Živnostníky podpoří program Pětadvacítka, odpuštění záloh či odklad daní

Preventivní opatření proti nákaze covid-19 zasáhla jak firmy všech velikostí, tak živnostníky. Jenže právě osoby samostatně výdělečně činné patří podle vlády ke skupinám, které krize vyvolaná pandemií nejvíce ohrozí. Zejména pak ty, kteří mají živnost jako hlavní zdroj příjmů a nemají ji jako přivýdělek k zaměstnání. Jak je stát podpoří?
ilustraèní snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Základní podpora pro OSVČ je program Pětadvacítka Ministerstva financí ČR. Dále jsou odpuštěné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. A OSVČ stejně jako ostatní pak mohou čerpat i ošetřovné, pokud zůstaly doma s dětmi do třináctého roku věku. Pomoci jim může i odklad platby daně z příjmu i některých dalších daní,“ vyjmenovává hlavní podporu pro OSVČ poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

1. Program Pětadvacítka

Finanční správa má na svých webových stránkách formulář pro OSVČ na 25 000 korun podpory pro živnostníky. Program je nazvaný Pětadvacítka. Na částku ve výši 25 000 korun má nárok ta osoba samostatně výdělečně činná, která o ni požádá a splní několika základních požadavků.

„Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění. Tato osoba zároveň musí vykonávat svou živnost jako činností hlavní. Nárok na příspěvek má také OSVČ s vedlejší činností, pokud současně nevykonává zaměstnání,“ vysvětluje Vladimír Weiss. 

O příspěvek mohou žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho mají nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat mohou i podnikající invalidní a starobní důchodci. Na finančních úřadech o příspěvek mohou požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci, lékaři nebo i sezónní podnikatelé.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Další podmínka je, že OSVČ musela mít aktivní živnost ke dni 12. března 2020. Případně může mít činnost přerušenou kdykoliv po 31. srpnu 2019. OSVČ musí také prohlásit, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou. A to kvůli ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády. Další důvod je karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance či péče o dítě. Důvodem je také omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení, nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti.

„Tyto a další podmínky OSVČ doloží čestným prohlášením,“ upřesňuje Vladimír Weiss. O příspěvek 25 000 korun, tedy 500 korun denně, lze nyní žádat za období od 12. března do 30. dubna, a to až do 29. června  2020.

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, budou dostávat jednorázový příspěvek i po 30. dubnu. Měl by jako nyní činit 500 korun za den. 

2. Odpuštění minimálních záloh

Dalším podpůrným opatřením pro OSVČ je odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. A to od března do srpna 2020. OSVČ v tomto období nemusí platit zálohy i v případě, že je budou mít vyšší než minimální. Ty doplatí až při ročním zúčtování.

Základní minimální měsíční záloha na sociální pojištění, kterou stát odpouští, činí 2 544 korun. Tyto zálohy na sociální pojištění hradí lidé, kteří vykonávají drobné podnikání jako hlavní činnost. Pro vedlejší činnost činí minimální záloha 1 018 korun za měsíc,“ uvádí Vladimír Weiss.

Zálohy na zdravotní pojištění od března do srpna jim budou do výše minimální zálohy zcela odpuštěny. Základní minimální měsíční záloha je 2 352 korun. Vztahuje se na lidi, kteří mají drobné podnikání jako hlavní činnost.

Pokud drobní podnikatelé zálohu na důchodové pojištění za některý z měsíců od března do srpna zaplatí, použije se na splatné závazky a na zálohy za další měsíce. Dobrá zpráva je i to, že půlroční neplacení pojistného se záporně neodrazí v důchodech živnostníků.

Vláda však předpokládá, že osoby samostatně výdělečně činné, které nynější krizi ve svých příjmech nepocítily, budou hradit zálohy nad minimum ve standardním termínu.

3. OSVČ a ošetřovné

OSVČ mají stejně jako zaměstnanci právo čerpat i ošetřovné na dítě do 13 let věku. A to ty, které vykonávají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, tedy nemají jiný zdroj příjmů například ze zaměstnání a ze starobního či invalidního důchodu.

„Nejde o ošetřovné v tom pravém slova smyslu, ale o podporu živnostníků poskytnutou formou dotace, která je plně v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu,“ vysvětluje Vladimír Weiss.

Tuto podporu mohou OSVČ čerpat od 12. března 2020. Tedy ode dne, kdy byl v Česku v souvislosti s pandemií koronaviru vyhlášen nouzový stav. Čerpat lze 424 korun za den, maximální částka je 13 144 korun měsíčně (424 Kč krát 31 dní = 13 144 Kč). Na dávku je nárok do doby, než budou otevřeny školy.

Hlavní informace s tiskopisy jsou zveřejněny na webových stránkách MPO

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Spořicí a termínované účty vynášejí méně. Které jsou přesto nejlepší?

5. června 2024

Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech klesají napříč bankovním trhem. Přesto je...

Na chalupě vyměnil okna, má vrátit původní. Spoluvlastnictví může být problém

7. června 2024

Jak řešit problémy, které mohou vzniknout ze společného vlastnictví nemovitosti? Jaká jsou práva a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vše zjistí notář a dluhy platit nemusím. Nejčastější mýty kolem dědictví

5. června 2024

Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, zahrnuje ovšem nejen aktiva (majetek), ale také pasiva...

Začátky byly krušné. Dnes patří firma ke špičce v oboru betonových výrobků

8. června 2024

Zaměstnanci firmy DITON začínali před čtvrt stoletím v pronajatém areálu bývalého zemědělského...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Úroky u hypoték spadnou na čtyři procenta. Tím to nejspíš skončí, říkají analýzy

6. června 2024

Premium Mnozí zájemci o hypotéku stále vyčkávají na další snížení úroků. Ty sice klesají, ale neklesají...

Jak zhodnotit peníze? Investujte do nemovitostí, stačí i malé částky

12. června 2024

Advertorial Česká národní banka (ČNB) nadále snižuje základní úrokové sazby. Zlevňují se díky tomu úvěry, dolů...

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

KOMENTÁŘ: Reality zase jedou, spojení s Prahou je při investici záruka

12. června 2024

Ceny bytů, domů a pozemků nyní opět rostou. Trh se stabilizoval a nemovitosti během tří let...

Vyplatí se neváhat, nemoc není nutně překážka. Na co myslet u životního pojištění

11. června 2024

Premium Životní pojištění vám nezaručí, že budete zdraví, ale může se postarat, aby se váš životní standard...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...