Nejvìtší bateriové úložištì energie v Evropì se nachází v Pillswoodu ve...

Největší bateriové úložiště energie v Evropě se nachází v Pillswoodu ve východním Yorkshiru. Zařízení za 75 milionů liber vyvinula společnost Harmony Energy Income Trust Plc s využitím technologie společnosti Tesla. (2. března 2023) | foto: Profimedia.cz

Kapacita úložišť elektřiny se zvýšila, vznikají však pomalu, varuje agentura

  • 63
V loňském roce se celosvětově podařilo zdvojnásobit počet baterií sloužících k ukládání elektrické energie. K síti se připojily nové o celkovém výkonu 42 gigawattů (GW). Celková kapacita úložišť se meziročně zvýšila o 130 procent na 85 GW. Experti Mezinárodní energetické agentury (IEA) ale zároveň uvádí, že i přes značný progres toto tempo stále není dostačující.

Většina rozvinutých ekonomik se v posledních letech snaží o přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie. Ty jsou ale značně závislé na vnějších vlivech, a proto je nutné vytvořenou energii ukládat právě do baterií. Pokud však svět chce splnit své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů, musí podle IEA ještě přidat, píše britský server The Guardian.

Mezinárodní energetická agentura informovala o tom, že do konce desetiletí budou celosvětově potřeba baterie o výkonu 1 200 GW. Jen tak se přechod na čistou energii nezastaví a bude možné splnit cíle, o kterých hovoří kupříkladu strategické klimatické dokumenty OSN.

K dalšímu bateriovému rozmachu přispívají postupně klesající náklady, které souvisí zejména s levnější výrobou. Ta se za posledních 15 let snížila o zhruba 90 procent. Náklady budou nejspíš klesat i dál, státy ale budou muset podle IEA přispět k diverzifikaci současných dodavatelských řetězců, aby časem nevznikla prázdná místa na trhu.

Bateriový potenciál je obrovský

„Baterie mění hru. Dokáží odemknout mnohem větší potenciál v oblasti obnovitelných zdrojů energie, přispět ke snižování podílu fosilních paliv v současných energetických mixech a pomoci s rychlým nástupem vlny elektromobility,“ komentuje situace Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury.

Podle Mezinárodní energetické agentury se investice do baterií v loňském roce dostaly na 150 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 3,5 bilionu korun. Investice do baterií pro elektromobily se v roce 2023 v meziročním srovnání zvýšily osminásobně (celkem 115 miliard amerických dolarů) a pro elektrické sítě pětinásobně. Za 90 procenty těchto investic stojí subjekty z USA, Číny a Evropy.

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

I díky rostoucímu počtu baterií se daří zvyšovat i prodeje nových elektromobilů. V roce 2020 se celosvětové prodeje elektrických vozidel dostaly na 3 miliony, v roce 2023 to už bylo o 11 milionů nově prodaných elektromobilů víc.

Podobný trend se očekává i v dalších letech a zároveň se předpokládá, že bude růst význam baterií i z pohledu výroby elektřiny. „Kombinace fotovoltaiky a baterií je dnes třeba v Indii konkurenceschopná s novými uhelnými elektrárnami. V příštích letech bude trend pokračovat a čistá energie bude levnější než uhelné zdroje také na čínském území nebo plynové elektrárny ve Spojených státech. Baterie tedy budou hrát neocenitelnou roli při rozšiřování obnovitelných zdrojů energie v praxi a zajistí bezpečnou a udržitelnou energii pro podniky i domácnosti,“ uzavírá pro The Guardian Fatih Birol.