iDNES.cz

Vláda má důvěru, opozici chyběly hlasy. Orbán je maďarský Havel, tvrdil Babiš

  6:21aktualizováno  15:05
Opozici se nepodařilo vyslovit nedůvěru vládě Petra Fialy. Pro svržení kabinetu hlasovalo jen 84 poslanců ANO a SPD. Je jich třeba nejméně 101. Diskuse před tím trvala 22 hodin a probíhala i celou noc. Šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti slovům ministra zahraničí Jana Lipavského, že se jako předseda vlády nechal vodit maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

VIDEO: Fialova reakce po hlasování: Opozice nás uráží, místo aby se chovala státotvorně

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Premiér Petr Fiala po hlasování o nedůvěře vládě řekl, že věří, že pokud občané viděli orgie nenávisti ze strany opozice ve Sněmovně, přijdou ke komunálním volbám a potvrdí změnu, ke které Česko nakročilo ve volbách do Sněmovny loni na podzim.

„Vláda sice netratila důvěru Poslanecké sněmovny, ale důvěru občanů ztratila už dávno,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Výsledek hlasování o nedůvěře vládě byl předem jasný. Opoziční ANO a SPD mají společně ve Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice má ve Sněmovně 108 hlasů z 200.

Poslancům ANO navíc chybělo při hlasování osm omluvených poslanců - Ivo Vondrák, Milan Wenzl, Milan Feranec, Ivan Jáč, Josef Kott, Jana Mračková Vildumetzová, Zuzana Ožanová, Karel Tureček. Osm poslanců chybělo i na straně vládní koalice, takže proti vyslovení nedůvěry vládě bylo 100 poslanců. Absence na straně vlády ale při tomto hlasování nehraje žádnou roli.

Babiš se nechal vodit Orbánem, řekl Lipavský

Ministr Lipavský vyčítal v rozpravě před hlasováním o nedůvěře vládě Babišovy vazby na Orbána, který na rozdíl od Česka a Polska sází na dohody s Putinovým režimem. „Andrej Babiš se nechal během svého premiérování vodit jako loutka, pečený vařený v Budapešti,“ řekl ve čtvrtek pozdě večer šéf české diplomacie.

„Vůbec nechápu, jak člověk s takovou kariérou se může dostat na takovou pozici,“ reagoval na vystoupení Lipavského v pátek ráno Babiš. Lipavský je podle něj dogmatik a umí jen žvanit o Ukrajině. „Víte vůbec, že Orbán je maďarský Václav Havel?“ prohlásil Andrej Babiš.

Maďarsko se vydalo jiným směrem, Babiš se od něj nechal vodit, řekl Lipavský

„Není moje práce tady sedět,“ řekl také Babiš v reakci na vystoupení premiéra Petra Fialy, který ve Sněmovně děkoval šéfovi ANO za to, že přišel do práce a nepřednesl svůj projev někde na náměstí.

Debata ve Sněmovně před hlasováním začala ve čtvrtek hodinu po poledni. „Je to vláda národní katastrofy,“ prohlásil v jejím úvodu Babiš. „Jde vám o rozvrat, o uchopení moci za každou cenu,“ opáčil mu premiér Petr Fiala.

Během noci pak vystupovali přítomní ministři, kteří měli přednostní právo mluvit, a tak až do brzkých ranních hodin byl počet vystupujících za vládu vyšší, než za opozici. Bývalý šéf Sněmovny za ANO Radek Vondráček se zlobil, že to podle něj není fér. Přednostní právo mluvit a to bez omezení mají nejen ministři, ale i šéfovi stran a klubů i členové vedení Sněmovny.

Opozice se přepočítala, pokud počítala s tím, že bude mít zcela volnou tribunu pro kritiku vlády. Vystoupení většiny členů vlády, která mohli ostatní poslanci glosovat jen dvouminutovými poznámkami, skončila až po půl třetí ráno. Opozici tak zbylo méně času na kritiku.

Škemrat u Putina nepomůže, řekl Síkela

Chceme zabránit Putinovi určovat nejen cenu plynu, ale také cenu elektřiny, řekl třeba ve Sněmovně ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v debatě před hlasováním o nedůvěře vládě. Tu vyvolali poslanci opozičních ANO a SPD. Nestačila ani celá noc, aby debata skončila. A právě Síkelovo vystoupení symbolizovalo, že vláda nevsadila jen na obranu sebe sama.

„Všichni si pamatujeme, jak Andreje Babiše před volbami přijel podpořit jeho přítel Viktor Orbán. Všichni jsme slyšeli, v kom se shlíží Tomio Okamura. Jenže ona tato Orbánova cesta nekončí zastropováním cen pohonných hmot, Orbánova cesta znamená také vyrazit do Moskvy a škemrat u Putina o plyn,“ řekl ministr Síkela.

„Tím jak Rusko tlačí ceny plynu nahoru, stoupají také ceny elektřiny. My proto chceme zamezit tomu, aby ceny plynu určovaly ceny elektřiny. Naše vláda totiž moc dobře ví, co je tím zlem, které se dnes snaží co nejvíc poškodit české občany a české podniky. Tím zlem je Putinova energetická válka, jeho snaha navyšovat ceny energií a jeho postupné odstříhávání Evropy od dodávek plynu,“ prohlásil ministr Síkela.

Kdyby místo současné vlády bylo u moci hnutí ANO, svět by podle Síkely oblétaly fotky nejen vysmátého Sergeje Lavrova s maďarským ministrem zahraničí, ale třeba také s místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem nebo s šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou.

Koten z SPD kritizoval „idiocii“ německých vlád

„Já myslela, že toto jednání nebo respektive tato mimořádná schůze je schůze o tom, že jsme ji vyvolali kvůli nedůvěře vlády, ale já tady poslouchám nedůvěru opozice! Co to je?“ zlobila se po jeho vystoupení poslankyně ANO Berenika Peštová.

„Jen kritizujete úspěšné,“ postavil se za Orbánovu politiku dohod s Ruskem v pátek ráno poslanec SPD Radek Koten. „Nemůže vzniknout evropské řešení,“ tvrdil Koten. A kritizoval politiku německých vlád. Mluvil v této souvislosti dokonce o idiocii. Ani silná rétorika ale opozici k pádu vlády nepomohla.

zpět na článek