Formanův „dvorní krejčí“ Theodor Pištěk slaví 90. narozeniny

  7:59
Jméno výtvarníka Theodora Pištěka, který 25. října slaví 90. narozeniny, je nejvýrazněji spjaté s filmovými kostýmy. Podílel se na mnoha slavných filmech a za práci na Formanově Amadeovi byl vyznamenán Oscarem.
Výtvarník Theodor Pištìk

Výtvarník Theodor Pištěk | foto:  David Neff, MAFRA

Pištěk se věnuje také malbě, tvoří fotorealistické kresby, obrazy a dekorace. Jeho celoživotní vášní jsou rychlé automobily.

Pražský rodák Theodor Pištěk je dědicem několika uměleckých talentů. Jeho otcem byl ve své době velmi populární herec stejného jména, dědeček Pištěk byl hudebník a divadelník. Matkou Theodora Pištěka byla herečka Marie Ženíšková a pradědeček z matčiny strany byl malíř František Ženíšek, autor první (shořelé) opony Národního divadla.

Pištěk sám v letech 1948 až 1952 navštěvoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Poté v letech 1952 až 1959 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Vratislava Nechleby, rok pak strávil v ateliéru Antonína Pelce.

První filmové kostýmy, džíny a trička, navrhl pro film Františka Vláčila Holubice. Pak přišel druhý a třetí film a najednou prý chtěl na kostýmy každý Pištěka. Kostýmní mág „oblékl“ herce v Markétě Lazarové, Údolí včel, Postřižinách. Vytvořil kostýmy například i ke sci-fi komediím Pane, vy jste vdova!, Zabil jsem Einsteina, pánové! či Zítra vstanu a opařím se čajem.

V portfoliu má i pohádky, mj. Tři oříšky pro Popelku či Ať žijí duchové nebo seriály Arabela, Návštěvníci a Pan Tau. Navrhl i řadu divadelních a muzikálových kostýmů, například Dracula, Rusalka nebo Monte Cristo. Na Expo 1967 v Montréalu spolupracoval na výtvarném řešení výstavy Člověk a jeho svět. Je také autorem uniforem pražské Hradní stráže.

Tady Forman. Troufl by sis na velkej film?

Světovou proslulost si Pištěk vydobyl v polovině 80. let. Začalo to nenápadně. Jednou v noci ho vzbudil telefon: „Tady Forman. Hele, troufnul by sis i na nějakej velkej film?“ A přitom s Milošem Formanem prý tehdy Pištěk nebyl téměř nijak v kontaktu. Pro důvěryhodné zachycení atmosféry doby Mozarta si ale Forman vyžádal právě jeho.

Stal se tak Formanovým „dvorním krejčím“ a spolupráce s ním mu vynesla Oscara za Amadea (1984) a Césara za Valmonta (1990). S Formanem spolupracoval i na filmu Lid versus Larry Flynt (1996). Proslulé byly i jejich cyklistické jízdy po Evropě. V roce 1990 například dorazili spolu z Paříže na kole na MFF do Karlových Varů, kam přivezli představit svého Valmonta.

Za hlavní ve svém životě vždy považoval malbu. Jako malíř začínal nejprve s módní strukturální a geometrickou abstrakcí, pak se naopak obrátil k realismu, který až imituje fotografii.

„Když vidím obrovskou škodováckou turbínu s těmi lopatkami, je to stejně krásná věc jako dobrá socha,“ tvrdí Pištěk, který do svých prvních obrazů občas zamontoval i rozříznutý kus motoru. Některými jeho obrazy jakoby člověk nahlížel do neznámých bludišť či do útrob vesmírných raketoplánů. S průřezem Pištěkovy tvorby se mohli například seznámit návštěvníci Veletržního paláce v Praze v roce 2012 na výstavě Ecce homo, kde Pištěk vytvořil i čtyři velké instalace přímo pro tamní prostor.

