iDNES.cz

Česko s velvyslancem v Rusku počítá, uvedl Pavel po schůzce s politickými špičkami

  9:15aktualizováno  11:12
Špičky české politiky probraly plánované zahraniční návštěvy či bezpečnostní situaci s ohledem na situaci na Ukrajině a Blízkém východě, řekl po jednání prezident Petr Pavel. Nejvyšší ústavní činitelé ve všech zásadních otázkách dospěli ke shodě, další taková schůzka je v plánu na jaře, dodal.

VIDEO: Nejvyšší ústavní činitelé řešili zahraniční návštěvy i bezpečnostní situaci

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Na setkání za prezidentem Pavlem dorazili premiér Petr Fiala, šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda Senátu Miloš Vystrčil a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Petr Pavel na začátku ocenil věcnost setkání. Koordinace zahraniční politiky je podle něj v dnešní době zásadní. Na jednání si podle Pavla prošli připravované státní návštěvy. Nejvyšší ústavní činitelé probrali situaci na Ukrajině, Blízkém východě i vztah k Číně. „Je dobré, že jsme ve všech zásadních otázkách dospěli ke shodě,“ sdělil po jednání Pavel.

Tisková konference po setkání prezidenta Petra Pavla  s Petrem Fialou, Markétou Pekarovou Adamovou, Milošem Vystrèilem a Janem Lipavským. (7. prosince 2023)

S velvyslancem v Moskvě Česko počítá

V dlouhodobém horizontu se počítá s tím, že Česko by mělo mít velvyslance v Rusku, dodal Pavel. Jako první se podle něj nejspíš bude řešit zástupce. Velvyslancem v Rusku je nyní Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku.

Pavel také zdůraznil českou podporu Ukrajiny. Podpořil ho v tom mimo jiné premiér. „Pokud bychom přestali pomáhat Ukrajině, máme Rusko na hranici se Slovenskem,“ řekl Fiala a zdůraznil také důležitost pomoci Ukrajině od Spojených států.

Bezpečnostní situaci probrali ústavní činitelé především s ohledem na dvě hlavní ohniska konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. Hovořili také o vztahu k Číně. „Vidím jako zásadní, že jsme vedli debatu, tak aby zájmy České republiky nejen zahraniční, ale také ekonomické a bezpečnostní byly plně pokryty,“ poznamenal Pavel.

„Můžeme říct, že jsme ve všech zásadních otázkách dospěli ke shodě. Vysvětlili jsme si pozice, zároveň jsme se domluvili na tom, že v jednáních budeme pokračovat. Další plánujeme na jaro příštího roku, přičemž naše týmy jsou v kontaktu pravidelně,“ doplnila hlava státu.

V plánu jsou zahraniční cesty

Prezident informoval o tom, že ještě do konce roku navštíví Francii. V jednání je také jeho cesta do Lucemburska. Premiér Fiala avizoval svou cestu do Indie a připravovanou delegaci do Španělska.

Miloš Vystrčil zmínil důležitost hospodářských vztahů s členy Evropské unie. Zdůraznil možnou budoucí spolupráci některých krajů s německými spolkovými zeměmi. „Budeme nadále podporovat vstup Rumunska do Schengenu,“ informoval také Vystrčil.

Markéta Pekarová Adamová informovala o plánovaném projektu, který má ve spolupráci s Tchaj-wanem vyřešit nedostatek čipů v Česku.

Ústavní činitelé se původně měli setkat již v listopadu, tehdy ale onemocněl předseda vlády. Kvůli nemoci nemohl Fiala mluvit a léčil ji antibiotiky. Pracovní program zrušil na několik dní.

Už letos v lednu se nejvyšší ústavní činitelé dohodli, že by se měli setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku a koordinovat aktivity ve vnitřní i zahraniční politice. Koncem května se věnovali vztahům se sousedními státy, Ukrajině, ale i Číně a Tchaj-wanu.

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová po květnové schůzce uvedla, že shoda nejvyšších ústavních činitelů nad zahraniční politikou nebyla samozřejmostí a Česko by mělo z nové situace vytěžit maximum.

Prezident zve na Hrad nejvyšší státní činitele, aby probrali zahraniční politiku

Podobný formát jednání v minulosti pořádal i bývalý prezident Miloš Zeman. Kvůli politickým sporům ale na schůzky přestal zvát předsedu senátu Vystrčila nebo ministry zahraničí a po předloňských sněmovních volbách setkávání neobnovil.

Autoři: ,
zpět na článek