Poradna: Jak je to s prací a penězi na rodičovské dovolené

Rodičovskou dovolenou čerpá přes tři sta tisíc lidí. Je možné si přivydělat a do kolika korun měsíčně? A je možné se do práce vrátit dříve? Na tyto a další otázky odpovídá čtenářce advokátka právní kanceláře bpv Braun Partners Markéta Nešetřilová.

Výše příjmu rodiče v souvislosti s čerpáním rodičovského příspěvku není sledována. Sledováno je to, zda je dodržena osobní celodenní a řádná péče o dítě. | foto: Profimedia.cz

Jsem na rodičovské dovolené, chtěla bych si přivydělat nebo zvažuji i návrat do původní práce. Jaké jsou podmínky?
Na úvod jen vysvětlení pojmů. Je rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a pobíráním rodičovského příspěvku. Rodičovskou dovolenou vám zaměstnavatel na vaši žádost musí poskytnout, a to nejdéle do tří let věku dítěte. Délku čerpání si můžete stanovit sama. Jejím účelem je „prohloubení péče o dítě“.

Rodičovský příspěvek pak vyplácí stát a nárok na něj vzniká, pokud po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečujete o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 tisíc korun, nejdéle do čtyř let věku dítěte.

Také délku období poskytování rodičovského příspěvku si můžete stanovit sama. Toto rozlišování vám pomůže orientovat se v problematice týkající se přivýdělku při rodičovské a návratu do zaměstnání.

Mnoho rodičů čerpajících rodičovský příspěvek si myslí, že si nemohou podle libosti přivydělat. Je pravda, že to nelze tak úplně podle „libosti“, ale v zásadě to možné je bez větších problémů. Stát nebrání rodičům, aby výdělečnou činností zlepšovali ekonomickou situaci rodiny.

A kolik si tedy můžu měsíčně vydělat?
Výše příjmu rodiče v souvislosti s čerpáním rodičovského příspěvku není vůbec sledována. Sledováno je pouze to, zda je ze strany rodiče dodržena osobní celodenní a řádná péče o dítě. Tyto pojmy však nelze vykládat běžnou češtinou, ale je třeba se na ně podívat optikou zákona o státní sociální podpoře.

Plánovaná novela zákoníku práce zřejmě umožní, aby se maminky a tatínkové po rodičovské dovolené mohli vždy vrátit do zaměstnání na „svou vlastní židli“,“ říká advokátka Markéta Nešetřilová.

Advokátka Markéta Nešetøilová

Podmínka celodenní péče je v případě dětí do dvou let splněna i tehdy, navštěvuje-li vaše ratolest jesle, mateřskou školku či jiné státní zařízení v rozsahu do 46 hodin v kalendářním měsíci. V tomto případě si můžete přivydělávat podle libosti. U dětí starších dvou let se docházka dokonce nesleduje vůbec, takže můžete pracovat bez jakéhokoli omezení a rodičovský příspěvek vám bude vyplacen vždy.

A je možné se vrátit dříve do práce?
Pokud se však rozhodnete vrátit se do práce, byť jen na zkrácený úvazek, je třeba si uvědomit, že návrat k zaměstnavateli na vaši původní pracovní smlouvu v momentě, kdy dítěti bude více než dva roky, znamená konec rodičovské dovolené. Nikoli však konec rodičovského příspěvku.

Pokud si chcete jen nárazově anebo krátkodobě přivydělat a nechcete tím ohrozit svou rodičovskou dovolenou, doporučujme uzavřít se zaměstnavatelem (se svým nebo s jiným) některou z dohod konaných mimo pracovní poměr, tedy dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Délku čerpání rodičovské dovolené si určujete předem sama. Pokud si ji určíte na dva roky od narození dítěte, a zalíbí se vám být rodič na plný úvazek, pak si ji můžete bez problému prodloužit do doby, než dítěti budou tři roky. Zaměstnavatel vám musí vyhovět.

