Pětice nových poslanců vychází při svých plánech na práci ve Sněmovně ze svého původního povolání. Róbert Teleky (KDU-ČSL) a Vladimír Zlínský (SPD) jsou lékaři, Robert Stržínek (ANO) a Eliška Olšáková (STAN) starostové, Aleš Dufek (KDU-ČSL) právník.
„Chtěl bych se angažovat ve zdravotním výboru a zaměřit se v něm především na vzdělávání. S ohledem na Zlínský kraj se hodlám věnovat také regionálnímu rozvoji,“ nastínil Teleky, který je i krajským a vsetínským zastupitelem.
Sám říká, že se teprve ukáže, jak budou kompetence mezi poslance rozděleny. Lidovci jsou součástí vítězné koalice SPOLU, v níž figurují ještě ODS a TOP 09. Vládu chce sestavit s další koalicí, již tvoří Piráti a STAN.
Zlínský, který je také krajským zastupitelem, se hodlá jako lékař zaměřit na řešení personální krize ve zdravotnictví. „Mladí lékaři odcházejí do zahraničí, kde mají vyšší příjmy. Ale to není jediný důvod. Taky se tam o ně zkušenější lékaři více starají,“ zmínil Zlínský.
Navrhl by, aby byli starší lékaři finančně motivovaní natolik, že budou své zkušenosti více předávat nastupující generaci.
Stržínek jako starosta Valašského Meziříčí a Olšáková coby starostka Valašských Klobouků by se rádi věnovali záležitostem, které souvisí s jejich prací.
Starostové chtějí zlepšit dopravu i služby
„Chtěl bych se uplatnit v oblasti energetiky a zajímá mě také doprava, která trápí celý Zlínský kraj i město Valašské Meziříčí. Chci rovněž pomoci k tomu, aby bylo ze strany státu spravedlivě nastavené rozdělování peněz pro regiony,“ sdělil Stržínek.
Olšáková se hodlá zaměřit na vylidňování menších měst a obcí, na to, aby z nich nemizely služby a úřady a byly dopravně dostupnější. „Dotacemi se dají podpořit opravy odlehlých komunikací. Problémem je i nedostatek bydlení, což by se dalo řešit státem garantovanými úvěry,“ přiblížila Olšáková.
Dufek je zlínský radní a současně provozuje právní praxi. „Nabízí se proto Ústavně právní výbor, navíc nejsem jen teoretik, ale znám zákony i z praxe,“ upozornil Dufek. Navrhuje například, aby insolvenční řízení nebylo nadřazeno ostatnímu právu, jako je tomu teď.
Nezvolení politici se vrátí k původním profesím
Jiné starosti má pětice poslanců, kteří své pozice neobhájili. František Elfmark (Piráti) byl lídrem kandidátky Pirátů a STAN, přednostní hlasy ale poslaly do Sněmovny dva zástupce Starostů. Elfmark je i uherskohradišťským zastupitelem a může se vrátit na pozici grafika v tamějším Klubu kultury, odkud do Poslanecké sněmovny odcházel.
„Tam povedou mé první kroky, pak se budu rozhodovat dál. Pracovní smlouvu jsem měl přerušenu jenom po dobu poslaneckého mandátu,“ naznačil Elfmark.
Jednodušší to má Alena Gajdůšková, jednička ČSSD. Vykonává funkci uvolněné předsedkyně sociálního výboru při krajském zastupitelstvu, je také krajskou zastupitelkou a obecní zastupitelkou v Želechovicích. „Chci se také vrátit k intenzivnější práci ve Svazu pacientů ČR a Masarykově demokratické akademii,“ sdělila Gajdůšková.
Ani komunisté nepřekročili hranici pěti procent, takže jejich jednička Marie Pěnčíková se vrací do pozice regionální vedoucí distribuční společnosti. „Budu se realizovat ve firmě,“ potvrdila Pěnčíková.
Do Sněmovny se ze třetího místa kandidátky SPD nedostal Jaroslav Holík a jako poslanec končí. „Zažádám si o starobní důchod a budu se dál věnovat psaní knih, ochraně vodních zdrojů i památek,“ předestřel Holík.