Všichni se snaží uspořit, kde to jen jde. Své o tom ví i Letícia dos Santosová z Bruselu, matka dvou malých dětí, která se pokouší vyjít se skromným rozpočtem.
„Máme mnoho výdajů, bez plen nebo sunaru se prostě neobejdeme,“ řekla dos Santosová reportérům panevropské stanice Euronews.
Sleduje veškeré slevové akce, aby ušetřila. Týden za týdnem se ale smiřuje s novými cenovkami. Dražší je mouka či maso, do toho přicházejí dražší účty za bydlení.
A bude hůř. S tím, jak tento týden oslabuje společná evropská měna, se vývoj neposouvá nadějným směrem.
Zbídačení domácností
Bruselský web Politico soudí, že s rychlým pádem eura se „zhorší životní podmínky pro miliony Evropanů“. Hrozí skutečné zbídačení domácností.
Ekonomové vyhlížejí recesi. Příběhy podnikatelů však ukazují, že už je tady |
A vše teprve začíná. Politico cituje Robina Brookse, hlavního ekonoma Institutu pro mezinárodní finance, podle kterého se dopady slábnoucího eura do života lidí teprve promítnou.
Nevylučuje ani to, že celá eurozóna už míří do recese.
Tento týden sestoupila společná evropská měna na rekordně nízkou úroveň. Poprvé po více než 20 letech se krátce prodávalo jedno euro za jeden dolar. Padla psychologická hranice.
Trend může vyhovovat vývozcům, naopak vše dovážené nesmírně prodraží.
Americký list The Washington Post připomíná, že v době nastávajících dovolených se Evropanům také výrazně zdraží veškeré cestování do zahraničí.
Problémy se přitom netýkají jen eurozóny, spolu s eurem ztrácejí i měny dalších zemí, jako je Polsko a Maďarsko, které jsou se zónou společné evropské měny těsně propojené, například společně sdíleným postcovidovým zadlužením.
Na Ukrajině se dál střílí. Zvyšují se ceny paliv. Celá Evropa čeká, zda znovu začnou proudit ruské dodávky plynovodem Nord Stream 1. Váznou dodávky spotřebního zboží či důležitých součástek z asijských zemí.
Začala údržba plynovodu Nord Stream, Berlín se obává o budoucnost dodávek |
A proti evropským domácnostem se „spikla“ i sama příroda.
Rekordní vedra, největší za posledních 70 let, svírají severní Itálii, ale i Španělsko. Tím se dál sunou vzhůru ceny ohrožené úrody olivového oleje či třeba rajčat. Spotřebitelské organizace po celé Evropě naléhají na vlády, aby se snažily dopady inflace a zdražování kompenzovat.
Ekonom Jens Südekum z Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfu odhaduje, že běžná německá domácnost si jen za plyn připlatí zhruba šestinásobně oproti současným 86 eurům měsíčně.
Politici se brání, že válku na Ukrajině nemohl nikdo předvídat. Problémy jsou ale staršího data.
„Tato inflace, kterou v současné době sledujeme, není přímo spojena s válkou na Ukrajině,“ míní Camille Perrinová z Evropské spotřebitelské organizace.
Dražší energie i hnojiva
Zaděláno na ni bylo podle ní už během loňska, během postcovidového oživení. Už tehdy rostly ceny energií či třeba zemědělských hnojiv. „Je to strukturální problém, který trvá,“ uvedla Camille Perrinová. Výroba potravin a ceny energií přitom spolu úzce souvisí. Bez plynu se příprava hnojiv neobejde.
„Pokud nastane nedostatek dodávek plynu, nebudeme schopni produkovat dostatek potravin,“ varoval v listu The Wall Street Journal Christopher Profitlich, mluvčí německého výrobce hnojiv Stickstoffwerke Piesteritz.
Drahé energie drtí evropský průmysl, podniky musí omezovat výrobu |
V ohrožení je třeba i obyčejné pivo. I tam je potřeba při výrobě plyn, při ohřevu kotlů.
„Aby bylo jasno, bez plynu nebude žádné pivo,“ potvrdil Ulrich Biene, mluvčí pivovaru Vetlins, který vaří pivo už od roku 1824.
26. května 2022 |