Zákoník práce čeká největší změna od 90. let. Co všechno přesně přináší?

Ze Sněmovny do Senátu míří novela zákoníku práce, která představuje největší zásah do pracovního práva za bezmála třicet let. Mění práci na dohodu i postavení rodičů a pečujících osob. Dohodářům zajistí dovolenou, rodičům práci z domu. Redakce iDNES.cz připravila přehled nejvýznamnějších změn.
ilustraèní snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1 Dovolená pro dohodáře

Dohodář získá nárok na placenou dovolenou, pokud jeho smlouva trvá nepřetržitě déle než 28 dní a zároveň odpracoval alespoň čtyřnásobek své fiktivní týdenní pracovní doby. Tu zákoník stanovuje na 20 hodin, což odpovídá polovičnímu úvazku v klasickém pracovním poměru. Pokud dovolenou brigádník nevyčerpá, bude mu proplacena po skončení smlouvy.

Zaměstnavatel svým brigádníkům zároveň bude muset připravit písemný rozvrh jejich pracovní doby. Zaměstnance s ním následně seznámí nejpozději tři dny před začátkem směny nebo obdobím, na něž je pracovní doba rozvržena. Zákon dovoluje, aby se ze zaměstnancem případně dohodl jinak.

Podle odpůrců ale tímto krokem dohody ztrácí na své flexibilitě, která je pro řadu dohodářů důležitá. Hojně je totiž využívají například studenti.

Dohodáři budou mít právo na dovolenou. Zákon se bude obcházet, varují experti

Kritický je k úpravě dohod například Daniel Münich, ekonom z CERGE-EI a člen Národní ekonomické rady vlády. „Celý systém se tím dále komplikuje. Na samém začátku je problém příliš vysokého danění práce, kvůli čemuž pak někteří zneužívají jiné cesty,“ uvedl pro iDNES.cz.

Jan Procházka, advokát Deloitte Legal, ale upozorňuje, že Česko nemělo na vybranou a novelu přijmout zkrátka muselo. „Novela zákoníku práce je primárně zaměřená na transpozici práva EU, takže jsme ji vlastně přijmout museli a na kreativitu nebylo mnoho prostoru. Novela tak přináší řadu administrativy navíc, posiluje práva zaměstnanců pečujících o své blízké a narovnává podmínky pro dohodáře,“ shrnuje expert.

Dohodářům chce nový zákoník navíc zajistit také příplatky za práci o svátcích, víkendech, v noci nebo ve ztíženém prostředí. Po půl roce u firmy by dohodáři navíc mohli žádat o běžnou pracovní smlouvu. Odmítnutí bude muset zaměstnavatel zdůvodnit.

2 Přesčasy ve zdravotnictví

Poslanci změnili přesčasovou práci ve zdravotnictví. Měli totiž obavy, že by regulace práce na dohody snížila dostupnost pracovníků ve zdravotnictví a tím i kvalitu služeb.

Schválený pozměňovací návrh skupiny koaličních poslanců kolem Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) proto zavede ve zdravotnictví možnost další přesčasové práce, a to do konce roku 2028. Ve zdravotnických zařízení má jít v průměru až o osm hodin týdně a u záchranné služby v průměru nejvýš o dvanáct. Pracovníci budou dostávat za takovou práci čtvrtinový příplatek.

3 Právo na práci z domu

Pečující o dítě do devíti let nebo blízku osobu či těhotné ženy budou mít nárok na kratší úvazek či právě na práci na dálku, případně jiné uspořádání pracovní doby. Případné zamítnutí požadavku zaměstnavatel bude muset zdůvodnit a mít pro to vážné důvody. Těhotným ženám či rodičům dětí do jednoho roku zároveň dle nového zákoníku nebude moct nařídit práci přesčas.

Takzvaný home office s sebou ponese také kompenzace. Zaměstnanci, kteří budou pracovat z domu, by totiž měli dostat náhradu ve výši prokazatelných nákladů, nebo paušální částkou za plyn, elektřinu či vodu. Bude ale možnost se písemně dohodnout, že náhradu těchto nákladů zaměstnavatel nebude platit.

„Nakonec zvítězila varianta, že náhrada není povinná. Z mého pohledu je home office bez náhrady v některých případech fér, a to když jde o jednorázovou potřebu pracovat z domu. V jiných ale fér být nemusí, a to pokud jde o trvalou práci z domu, a tedy úsporu na straně zaměstnavatele za menší kancelářskou plochu,“ dodal Procházka.