Jiná je situace, když se rozhodnete rodičovskou dovolenou ukončit dříve, než jste původně avizovala. V takovém případě musí váš zaměstnavatel s návratem souhlasit. To záleží především na tom, jak je upravena pracovní smlouva s vaším „záskokem“. Tedy zda měl záskok pracovní poměr na dobu určitou ohraničenou konkrétním datem (tedy vámi avizovaným návratem z rodičovské dovolené) anebo obecně dnem, kdy se z rodičovské dovolené vrátíte (ať to bude jakýkoli den).

A jak dlouho mi musí zaměstnavatel držet moji pozici?
V současné chvíli rozlišujeme dvě situace:

  1. vracíte-li se z mateřské dovolené (ta většinou trvá 28 týdnů a začíná 6 až 8 týdnů před porodem), musí vám zaměstnavatel umožnit vždy návrat takzvaně na „vlastní židli“, tedy na tutéž práci, jaká byla vykonávána předtím.
  2. vracíte-li se do práce až po skončení rodičovské dovolené, tak vás zaměstnavatel musí zařadit na druh práce podle pracovní smlouvy. Příklad: Ve smlouvě máte jako druh práce „asistentka“. Před odchodem na mateřskou či rodičovskou jste byla asistentka generálního ředitele. Pokud se vrátíte do práce po mateřské, pak budete i nadále asistentkou generálního ředitele. Pokud se do práce vrátíte až po skončení rodičovské dovolené, může vás zaměstnavatel udělat asistentkou kohokoli jiného.

Plánovaná novela zákoníku práce však toto pravidlo s největší pravděpodobností zruší a maminky a tatínkové se po rodičovské dovolené budou moci vždy vracet na „svou vlastní židli“.

A jak je to s placením pojistného?
Za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek, platí zdravotní pojištění stát. U osob, které čerpají rodičovský příspěvek a mají příjmy ze zaměstnání je plátcem pojistného jak stát, tak i tyto osoby.

Co se týká daně z příjmu, tak rodičovský příspěvek je od daně z příjmu osvobozen, mzda ne. Obecně lze tedy říci, že matka, která čerpá rodičovský příspěvek, ale současně má pracovní poměr, neztrácí nárok na výplatu rodičovského příspěvku, ale samozřejmě je povinna co do příjmu z pracovního poměru odvádět všechny povinné odvody.

Autor:
  • Nejčtenější

Spořicí a termínované účty vynášejí méně. Které jsou přesto nejlepší?

5. června 2024

Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech klesají napříč bankovním trhem. Přesto je...

Na chalupě vyměnil okna, má vrátit původní. Spoluvlastnictví může být problém

7. června 2024

Jak řešit problémy, které mohou vzniknout ze společného vlastnictví nemovitosti? Jaká jsou práva a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vše zjistí notář a dluhy platit nemusím. Nejčastější mýty kolem dědictví

5. června 2024

Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, zahrnuje ovšem nejen aktiva (majetek), ale také pasiva...

Začátky byly krušné. Dnes patří firma ke špičce v oboru betonových výrobků

8. června 2024

Zaměstnanci firmy DITON začínali před čtvrt stoletím v pronajatém areálu bývalého zemědělského...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KOMENTÁŘ: Na státní důchod se nespoléhejte. A po reformě už vůbec ne

4. června 2024

Současní penzisté jsou s výší svého starobního důchodu nespokojeni. Vyplynulo to z průzkumu...

Vyplatí se neváhat, nemoc není nutně překážka. Na co myslet u životního pojištění

11. června 2024

Premium Životní pojištění vám nezaručí, že budete zdraví, ale může se postarat, aby se váš životní standard...

KOMENTÁŘ: Kdo září na akciovém trhu a co má pro investory smysl sledovat

11. června 2024

Mnozí investoři dnes bedlivě sledují jakákoli vyjádření centrálních bankéřů. Přitom se snaží číst...

KOMENTÁŘ: Proč stát nelze řídit jako domácnost či firmu

10. června 2024

Kdo má představu, že k ekonomice se dá přistupovat stejně, jako to děláme v domácnosti nebo ve...

KVÍZ: I zdravotní gramotnost je důležitá. Co víte o prevenci a ceně za léky?

9. června 2024

Lehké zdravotní problémy můžete řešit i sami. Ušetříte sobě i lékařům spoustu času a zdravotnímu...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...