Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám podvodníků lákajících na zhodnocení investic. Zločinů neustále přibývá, netrpí jen oběti, ale i jejich příbuzní. Přitom případy, jež řeší policisté, jsou zřejmě jen špičkou ledovce. Mnozí nešťastníci podvod ani neohlásí.
ilustraèní snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Moje matka věří, že komunikuje s odborníky na kryptoměny. Ani o tom nechce moc mluvit, prý jí nikdo nevěří, ale ona ví, že slibované peníze dostane. Nevím, co dál,“ svěřila se investičnímu portálu Finex zoufalá dcera ženy, kterou podvodníci obrali o miliony korun. Skončila kvůli tomu s velkými dluhy v exekuci. Půjčovala si, aby dál mohla financovat nesmyslné a nereálné nabídky.

Jen loni kontaktovalo Finex kvůli kryptoměnovým podvodům 90 lidí, kteří přišli o víc než 10 milionů korun, přičemž největší podvod dosáhl sumy 3,5 milionu.

„Troufám si říct, že je to pouze jehla v kupce sena. Věřím, že mnoho z těch, kdo nám psali, že přišli o peníze, ve spoustě případů ani nepřizná, o kolik vlastně přišli. Finální číslo je tedy stoprocentně ještě vyšší,“ míní Matěj Bajer z portálu Finex.

Princip podvodů je stále stejný. Nabídka pohádkového zbohatnutí díky snadné investici do kryptoměn, cenných papírů a dalších instrumentů. Cílí většinou na nezkušené lidi, kteří se nedokážou orientovat v nynější informační záplavě, nezvládají nakoupit třeba bitcoin prostřednictvím směnárny či investovat do akcií pomocí brokera nebo fondu.

Investice předem prohraná

Podvodníci umí dovedně manipulovat s psychikou obětí, jsou v tom dokonce přímo školení. Nabízejí rychlé řešení vzniklého problému, který předem sami úmyslně způsobili, a díky tomu roztáčejí další spirálu lží a falešných příslibů, která z nešťastníků vysává další a další peníze na nesmyslné poplatky a provize.

Neštítí se vystupovat ani pod falešnou identitou pracovníků Interpolu či jiných policejních složek nebo specialistů bojujících s podvodníky a díky tomu mámí z podvedených další peníze.

Běžnou praxí je pak zneužívání známých tváří hvězd, influencerů a dalších osobností bez jejich vědomí k nekalému marketingu pro jejich pochybný záměr.

KVÍZ: Vybílí vám účet během chvilky. Poznáte podvod a umíte se mu ubránit?

Často operují s lákadlem zapomenuté softwarové peněženky. Kontaktují oběť, ať už písemně nebo telefonicky, s tím, že na nějaké softwarové peněžence či jiné platformě má peníze. Pokud si je ale chce vybrat, musí zaplatit určité procento z této sumy.

Problém nastává zpravidla až ve chvíli, kdy si chce investor své domnělé zisky vybrat. „Firmy pak požadují zaplacení různých poplatků: za výběr, za „anti-money laundering certificate“, daně atp. Psali nám lidé, že třeba poslali 100 tisíc Kč do podobné pochybné platformy, ale kvůli dalším platbám o 300 tisíc přišli,“ konstatuje Bajer.

Z policejních záznamů

Ženu z Přerovska oslovila její kamarádka. Ve skutečnosti šlo o zločince, který pod falešnou identitou nešťastnici vyzval, aby investovala peníze a zaslal jí odkaz, kam měla vyplnit údaje o svém účtu, e-mailu a zaslat i kopii osobního dokladu, což dotyčná bohužel udělala. Poté na svém účtu zaznamenala transakce, ale myslela si, že jde o převody související s investováním. Asi po týdnu zjistila, že se nemůže přihlásit na sociální sítě a e-mail. Zkontaktovala svoji banku a zjistila, že přišla o téměř 110 tisíc Kč, které měla na účtu a navíc neznámý pachatel sjednal jejím jménem úvěr a odčerpal dalších 730 tisíc Kč.

Jiné oběti podvodník po telefonu namluvil, že má u jisté společnosti na starém účtu s kybernetickou měnou téměř 17 tisíc dolarů. Překvapená žena muži uvěřila. S vidinou, že jí peníze pošle, postupovala podle jeho pokynů. Poskytla mu vzdálený přístup ke svému bankovnímu účtu a platební kartě. Pachatel nelenil a bez jejího vědomí uzavřel na ženu půjčku na 150 tisíc korun, kterou ihned vybral.

