Vinaři se přou s ekonomy o kontroverzní daň. Vláda už přitom jasno má

  14:38
Vláda při sestavování konsolidačního balíčku, který má zlepšit stav veřejných financí, upřela zrak také na vinaře. Těm reálně hrozí, že na ně bude uvalena spotřební daň, kterou má tiché víno aktuálně nulovou. Pravděpodobně by se danilo stejně jako to šumivé, tedy více než 23 korunami za litr. Podle nejnovějších informací vláda nakonec tlaku vinařů podlehla a zdanění tichého vína z balíčku vypadlo. Jeho finální podobu vláda představí už ve čtvrtek
ilustraèní snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Nápad na spotřební daň se logicky nelíbil tuzemským vinařům. Podle nich by vyšší zdanění snížilo jejich konkurenceschopnost vůči zahraničním vinařům. Vadil jim také očekávaný nárůst byrokracie a samotná nižší spotřeba vína, která by přišla poté, co by kvůli dani zdražila jejich produkce. S tím by podle vinařů souvisel také zánik pracovních míst.

Co je to tiché víno?

  • Nešumivá červená, bílá a růžová vína.
  • Tichá vína, na rozdíl od jiného alkoholu a tabáku, nepodléhají spotřební dani. Sazba je nulová.

Zdanění tichého vína spotřební daní neleží na stole poprvé. V případě, že se pátrá po nových příjmech do rozpočtu, se tento nápad vytahuje opakovaně. Jako zatím poslední s ním přišla Národní ekonomická rada vlády (NERV), která byla pověřena úkolem dát vládě návrhy, které by mohla využít při sestavování konsolidačního balíčku, jehož úkolem je uzdravit veřejné finance.

„V roce 2021 bylo na trhu uvedeno 2 103 979 hektolitrů tichého vína. Pokud bychom použili sazbu pro šumivá vína a meziprodukty 2340 Kč/hl, dostaneme hypotetický výnos 4,9 miliardy korun,“ píše ve svém návrhu NERV.

Finální podobu konsolidačního balíčku vláda představí už ve čtvrtek v symbolický čas za pět minut dvanáct. Podle informací portálu Novinky.cz nakonec zdanění tichého vína z konsolidačního balíčku vypadlo. Proti zdanění nebyli jen vinaři, ale i řada politiků včetně ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Argumenty obou stran shrnuje redakce iDNES.cz

1 Tuzemská vína nezvládnou konkurovat

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), argumentuje proti dani mimo jiné tím, že lokální vína budou proti těm z dovozu příliš drahá a lidé si je proto nekoupí. „V obchodech se nejčastěji prodá víno za čtyři až pět euro. Po změně se dostane do kategorie pět a víc,“ dodal na svém Twitteru Grolich.

Na sociální na jeho výroky reagoval člen NERV Libor Dušek a připomněl, že dovážená vína zdraží stejně jako ta domácí. Podle něj tak budou naopak znevýhodněna naopak vína z dovozu, protože ta jsou až extrémně levná. Spotřební daň z vína by se totiž počítala jako fixní cena na litr. Tím pádem levné víno procentuálně zdraží více než to dražší.

„Když někdo tvrdí, že dovozová vína jsou už dnes levnější a toto je dále zvýhodní, říká logický nesmysl. Pokud jsou dnes dovozová vína levná, tak jim naopak absencí spotřební daně pomáháme proti kvalitním vinařům,“ upozorňuje další člen NERV, sociolog Daniel Prokop.

Na českém trhu lze najít například víno z Nového Zélandu, které stojí 50 korun a po zavedení daně se podle výpočtu Svazu vinařů ČR mohlo v důsledku zavedení spotřební daně zdražit na 85 korun. Existují i vína ze Španělska, která se dovážejí za 0,20 eura (4,70 koruny) za litr, které se pak stáčí do láhví a dalších obalů. Podle Martina Chlada, prezidenta Svazu vinařů ČR ale tak levné produkci čeští vinaři ani v případě zdanění dovozu nedokážou konkurovat.

Vinaři dále upozorňují, že spotřebitelé jsou na cenu vína velmi citliví. Vzhledem k tomu, že vína od 130 korun a výše dnes podle Chlada kupuje pouze deset až patnáct procent lidí, zdražení moravských vín nad tuto hranici už český spotřebitel nebude akceptovat a sáhne raději po vínech z dovozu. Ta sice také výrazně zdraží, ale na rozdíl od těch tuzemských ještě budou splňovat hranici, kterou jsou lidé za láhev vína ochotní dát.

2 Utrpí turismus

Zdanění tichého vína by podle hejtmana Grolicha bylo zcela likvidační pro cestovní ruch ve vinařských oblastech. „Zabije to turismus, který je na vinařskou kulturu navázaný – často v těch nejvíc ohrožených částech jižní Moravy. Věc, která drží nad vodou Znojemsko, Hodonínsko a Břeclavsko, půjde do kytek,“ netají se obavami.

Dušek ale oponuje tím, že cena vína je jen zlomek plné ceny vinařské turistiky. Lidé, kteří se na Moravu vydají za vínem totiž musí zaplatit také náklady na cestu i ubytování. „Ano, spotřeba klesne, nejspíš o vyšší jednotky procent. Říkat tomu zabije? Dogmatismus!“ míní ekonom.

Vinařská unie ale upozorňuje také na to, že podstatnou ztrátou pro tuzemskou ekonomiku může být rozvoj přeshraničních nákupů vína. Nulová daň na tichá vína totiž platí také v sousedním Německu, Rakousku nebo na Slovensku.

