Experti vyhlížejí zlevnění potravin, na úroveň před válkou se nevrátí

Inflace přibržďuje, ale v praxi bude u většiny položek znamenat jen pomalejší zdražování. Zlevnění potravin se však můžeme dočkat díky nižším provizím dodavatelů a levnějším energiím.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Bankovní rada se v srpnu rozhodla ponechat dvoutýdenní repo sazbu na sedmi procentech. Očekává, že současné nastavení měnové politiky postupně zajistí návrat k dvouprocentní inflaci. Červencová inflace meziročně dosáhla 8,8 procenta, postupně však brzdí. Ostře sledovaný bude další vývoj hlavně u citlivých položek spotřebního koše, jako jsou mimo jiné ceny potravin.

„Je třeba vědět, že i dvouprocentní inflace znamená v praxi postupné, byť mírné zdražování,“ uvádí agrární analytik Petr Havel. Pokud by tedy platila i pro potraviny, nerostly by jejich ceny sice takovým tempem, jako loni a letos, ale rostly by dál.

Mimo jiné i proto, že dál poroste cena lidské práce, což je také významná položka, která do ceny výsledného produktu zasahuje. „Produkce potravin také bude muset stále intenzivněji reagovat na cíle stanovené nebo stanovované v souvislosti s adaptacemi na změnu klimatu a k přírodě bližšímu hospodaření,“ dodává Havel. To bude v praxi zvyšovat náklady a byrokracii spojenou s regulacemi ve vztahu k životnímu prostředí. A vyšší náklady se mohou projevit ve vyšších cenách.

Letos už zdražování výrazně nezpomalí. Kvůli koruně i úspornému tarifu

Některé potraviny by mohly i zlevnit, protože inflace odráží vývoj cen v celém spotřebitelském koši. A v něm vždy ceny některých položek rostou výrazně více a jiné výrazně méně, než jak se vyvíjí celkový průměr. „Odhadnout předem, které konkrétní položky koše budou klesat, je ale velmi obtížné, a navíc se výčet zlevňujících položek může v čase měnit,“ říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy. „S velmi vysokou pravděpodobností ale ceny neklesnou na úroveň před začátkem válečného konfliktu na Ukrajině,“ mírní Havel optimismus.

Do snížení cen potravin se mohou promítnout také náklady na energie a na produkci zemědělských komodit. „Pokud například zlevní energie, odrazí se to v nižších nákladech na výrobu potravin a následně i v cenách potravin,“ říká Havel. Opačně to ale bohužel nefunguje. „Nelze očekávat, že nejprve zlevní potraviny a poté energie. Právě proto, že energie představují významnou nákladovou položku při jejich výrobě,“ dodává.

Klesají ceny výrobců pšenice i mléka, inflace ale stále roste, říká svaz

Právě ceny energií ale v poslední době klesají, což se projevuje i na poklesu cen v ostatních odvětvích. „Vidíme, že ceny energií i některých potravin už klesají, a pokud nedojde k nějakému dalšímu velkému šoku, bude pokles cen komodit pokračovat,“ uvádí Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky.

Jedním z důvodů současného poklesu cen potravin navzdory stále vysoké inflaci jsou právě nižší ceny energií. „Dodavatelé konečně pod velkým tlakem obchodu začínají do svých cen promítat nižší náklady na energie a světové ceny zemědělských komodit,“ říká Prouza a dodává, že cesta k nižším cenám potravin vůbec není jednoduchá. „Ta cenová vyjednávání jsou hodně tvrdá, protože si někteří dodavatelé zvykli na obrovské zisky, které měli v uplynulém roce,“ doplňuje.

V případě, že by ale firmy svou cenovou politiku neupravily, mohl by vzrůst objem dovážených potravin, které budou pro českého spotřebitele cenově přijatelnější.

Na rozpor mezi cenami producentů a cenami v obchodech upozornila i poslední zpráva statistiků. Podle tento týden zveřejněných údajů je cena pšenice proti loňsku až o polovinu nižší, meziročně klesá i výrobní cena mléka. Na spotřebitelských cenách to však zatím vidět není.

„V červenci byla u potravin meziroční míra inflace 9,5 procenta, v červnu to bylo 12 procent. Paradoxem je, že rozhodující cena tuzemských zemědělských komodit v měsíčním srovnání neustále klesají, ale v obchodech stále cena roste,“ řekl ČTK mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.

Panují také obavy, zda postupné kroky ke snížení inflace nemohou zapříčinit příliš velké zpomalení, které by následně českou ekonomiku posunulo až do deflace. V takovém případě by odpadla motivace investovat přebytečnou hotovost, jelikož ta by neztrácela na hodnotě.

Naopak nejlepší výnos by přinášelo zcela bezrizikové schraňování peněz například na účtu. Tím by se však výrazně zbrzdila celková ekonomika. „Vyloučit se to určitě nedá. Bude záležet i na vývoji světových cen například u energií nebo potravinářských komodit a také na vývoji kurzu koruny,“ říká Skořepa.

Podle Sklenáře ale deflaci teoreticky budeme vykazovat jen „papírově“, pokud vůbec. „Je zde šance, že kvůli započtení změn cen energii do ledna 2024 můžeme „papírově“ vykazovat deflaci, tedy meziroční pokles hodnoty spotřebitelského koše kvůli jedné položce,“ uvádí Petr Sklenář hlavní ekonom J&T banky. I toto riziko je ale poměrně malé. „Deflace jako dlouhodobý a trendový pokles cenové hladiny, tedy více cen, nám v dohledné době nehrozí,“ dodává.

18. května 2023

  • Nejčtenější

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Minus 210 miliard za pět měsíců. Jen dvakrát Česko hospodařilo hůř

3. června 2024  14:01

Schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, sdělil...

Dluží stovky milionů, i Gretzkému. Český nápad na pamětní bankovky zkrachoval

3. června 2024  20:04

Firma Top Legends, která prodává pamětní bankovky věnované slavným sportovcům, na sebe podala...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Neplatiče odstřihlo SVJ od tepla a teplé vody. V pořádku, uvedl Nejvyšší soud

5. června 2024

Společenství vlastníků může rozhodnout o tom, že nebude služby dodávat vlastníkům jednotek, kteří...

Jak dlouho budou Češi v penzi? Čtvrtinu života, nebo 21,5 roku. Experti varují

10. června 2024

Premium Zvyšování důchodového věku je nejtřaskavějším opatřením celé důchodové reformy, která se aktuálně...

Avokáda bez nálepek. Řetězec testuje namísto nich laserové nápisy

10. června 2024

Obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii začal testovat na některých svých avokádech laserové...

Nike propouští už i v Evropě. Potřebuje razantně osekat náklady

9. června 2024

Výrobce sportovního oblečení Nike pokračuje v propouštění svých zaměstnanců. Redukce pracovních...

Za záplavy v Brazílii může z velké části lidská ignorance, zjistila studie

9. června 2024

Neobvykle intenzivní, dlouhotrvající a rozsáhlé záplavy, které v květnu zpustošily jižní Brazílii,...

Akèní letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...