iDNES.cz

Drahou Kalifornii opouštějí už i bohatí. Na jejich příjmech stojí státní rozpočet

  20:00
Podle nových údajů o migraci opustilo Kalifornii více vzdělaných a vysoce vydělávajících lidí, než se nastěhovalo. To je pro kalifornskou ekonomiku špatná zpráva, napsal portál Los Angeles Times. Na jejich příjmech je totiž Kalifornie závislá.

Bay Bridge v Kalifornii (31. října 2023) | foto: Profimedia.cz

S migrací, která není vyrovnaná, se potýká Kalifornie celá desetiletí. Nově příchozí však vždy byli obecně lépe vzdělaní a vydělávali více peněz než ti, kteří odešli. Nyní se však dlouhodobý trend obrátil a zvrat, který je z velké části reakcí na vysoké daně státu a prudce rostoucí životní náklady, začal poškozovat kalifornskou ekonomiku.

Analytici vládní agentury Legislative Analyst’s Office (LAO) předpokládají, že ve fiskálním roce 2024-2025 bude Kalifornie čelit schodku ve výši 68 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč).

„Přesun lidí se středními a vyššími příjmy a přesun korporací je drahý,“ uvedl pro portál Los Angeles Times Joel Kotkin z Chapman University, který se věnoval problematice stěhováním lidí z Kalifornie a hrozbami pro fiskální výhled státu. „Lidé, kteří odcházejí, si s sebou berou i peníze, které by stát vybral na daních,“ doplnil.

Kalifornský exodus. V nejlidnatějším státě USA se už téměř nedá žít

Mezi těmi, kdo přestěhoval do jiného státu sebe i svou firmu, je pětačtyřicetiletá Sujin Jangová, která v roce 2007 založila svou kosmetickou firmu. V kalifornském Oaklandu se prý už necítila bezpečně a chtěla na místo, kde bude podnikání jednodušší. Přestěhovala se proto do Nevady, kde se mimo jiné neplatí daň z příjmu fyzických osob.

„Určitě daňové úlevy, lepší mzdy,“ uvedla důvod přestěhování své firmy. Aktuálně má šest zaměstnanců, jeden se z Kalifornie do Nevady přestěhoval společně s ní.

Tesla přesune své sídlo z Kalifornie do Texasu, jsou tam nižší daně

Změnu bydliště oznámili i podnikatel Elon Musk či filmová hvězda Mark Wahlberg. Plnění rozpočtu je přitom na vysoce příjmových obyvatelích silně závislé. Brian Uhler z vládní agentury LAO uvedl, že ti nejbohatší, kteří vydělávají od jednoho milionu dolarů výš, obvykle tvoří 40 až 45 procent celkových příjmů z daní z příjmů fyzických osob.

Rozdíl i ve vzdělání

Podle nedávno zveřejněných údajů vládní agentury United States Census Bureau v letech 2021 a 2022 opustilo stát asi o 750 000 lidí více, než se přistěhovalo. Podobné číslo emigrantů přitom dříve pokrylo období pěti let.

Podle demografa Williama Freye se v obou letech z Kalifornie odstěhovalo více než 250 000 lidí s alespoň bakalářským titulem, v Kalifornii se v obou letech usadilo zhruba 175 000 absolventů vysokých škol z jiných států.

V posledních dvou desetiletích byla tato bilance přibližně rovnoměrná nebo mírně ve prospěch Kalifornie, i když stát trvale ztrácel celkově mnohem více obyvatel ve prospěch jiných států, než z nich získal, napsal portál.

Nejvíce konkurenční trh práce je v Kalifornii nebo Dauhá, ukázala studie

Ekonom Mark Zandi zjistil, že od začátku roku 2020 ztratila Kalifornie obyvatele všech věkových kategorií. Nejvíce lidí, kteří se přistěhovali či naopak odstěhovali, bylo ve věku 35 až 44 let. „Pohnutkou byla pravděpodobně vážná krize dostupnosti bydlení v Kalifornii,“ řekl Zandi. „Aby se stali vlastníky domů je téměř nemožné,“ doplnil.

Podle Erica McGheeho z výzkumné instituce Public Policy Institute of California, který zkoumal demografické trendy v migraci, může za zvýšenou emigraci Kaliforňanů s vyšším vzděláním souviset nárůst práce na dálku během pandemie. Dodává však, že stále více zaměstnavatelů už volá své pracovníky zpátky do kanceláří. I tak podle něj úbytek obyvatel představuje významný problém.

Autor:
zpět na článek