Nárok na home office pro rodiče? Znevýhodní je a firmy zatíží, varují experti

Nárok na práci z domu může vzbuzovat otázku, zda to matky s malými dětmi neznevýhodní na trhu práce. Klára Kalíšková, která působí na Fakultě informatiky a statistiky VŠE v Praze a na akademickém pracovišti CERGE-EI se toho ale nebojí.

„To by tím musely trpět mladé ženy už nyní, protože je u nich předpoklad, že odejdou na mateřskou. To ale data neukazují. Když se podíváme například na gender pay gap, tak ve věku, kdy mladí lidé nastupují na trh práce, je rozdíl v platech velmi malý, otevírá se až v době rodičovství,“ vysvětlila Kalíšková.

„Riziko, že zaměstnavateli mladá žena odejde a on za ni bude muset hledat náhradu a několik let jí držet místo, je mnohem větší, než že bude chtít home office. Přesto ale nevidíme, že by se jim kvůli tomu hůř hledala práce,“ dodává Kalíšková.

4 Zkrácené úvazky pro rodiče

Kromě práce na dálku by měl mít zaměstnavatel také povinnost povolit zkrácený úvazek tomu, kdo pečuje o dítě do devíti let nebo blízkou osobu. Ekonom Münich u této části zákoníku upozorňuje, že částečných úvazků je v Česku žalostně málo, a to i ve státní správě. „Je otázka, zda by měl stát vnucovat soukromému sektoru něco, co sám u svých zaměstnanců neumí či nechce dělat,“ míní ekonom.

Kalíšková k tomu dodává, že nárok na zkrácený úvazek už je pro rodiče dětí uzákoněný delší dobu. Rodiče ale o svém právu podle ekonomky často nevědí. „Jedna věc totiž je, že na to máte nárok, jiná už, že o tom spousta lidí neví a svůj nárok tedy nevymáhají,“ míní Kalíšková.

Za stejnou práci stejné peníze. Pro české ženy sci-fi, ukázal průzkum

Zároveň je ale podle ní dobře, že se do zákoníku novinky jako kratší úvazek či práce na dálku pro pečující a rodiče dostaly. Pro firmy je to totiž signál, že by s touto oblastí měly pracovat.

K tomu ovšem expertka podotýká, že ať už je v zákoně cokoli, je vždy zásadní dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. „Zaměstnavatel má totiž vždy možnost taková nařízení obejít. Pokud by tedy byl zaměstnavatel striktně proti, tak i přes změnu zákoníku s tím nic moc dělat nejde,“ varuje Kalíšková.

5 Výpověď e-mailem

Zaměstnavatelé budou nově muset své lidi do sedmi dnů od vzniku pracovněprávního vztahu informovat například o době trvání a podmínkách zkušební doby, postupu při ukončení pracovního poměru a výpovědních dobách nebo rozsahu minimálního odpočinku a délce přestávek na jídlo.

Změny doznají i písemnosti, které se budou více digitalizovat. Například i pracovní smlouvu bude nově možné uzavřít elektronicky. „Velkým plusem novely je umožnění elektronického podepisování pracovních smluv a jiných dokumentů. Dosavadní úprava tuto možnost nesmyslně komplikovala, takže nebyla v praxi moc využitelná. Teď je možné podepisovat prostým elektronickým podpisem většinu dokumentů. Pokud by se zaměstnanec vyhýbal například převzetí výpovědi, je možné ji poslat e-mailem a po patnácti dnech se považuje za doručenou,“ vysvětluje Procházka.

Zákon by mohl začít platit už na podzim. Teď míří k senátorům, poté by jej měl podepsat prezident.

Odstartujte svou kariéru s portálem jobDNES.cz a vyberte si z atraktivních pracovních nabídek

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

„Ošklivá“ Barbie verze je hitem. Němci po výhře vykoupili repliky dresů

17. června 2024  11:54

Německo žije fotbalem a na byznysovém poli těží i z euforie po úvodní výhře pořadatelské země nad...

„Dutch roll“, další incident Boeingu 737 MAX. Prověřují se nebezpečné boční kmity

17. června 2024  11:50

Federální úřady ve Spojených státech vyšetřují další incident letadla Boeing 737 MAX. Stroj...

USA jsou v rozvoji vyspělé jaderné energetiky 15 let za Čínou, říká studie

17. června 2024  10:02

Spojené státy v oblasti špičkové jaderné energetiky zaostávají až patnáct let za Čínou. Peking má...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Akèní letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...