„Všichni naši sousedé s výjimkou Polska mají nulovou spotřební daň na tiché víno. V nevinařském Polsku je to deset korun na láhev, což je méně, než o čem se mluví u nás. Blízkost jižní Moravy k Rakousku by trend posílila, neboť naše víno by bylo levnější koupit v Rakousku,“ upozornil Chlad.

3 Stát vybere méně kvůli nižší spotřebě vína

Svaz vinařů ve svém tiskovém prohlášení také varoval, že v důsledku nižší spotřeby vína by se ponížil výběr na ostatních daních, jako je například DPH. Tvrzení opírá o analýzu poradenské společnosti Ernst and Young, kterou si svaz nechal vypracovat. Podle té by stát vlivem snížené konzumace vína přišel o 326 milionů korun na DPH.

„Argumentace vyšším výběrem daní je zcela lichá, v takto konkurenčním prostředí se zavedení daně okamžitě promítne do cen. Vláda mylně předpokládá, že český zákazník vše snese a připlatit si dalších deset nebo dvacet korun pro něj není problém,“ říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie a ředitel společnost Bohemia Sekt.

„Někteří zavřou, někteří utlumí činnost a budou vyrábět jen pro svou radost a potřebu, někteří uniknou do šedé ekonomiky, o což už se stát zasadil vypnutím EET, o což jsme my vinaři rozhodně neprosili. Zklamání státu bude obrovské,“ míní Chlad.

4 Více než tři tisíce zrušených pracovních míst

Ve zmíněné analýze společnosti EY se také uvádí, že v důsledku vyššího zdanění tichého vína zanikne 3 200 pracovních míst, čímž se na Twitteru ohání i hejtman Grulich. Ani tento argument se však Duškovi nezdá. „Nemyslím, že prosperita, neřkuli přežití celého regionu, stojí a padá na jedné daňové výjimce,“ oponuje.

„Pokud by stát vybral tři čtyři miliardy, tak to v úhrnu deficitu hraje marginální roli a obětuje se jeden z tradičních oborů,“ myslí si Chlad.

5 Neúnosná administrativa

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula, stejně jako například hejtman Grulich, upozornili na to, že nutnost zavést spotřební daň si vyžádá mnohem větší administrativní zátěž, než jakou mají producenti nyní.

„Každý povinný subjekt by měl nově povinnost zřídit daňový sklad a zajistit spotřební daň vůči celnímu úřadu. Tím by se enormně zvýšila administrativní zátěž jak pro stát kvůli vyšším nákladům na správu a výběr daně, tak pro producenty samotné,“ upozorňuje Nekula.

Vinaři tvrdí, že hrozí, že někteří z nich administrativní zátěž vůbec nezvládnou, jiným se už kvůli nákladům navíc, které si byrokracie vyžádá, podnikání už zkrátka nevyplatí.

„Každý rozumný návrh počítá s tím, že malí producenti budou od spotřební daně osvobozeni. Malé sklípky se fakt nezmění v celní sklady s formuláři a kamerami. O výši hranice pro osvobození lze vést věcnou diskusi,“ oponuje Dušek.

Nevzdáme se, říkají vinaři

Pokud by přeci jen zdanění tichého vína v konsolidačním balíčku zůstalo, vinaři už mají plány, jak by reagovali. Chlad novinářům řekl, že ví o několika vinařích, kteří by v případě uvalení daně ihned přesunuli své prodejní místo za hranice. Zároveň by někteří vinaři zřejmě přistoupili také ke klučení vinic, tedy odstranění vinohradu. „Platíme ale penále, pokud už vyklučené vinice nevysázíme, tak to musíme dobře rozmyslet. Další krok je přesun na černý trh, to samozřejmě nikdo neřekne, ale stane se to. Nepřeju si to, ale kontrolu nad tím nemám,“ upozornil Chlad.

Beránek doplnil, že nevylučuje ani variantu, že by někteří vinaři chtěli stávkovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Minus 210 miliard za pět měsíců. Jen dvakrát Česko hospodařilo hůř

3. června 2024  14:01

Schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, sdělil...

Dluží stovky milionů, i Gretzkému. Český nápad na pamětní bankovky zkrachoval

3. června 2024  20:04

Firma Top Legends, která prodává pamětní bankovky věnované slavným sportovcům, na sebe podala...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Neplatiče odstřihlo SVJ od tepla a teplé vody. V pořádku, uvedl Nejvyšší soud

5. června 2024

Společenství vlastníků může rozhodnout o tom, že nebude služby dodávat vlastníkům jednotek, kteří...

Nike propouští už i v Evropě. Potřebuje razantně osekat náklady

9. června 2024

Výrobce sportovního oblečení Nike pokračuje v propouštění svých zaměstnanců. Redukce pracovních...

Za záplavy v Brazílii může z velké části lidská ignorance, zjistila studie

9. června 2024

Neobvykle intenzivní, dlouhotrvající a rozsáhlé záplavy, které v květnu zpustošily jižní Brazílii,...

Motor světové turistiky běží naplno. Číňané opět utrácejí za cestování

9. června 2024

Čínští turisté si vynahrazují ztracené dovolené v éře koronavirové pandemie. Doma i v zahraničí...

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Akèní letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Modelka Huntington-Whiteleyová se vyfotila nahá. Přestaňte, jste matka, píší jí

Britská modelka a herečka Rosie Huntington-Whiteleyová (37) zveřejnila na Instagramu fotku, na které leží zcela nahá na...