Tento posun vyvolal další změny ve firmách z rodiny enteria a ventio. Jejich směřování zůstává stejné, do rozhodovacích procesů se ale zapojuje „nová krev“. „Je to plánovaná změna. Podstata řízení se nemění. I nadále budeme pokračovat v budování enterie, silného, ryze českého stavebního holdingu,“ říká Martin Kvirenc. Ten se nedávno přestěhoval do nové kanceláře. Zatímco z té původní sledoval přestavbu pardubického nádraží, kterou provádí společnost Chládek a Tintěra, z okna té nové se dívá na pardubický akvapark nebo historickou budovu sokolovny, jejichž opravy měly v minulosti na starosti také firmy z holdingu.
Jsou vůbec v Pardubicích místa, kde nevidíte otisk některé firmy z holdingu enteria?
Určitě ano, ale je opravdu příjemné vidět stavby, na kterých jsme se podíleli. V současné době máme největší radost z otevření rekonstruované výškové budovy u pardubického železničního nádraží. Byl to náročný projekt, na kterém se významně podílel i nedávno zesnulý architekt Miroslav Řepa. Společně s našimi projektanty a realizačním týmem řešil spoustu detailů a charakteristických prvků stavby, například keramické mozaiky, fasádu nebo okna. Mrzí mě, že se nedožil slavnostního otevření. Jsem přesvědčen, že by byl s výsledkem spokojený.
Nedávno jste vyměnil výhled na železniční uzel Pardubice za pohled na plavecký bazén. Nově stojíte v čele celého holdingu enteria. Váš přesun je součástí personálních změn v rámci skupiny enteria a ventio.
Ano, je to tak. Ale jsou to dlouhodobě plánované změny, takže nejde o žádné překvapení. Z vedení společnosti enteria odešel David Petrásek, který nově působí v pozici předsedy představenstva holdingu ventio. A na moje místo naopak přišel kolega Pavel Mužík, který byl doposud součástí čtyřčlenného představenstva firmy Chládek a Tintěra Pardubice. Je to přirozený nástupce, společnost velice dobře zná a přinese do jejího řízení kontinuitu i novou energii.
Ke změnám dochází na akcionářských pozicích, je to tak?
Ano, akcionáři zakladatelé končí a na jejich místa nastupují jejich potomci. Je to logický vývoj, přicházejí pokračovatelé. Jsem rád, že nástupnictví u nás v enterii funguje. Mladí akcionáři jsou lidé, kteří svou profesní dráhu absolvovali v našich firmách, prošli v nich celou řadou výkonných pozic, s enterií je spjatý jejich profesní, manažerský a lidský vývoj. Tito lidé vyrostli s firmami. Pro holding je moc dobře, že mají chuť pokračovat.
Jak se s personálními změnami mění směřování enterie a jejího mladšího sourozence, ventia?
Naše cíle zůstávají stejné. Chceme patřit k nejsilnějším uskupením na českém stavebním trhu se širokým produktovým záběrem. Holding enteria přináší do skupiny velkou sílu a dlouhodobé zkušenosti, ventio obrovský potenciál. Zatímco enteria se soustředí především na realizaci staveb, ventio se zabývá projektováním, recyklací a tříděním stavebních odpadů, developmentem nebo vývojem technologií. V tom je síla našeho spojení – stabilita a dynamika.
V současné době zaměstnává více než 1300 lidí, další stovku potom ventio. Pod hlavičkou holdingů funguje téměř dvacítka firem. Máte respekt k vedení tak velkého kolosu?
Samozřejmě, je to obrovská odpovědnost. Ale byl bych nerad, aby to vyznělo tak, že to bude pouze moje práce. Jedním z našich firemních principů, o který se dlouhodobě opíráme, je týmová spolupráce. Všechny společnosti holdingu enteria mají ve vedení silné, kvalifikované a kompetentní osobnosti, a právě s nimi chci při řízení holdingu úzce spolupracovat. Enteria bude tak silná, jak silné budou její firmy.
Stavebnictví v posledních letech prochází poměrně silnými otřesy. Jak se s nimi enteria vyrovnává?
V posledních letech dopadlo na celou naši společnost, potažmo i na stavebnictví několik těžkých ran. První byl covid, potom přišla válka a nedostatek materiálů na trhu doprovázený nepředvídatelnými cenami, které se velice rychle měnily. Následovala energetická krize, růst inflace i úrokových sazeb. V současné době sice došlo k určité stabilizaci a uklidnění situace na trhu, ale prognóza vývoje stavebnictví není pro nejbližší období příliš pozitivní. Enteria uplynulé složité období zvládla velice dobře, posilovali jsme voblasti akvizic i investic, dařilo se nám získávat zajímavé zakázky průřezově všemi produkty, zaměstnávat lidi. Věřím, že to tak bude i v nadcházejícím období.
Cítili jste nejistotu i ze zaměstnanců? Přidávalo se v enterii v souvislosti s vysokou inflací?
Úpravy mezd děláme každý rok, ale tak vysokou inflaci, jaká tady je v posledních dvou letech, jsme reálně pokrýt nemohli. Vloni na podzim dostali všichni pracovníci holdingu plošně 10 tisíc korun na pokrytí zvýšených výdajů. Podpora zaměstnanců je pro nás zásadní, zároveň ale musíme myslet také na další investice, například do technologií. Ty v našem oboru hrají zásadní roli. Musíme se chovat finančně zodpovědně i vzhledem k budoucnosti. Lidé u nás mají jistotu práce, pravidelnou mzdu, roční odměny plus další bonusy a benefity, na které jsme zatím nikdy nesáhli. Vedení s lidmi komunikuje, snaží se vysvětlovat, pracuje se zpětnou vazbou. Lidskost, slušnost a jistota je mix, který u nás dlouhodobě funguje. A umožňuje nám stále růst.