iDNES.cz

Eura před dovolenou vyměníte nejlépe v krajích, nejdražší jsou v Praze

  6:20
Rozdíl více než čtyři koruny za jedno euro, tedy i několik tisíc korun při nákupu hotovosti na běžnou dovolenou může dělat výběr směnárny. Zjistili to redaktoři MF DNES, kteří se vypravili na obhlídku směnáren po celé republice. Na nejdražší eura narazili v centru Prahy: 30 korun za jedno. Naopak v Ústí nad Labem bylo možné si euro vyměnit za 25,60 koruny.
(ilustraèní snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Euro za 23 korun? Na to zapomeňte, důrazně vysvětluje pražskému číšníkovi směnárník, který vykupuje a prodává valuty u Václavského náměstí.

Hospodský namítá, že směnárna s kurzem 23 korun ještě včera souhlasila. To prý ale bylo u kolegy a dnes je všechno jinak. Dvojice se nakonec dohodne: směnárna dá číšníkovi 22 korun za každé euro. Na tabuli přitom svítí výkup za šestnáct korun. Prodává se za třicet.

V centru Prahy, kde směnárny líčí na důvěřivé turisty, se vyplatí smlouvat. Platí to hlavně při nákupu. Směnárna v hlavním městě po pár minutách zlepší kurz i o korunu.

Pokud naopak rozměňujete peníze na dovolenou v krajském městě, vyplatí se obejít více směnáren. Pokusy o licitování obvykle nezabírají. To je výsledek týdenního průzkumu redaktorů MF DNES, kteří zmapovali směnárny v českých městech.

Na nejlepší kurz eura redaktoři natrefili v Ústí nad Labem, kde za euro směnárna požadovala 25,60 koruny. Naopak nejméně výhodná byla z testovaných podniků jedna brněnská směnárna, kde chtěli od zákazníka 26,30 koruny. Pokud si za těchto podmínek člověk chce na dovolenou vyměnit eura za 15 tisíc korun, tratí na rozdílu kurzu něco přes tři stovky.

„Jestli máte cestu přes město, kde vám směnárna nabídne o korunu lepší kurz, tak proč ne, ale jinak se valutová turistika vyplatí pouze při velkých částkách,“ řekl MF DNES Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance.

Směnárny v menších českých městech, jako jsou Trmice či Svitavy, měly přitom lehce horší kurz než průměrné podniky v krajských městech. Ty obvykle nabízely euro za 26 korun.

Sleva pro číšníky

Specifická je Praha. V okolí Florence si zákazník směnárny nakoupí euro za 25,85 Kč. Když se však přiblíží k historickému jádru města, přituhne. Na náměstí Republiky narazí na cenu 27 korun a v těsném okolí Václavského náměstí i na 30 korun.

Stejné směnárny současně nabízejí mnohem realističtější kurz, který kopíruje celorepublikový průměr, ten se však týká vyššího objemu peněz. To když u nich směňují peníze pražští restauratéři a číšníci, kteří běžně přijímají platby v cizí měně.

Při výměně peněz je každopádně potřeba vybrat směnárnu, která si neúčtuje poplatek za transakci. Uvádějí ho sice na kurzovní tabuli, ale ne vždy je dobře viditelný a nepozorný klient se může nechat snadno napálit. Nejedna pražská směnárna si za transakci účtuje 20 procent navíc.

I zde platí, že o výši poplatku lze jednat. Deset procent místo dvaceti nabídne každý. Na pět procent se už ale obchodníkům většinou jít nechce, to si raději počkají na naivnějšího klienta.

Další možností, jak si celorepublikově vyměnit peníze na dovolenou, je navštívit klasickou kamennou bankovní pobočku. Ty se zpravidla kurzově drží lehce pod celorepublikovým průměrem, za transakci si však naúčtují poplatek v rámci nižších jednotek procent. Menší poplatek – zpravidla 1,5 procenta – potom nabídnou klientům, kteří u nich mají účet. Některé svým klientům dokonce odpustí poplatek úplně.

zpět na článek