Sedmaosmdesátiletý Senegalec byl potrestán za to, že za peníze kryl dopingové nálezy ruských atletů. Společně se svými komplici se tím podle obžaloby obohatil zhruba o 3,5 milionu eur.
Diack, který stál v čele světové atletiky šestnáct let do roku 2015, byl obžalován také z praní špinavých peněz. Tohoto obvinění ho soud zprostil. Žalobci pro Diacka požadovali čtyři roky vězení a pokutu půl milionu eur.
Někdejší dálkař a později člen Mezinárodního olympijského výboru byl obviněn, že od 23 ruských atletů přijal úplatky ve výši od 100 000 do 600 000 eur, aby skryl jejich dopingové prohřešky a umožnil jim závodit na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 a na mistrovství světa v Moskvě o rok později.
„Ty peníze byly vyplaceny výměnou za plnou ochranu,“ uvedla podle agentury AP soudkyně Rose-Marie Hunaultová. Podle ní tento systém umožňoval atletům, kteří měli být potrestáni, se jednoduše a zcela sankcím vyhnout.
Jeden z Diackových právníků Simon Ndiaye označil dnešní verdikt za nespravedlivý a nehumánní a nařkl soud, že z jeho klienta udělal obětního beránka.
Diack dříve před soudem přiznal, že odkládal disciplinární řízení s ruskými dopingovými hříšníky, ale tvrdil, že žádné úplatky za to nevzal. Jenom prý chránil IAAF, která byla ekonomicky závislá na ruských sponzorech.
Soud potrestal i dalších pět obviněných včetně Diackova syna. Papa Massata Diack, který pracoval jako marketingový poradce IAAF, podle soudu převedl 15 milionů dolarů za televizní práva a další obchodní transakce na účty svých firem.
Soud ho poslal na pět let do vězení a uložil mu pokutu jeden milion eur. Diack mladší se k pařížskému soudu nedostavil. Pobývá v Senegalu, který ho odmítl vydat. Tvrdí, že díky své práci pro IAAF si vydělal legálně deset milionů dolarů.
Dva roky vězení s podmínkou a pokutu 140 000 eur dostal bývalý ředitel antidopingového programu IAAF Gabriel Dollé. Bývalý Diackův právník v atletické federaci Habib Cissé byl odsouzen k třem letům vězení, z toho ke dvěma podmínečně. K tomu má zaplatit pokutu 100 000 eur.
Za účast v korupční kauze byli potrestáni i někdejší šéf ruské atletiky Valentin Balachničev a bývalý reprezentační trenér Alexej Melnikov, kteří dostali tři respektive dva roky vězení.
Významní sportovní funkcionáři ve vězeníVýběr odsouzených k odnětí svobody (chronologicky) 1995 - Předseda francouzského fotbalového klubu Olympique Marseille Bernard Tapie byl za uplácení protihráčů a rozhodčích po vleklém vyšetřování odsouzen ke dvěma letům vězení, z toho na osm měsíců nepodmíněně. 2011 - Generální manažer italského fotbalového klubu Juventus Turín Luciano Moggi byl odsouzen k více než pěti letům vězení za roli v pět let staré korupční aféře. Později mu soud trest snížil a nakonec kvůli vypršení promlčecí lhůty úplně zrušil. 2014 - Předseda německého fotbalového klubu Bayern Mnichov Uli Hoeness byl odsouzen na tři a půl roku nepodmíněně za daňové úniky ve výši minimálně 28,5 milionu eur (770 milionů korun). Z vězení, kam většinu trestu chodil jen na noc, byl propuštěn po 21 měsících. 2017 - Kvůli přijímání úplatků bylo odsouzeno několik vysokých fotbalových funkcionářů a členů FIFA. Šéf jihoamerické konfederace Paraguayec Juan Ángel Napout k devíti letům za mřížemi, předseda brazilského svazu José Maria Marin ke čtyřem a bývalý viceprezident FIFA Alfredo Hawit z Hondurasu ke čtyřem a půl. Řada dalších členů FIFA včetně dlouholetého předsedy Švýcara Seppa Blattera či předsedy UEFA Francouze Michela Platiniho dostala pouze zákaz činnosti ve fotbale. 2020 - Bývalý dlouholetý prezident atletické federace IAAF Senegalec Lamine Diack byl za korupci a praní špinavých peněz v souvislosti s krytím ruského dopingu odsouzen ke čtyřem letům vězení, z toho na dva roky nepodmíněně. |