Příběhy 20. století: Poslechněte si, co o sobě stihl říci Václav Havel

  7:34
Václav Havel je nejvyhledávanějším jménem na českém internetu. Stovky portálů nabízí fotografie a životopis, Paměť národa ale má něco zcela unikátního. Právě na jeho internetových stránkách a na stránkách zpravodajského serveru iDNES.cz si mohou lidé stáhnout nijak neupravené zvukové vzpomínky Václava Havla.
Václav Havel na Hrádeèku s pøáteli filosofy Danielem Kroupou, Pavlem Bratinkou,

Václav Havel na Hrádečku s přáteli filosofy Danielem Kroupou, Pavlem Bratinkou, Helenou Vebrovou, Zdeňkem Neubauerem, Radimem Paloušem, 80. léta 20. století | foto: Post Bellum

Krátce před smrtí Václav Havel vyprávěl lidem z Post Bellum svůj příběh. Jsou tak nejspíš posledními dokumentaristy, kteří s ním hovořili nikoliv pět minut, ale více než hodinu.

"Jmenuji se Václav Havel"

Audionahrávky

ve formátu mp3

"Václav Havel jméno mé. Narodil jsem se v Praze roku 1936," zní úvodní věta nahrávky pořízené 17. března roku 2010. Bývalý prezident, světově známá osobnost, hovoří o svých studiích, rodičích, strýci Milošovi, o kavárně Slavia, estébácích... A možná poprvé detailně i o svém dětství.

"Kupodivu si toho pamatuji dost. Jako malý jsem se setkával s hvězdami filmového plátna a to díky svému strýci Milošovi, který vedl barrandovská studia. Znal jsem se třeba s Adinou Mandlovou," vypráví někdejší prezident, než ho přemůže záchvat kašle. "Promiňte, že vám do toho kašlu. Jsem ještě nemocný," omlouvá se Havel. Je to jeden z nejdojemnějších okamžiků z celé nahrávky.

Odkašlávající Havel byl pod neustálým dohledem lékařů, přesto věnoval hodiny dokumentaristům. O natáčení pro Paměť národa a Příběhy 20. století velmi stál, říkají dnes lidé z Post Bellum. Když se s ním loučili, naléhavě prý prosil, jestli by se ještě k některým epizodám z jeho dětství mohli vrátit na dalším natáčení. Po hodinovém rozhovoru se dostal někam do poloviny šedesátých let 20. století. K dalšímu naplánovanému sezení nedošlo, lékaři mu to už nedovolili.

Komunisté si s Havlem nevěděli rady, vystoupil proti nim veřejně

Václav Havel provedl v roce 1956 československým komunistům něco na tu dobu nevídaného. Na začátku 50. let se odpůrci a odbojáři proti totalitnímu režimu nedokázali sjednotit a tvořili tajné ilegální odbojové skupiny. S těmi si StB vesměs uměla poradit.

Havel neměl v úmyslu jít do boje se zbraní v ruce, zvolil, zdá se, účinnější metodu. Už ve dvaceti letech veřejně vystoupil před slavnými prorežimními spisovateli na konferenci v Dobříši.

Václav Havel v roce 1957

Václav Havel v březnu 2010

Pujmanovou, Drdu, Nezvala a další nařkl ze lží, zbabělosti a trval na tom, že chce žít a tvořit jako svobodný spisovatel. Mluvil o něčem zapovězeném: o svědomí.
"Ten projev se nedochoval. Nejostřejší myšlenečka v něm obsažená zněla, že by měli propustit zavřené spisovatele a že by měli umožnit publikovat těm nezavřeným, jako je Černý, Chalupecký, jmenoval jsem různé," vzpomínal Havel.

"Marie Pujmanová proti mně vystoupila s tím, že v Maďarsku v těchto dnech řádí fašistické bandy, které statečně pomáhá potlačit sovětská armáda, a že se tady já bavím o nějakých údajně zavřených básnících. Myslel se tím Zahradníček, Renč a jiní. Já jsem jí na to před celým plénem opáčil, že jestli si myslí, že není vhodná doba na rozpravu o poezii, tak nemají pořádat konferenci o poezii, že ano," řekl dokumentaristům bývalý prezident.

Tím, že vystoupil veřejně a na místě, kde byl slyšet, způsobil poprask. Nacházel se na sjezdu spisovatelů, kde ho nebylo možné jednoduše odvést v želízkách, nebylo možné ho ani přerušit, protože se komunističtí spisovatelé stavěli do role morální autority a hráli hru na svobodnou diskuzi.

Havel ještě nemohl tušit, jaká stavidla se otevírají. Stavidla, která komunisté nikdy nezastavili. Dnes se jim říká disent. Havel jen trval na svých lidských a občanských právech. Tím strhl lavinu...

Projev nemohl nikdo zastavit, komunisté byli bezradní

Disent nebyla instituce, ani organizace, ani politická skupina, ale veřejný postoj. K němu se mohl svobodně přihlásit kdokoliv: politický vězeň, komunista, starý nebo mladý člověk.

Opozice v čele s Havlem trvala na něčem samozřejmém - aby režim dodržoval lidská práva, ke kterým se zavázal listinou OSN. Aby se choval podle svých vlastních zákonů. Za to se těžko zavíralo.

"Ten projev na sjezdu jsem napsal s vědomím, že mi ho nikdo nemůže zcenzurovat, zkrátit, přepsat. Prostě ho proslovím a bude. Vyvolal jsem rozruchy. Furt tam o tom mluvili a nevěděli, co se mnou udělat. Částečně souhlasili. Například Jiří Hájek, nejznámější sekerník té doby, mě dialekticky pochválil a odsoudil zároveň. Byla to prostě kuriózní situace.  Všichni se mnou chtěli komunikovat a vysvětlovat, že se mýlím nebo přeháním. Cítili, že jsem z jiného těsta," popisoval Václav Havel.

"Pánové, budeme pokračovat příště," nekompromisně vstupuje do Havlova vyprávění tajemník Martin Vidlák. V předsálí už netrpělivě čekala další delegace.
Václav Havel zemřel 18. prosince 2011. K pokrčování už nedošlo, zdravotní stav prezidenta se zhoršil.

"Bez paměti není identity," řekl Havel národu

Dokumentaristé sdružení Post Bellum natočili v roce 2009 Havlův vzkaz, nebo z dnešního pohledu spíše poselství. Měla to být zdravice pro diváky České televize, posluchače Českého rozhlasu a publikum v žofínském sále k prvnímu ročníku Udílení cen Paměti národa.

"Dámy a pánové. Bez paměti není identity. Musíme ručit za to, čím jsme byli včera, i za to, čím jsme byli někde jinde. Teprve tímto ručením se stáváme odpovědnou lidskou bytostí. Obzvlášť důležité samozřejmě je, aby se s minulostí seznamovali mladí lidé, aby už od mlada reflektovali to, co předcházelo době, v níž žijí, orientovali se, vnímali ji," prohlásil Václav Havel krátce před smrtí.

Příběhy 20. století

Příběh Václava Havla zmapovali dokumentaristé z Post Bellum. V neděli jeho vyprávění odvysílá Český rozhlas - Rádio Česko v 10:05 v pořadu Příběhy 20. století. V repríze Radiožurnál v sobotu 31.12. v 21:05.

Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení.

Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Poslanci chtějí vysvětlení od Jurečky, že mají lidé v penzi trávit 21,5 roku

29. května 2024  6:06

V diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

7 tipù, jak na citlivé zuby v tìhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...