Ve světě investic stále platí a bude platit, že rozhodně není na světě mnoho lidí, kteří mají skutečný zájem na tom, abyste pohádkově zbohatli díky jejich úsilí. Možná váš syn či dcera, rodiče, partner, sotva někdo další. Je dobré si toto připomínat při četbě jakékoli nabídky slibující úžasné zhodnocení vašich peněz. Těmto lidem jde o něco úplně jiného: okrást vás.

„Peníze není prakticky ve stu procentech těchto případů možné získat zpátky. Na to by lidé měli myslet především,“ uzavírá a zároveň varuje Matěj Bajer.

Jak se chránit

  • Nikdy nikomu nesdělujte jakékoli osobní a citlivé údaje o vašem účtu, platební kartě nebo třeba seed k vašim kryptoměnám.
  • Ani zpráva na Messengeru od vaší matky vůbec nemusí být od ní, někdo jí mohl ukrást účet. Podvodníci umí napodobit jakýkoli e-mail i telefonní číslo.
  • Neklikejte na odkazy, dokud si předem neprověříte, že jde o bezpečnou adresu.
  • Pečlivě udržujte v bezpečí před hackery váš mobil a počítač, neotevírejte přílohy podezřelých mailů a sledujte adresy ve webovém prohlížeči.
  • Nepodnikejte žádné finanční transakce z připojení k veřejné wi-fi.
  • Zamezte komukoli v přístupu k vašemu počítači nebo mobilu.
  • Nenechte se vmanévrovat k neuváženému jednání neznámým člověkem na telefonu, ať už se vydává za kohokoli, třeba policistu nebo pracovníka banky. Pokud vás varuje, že hrozí újma vašim úsporám, nic nepodnikejte, dokud si vše pečlivě neověříte u banky, případně na policii.
  • Nikdy nikomu neumožněte vzdálený přístup do počítače.
  • Obloukem se vyhněte všem nabídkám provázených bombastickými reklamami slibujícími extrémně vysoké zhodnocení vašich investic, třeba 100 procent týdně.
  • Nereagujte na výzvy, že máte zapomenuté sumy v kryptoměnách na softwarové peněžence nebo prostě někde na síti.
  • Nejčtenější

Spořicí a termínované účty vynášejí méně. Které jsou přesto nejlepší?

5. června 2024

Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech klesají napříč bankovním trhem. Přesto je...

Na chalupě vyměnil okna, má vrátit původní. Spoluvlastnictví může být problém

7. června 2024

Jak řešit problémy, které mohou vzniknout ze společného vlastnictví nemovitosti? Jaká jsou práva a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vše zjistí notář a dluhy platit nemusím. Nejčastější mýty kolem dědictví

5. června 2024

Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, zahrnuje ovšem nejen aktiva (majetek), ale také pasiva...

Začátky byly krušné. Dnes patří firma ke špičce v oboru betonových výrobků

8. června 2024

Zaměstnanci firmy DITON začínali před čtvrt stoletím v pronajatém areálu bývalého zemědělského...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KOMENTÁŘ: Na státní důchod se nespoléhejte. A po reformě už vůbec ne

4. června 2024

Současní penzisté jsou s výší svého starobního důchodu nespokojeni. Vyplynulo to z průzkumu...

Vyplatí se neváhat, nemoc není nutně překážka. Na co myslet u životního pojištění

11. června 2024

Premium Životní pojištění vám nezaručí, že budete zdraví, ale může se postarat, aby se váš životní standard...

KOMENTÁŘ: Kdo září na akciovém trhu a co má pro investory smysl sledovat

11. června 2024

Mnozí investoři dnes bedlivě sledují jakákoli vyjádření centrálních bankéřů. Přitom se snaží číst...

KOMENTÁŘ: Proč stát nelze řídit jako domácnost či firmu

10. června 2024

Kdo má představu, že k ekonomice se dá přistupovat stejně, jako to děláme v domácnosti nebo ve...

KVÍZ: I zdravotní gramotnost je důležitá. Co víte o prevenci a ceně za léky?

9. června 2024

Lehké zdravotní problémy můžete řešit i sami. Ušetříte sobě i lékařům spoustu času a zdravotnímu...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...