Pištěk si jde pro Oscara za film Amadeus:

Další velkou retrospektivu měl v roce 2019 v brněnském Domě umění. Letos se po pětadvaceti letech vrátil do Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou s výstavou Senzační realismus.

Nabídku stát se módním návrhářem odmítl

Po úspěchu Amadea se Theodor Pištěk dočkal i několika výstav v USA, například v roce 1985 vystavoval ve Washingtonu, rok na to v Indianapolis a v roce 1987 v New Yorku. V Americe byl tehdy díky kostýmům k Amadeovi tak populární, že dostával i nabídky stát se módním návrhářem, což ho ale nezajímalo. Mohl však tehdy v USA zůstat. Emigrovat ale nechtěl a vrátil se k ženě a dvěma synům, z nichž Jan je též akademický malíř. Nyní mají otec a syn v pražské Galerii Villa Pellé svoji první společnou výstavu.

Pištěk proslul také jako automobilový závodník. Již jako osmnáctiletý vstoupil roku 1950 do Autoklubu. Jezdil terénní soutěže, závody do vrchu i na okruzích a v roce 1972 byl dokonce nominován do československého reprezentačního družstva v automobilových soutěžích na okruzích.

Mistr hyperrealistického malířství měl přes dvě desítky samostatných výstav a jeho dílo je zastoupeno v řadě galerií a dalších sbírek včetně soukromých v Česku i zahraničí. Před dvěma lety byl v aukci vydražen jeho obraz Adieu, Guy Moll za více než 25 milionů korun včetně aukční přirážky. Zlomil tak rekord v aukčním prodeji díla žijícího autora z ČR.

V roce 2000 mu udělil prezident Václav Havel medaili Za zásluhy. Je mimo jiné také držitelem Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu (2004) a v roce 2013 získal na MFF v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stál mimo jiné také u vzniku Ceny Jindřicha Chalupeckého, jejíž založení v roce 1990 inicioval spolu s Jiřím Kolářem a Václavem Havlem.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

7. června 2024

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým...

Zemřel divadelník a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid, bylo mu 87 let

4. června 2024  12:07

Ve věku 87 let zemřel v pondělí 3. června divadelník, režisér a kulturní publicista Jan Schmid....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrátil ses k Nině. Se zesnulým Kačerem se loučili i Kunderová s Pucholtem

5. června 2024  10:31,  aktualizováno  13:20

Veřejnost a kolegové se v historické budově Národního divadla rozloučili s Janem Kačerem....

Pro expremiéra Nečase jsem měl velké pochopení, říká Jiří Vyorálek

5. června 2024

Premium Patolog Mráz v Poldovi, premiér Vichr v Sedmi schodech k moci i kriminalista Černý ve Stínech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Žena žaluje Netflix kvůli seriálu o stalkerce. Poznala v ní samu sebe

7. června 2024  11:41

Žena ze Skotska, která údajně inspirovala postavu Marthy v seriálu Sobík (Baby Reindeer), žaluje...

RECENZE: Druhá řada seriálu Hořký svět je jako rádce pro podnikatele

10. června 2024

Premium Druhou řadu Hořkého světa, „seriálu ze světa pivovarnictví a lásky“, uvádí Prima nejprve na své...

Tomu Shakespearovi jsem to prostě musel ukrást, říká Michael Kocáb

9. června 2024

Premium Zpěvák a skladatel Michael Kocáb oslaví speciálním koncertem na festivalu Metronome Prague...

Kafkův svět se lišil od jeho prózy. Deníky odhalují, jaký byl, líčí novinářka

9. června 2024

Premium Franze Kafku mnozí považují za člověka, který se potýkal s nemocemi a chudobou. Přitom měl úspěšnou...

RECENZE: Antologie tuzemského hororu Smečka jde čtenáři rovnou po krku

9. června 2024

Šestnáct tuzemských autorů plus jeden zahraniční host dostalo zadání - napsat hororovou povídku, v...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...