Mezzosopranistka Magdalena Kožená se v pøíští sezonì vrátí k Èeské filharmonii

Mezzosopranistka Magdalena Kožená se v příští sezoně vrátí k České filharmonii | foto: Petra Hajská

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

  • 0
Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu hlavního hostujícího dirigenta se nově objeví sir Simon Rattle, s nímž přijede zazpívat Kurta Weilla Magdalena Kožená.

Semjon Byčkov současně oznámil, že v roce 2028 zakončí své desetileté působení ve funkci šéfdirigenta České filharmonie.

Příští sezona bude svou první částí ještě patřit Roku české hudby 2024. Vedle českých klasiků zazní i díla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Pavla Bořkovce, Vladimíra i Lukáše Sommera, Marka Kopelenta, Petra Popelky či Pavla Zemka Nováka.

Nejvýznamnější kulturní akcí Roku české hudby 2024 bude rezidenční turné do New Yorku a Toronta se Semjonem Byčkovem, violoncellistou Yo-Yo Mou, houslistou Gilem Shahamem a klavíristou Daniilem Trifonovem. V Carnegie Hall zazní mimo jiné tři Dvořákovy instrumentální koncerty a Glagolská mše Leoše Janáčka.

Důležitou novinkou 129. sezony je změna ve složení titulárních dirigentů. K šéfdirigentu Semjonu Byčkovovi a hlavnímu hostujícímu dirigentovi Jakubu Hrůšovi se jako druhý hlavní hostující dirigent – s podtitulem „k poctě Rafaela Kubelíka“ – připojí sir Simon Rattle.

Britský dirigent nastuduje Janáčkovu Glagolskou mši nebo koncertní provedení opery Sedm smrtelných hříchů Kurta Weilla. V ní se role Anny ujme jeho manželka Magdalena Kožená, která s Českou filharmonií dále připraví Mozartovy, Haydnovy a Myslivečkovy orchestrální árie.

Z dirigentů se do Rudolfina vrátí Alain Altinoglu, Giovanni Antonini a Tomáš Netopil, debutanty budou Nathalie Stutzmannová, Lukáš Vasilek a Alan Gilbert. Poprvé s Českou filharmonií v Praze vystoupí i norský klavírista Leif Ove Andsnes a dirigent Petr Popelka. K umělecké rezidenci pozvala Česká filharmonie světovou klavírní hvězdu Daniila Trifonova, který hned na zahajovacím koncertě přednese Dvořákův klavírní koncert.

Za hudbou s Alicí Nellis

I v následující sezoně budou pokračovat edukační projekty. Českou studentskou filharmonii v září čeká debut na Dvořákově Praze, v Krocích do nového světa s Markem Ivanovićem, Josefem Špačkem a Jakubem Sládkem zazní Vivaldi, Piazzolla nebo Musorgskij.

Z příležitostných workshopů Musica ludus pro seniory se stane pravidelná a ucelená řada. Rodiče s dětmi se mohou vedle oblíbených workshopů těšit na novinku v podobě Louskáčkova vánočního tajemství. Nový bude také program Alice Nellis s Marthou Issovou. Už podesáté ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol ČR vznikne Společný orchestr žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie.

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 22. dubna. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná 10. června.