvala Českou republiku, aby zlepšila hospodářskou soutěž v oblasti sběru a...

Globální poptávka po ropě dosáhne vrcholu v roce 2029, předpovídá zpráva

12. června 2024  13:17

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zveřejnila ve své střednědobé zprávě odhady týkající se...

Akèní letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...