Na zahradě se pusťte do gruntování stromků. S kartáčem a štětkou v ruce

Zkušený sadař či pěstitel ovocných stromů dobře ví, že předjaří je ideální čas na jejich velkou očistu. Než se pustíte do jarního střihu ovocných stromů, vezměte do rukou místo nůžek kartáč a pusťte se do pořádného jarního gruntování. Stromkům tím velice prospějete a navíc si přitom každý z nich důkladně prohlédnete a zhodnotíte jeho kondici.
Bílení kmìnù ovocných stromù je dùležité pro jejich ochranu. Pak bvám bude...

Bílení kměnů ovocných stromů je důležité pro jejich ochranu. Pak bvám bude dělat (nejen jarní jako na snímku) sad jen samou radost. | foto: Miroslava StrejčkováProfimedia.cz

Ovocné stromy jsou totiž často napadány rostlinnými a živočišnými škůdci a právě nyní je vhodná doba na jejich likvidaci. Proti jakým škůdcům je třeba razantně zasáhnout?

Lišejníky jsou velice odolné organismy, které dokážou přežít v extrémních podmínkách. Jejich existence je podmíněna společným vztahem alespoň dvou organismů. V tomto případě se jedná o symbiózu hub, řas nebo sinic.

Stromy na jaře vygruntujte a natřete

A přestože mají lišejníky v přírodě mnoho pozitivních přínosů – díky své erozní činnosti se podílejí na vzniku půdy, jsou potravou pro řadu živočichů a používají se v potravinářském, chemickém nebo kosmetickém průmyslu – jejich výskyt na ovocných stromech je nežádoucí. Při nedostatečné očistné péči jsou stromy náchylnější k chorobám a celkovému oslabení.

Lišejníkové mapy – jak lze jejich mapovitý výskyt na kmenech a často i větvích pojmenovat – narušují spolu s houbami a dalšími rostlinnými škůdci (mechem) strukturu a celistvost kůry. Poškozená ochranná vrstva stromu není schopna bránit pronikání nebezpečných choroboplodných patogenů. Lišejníky, mechy i houby navíc poskytují úkryt pro živočišné škůdce, kteří v jejich trsech a zvrásněném povrchu přezimují.

Jak ostříhat maliny, motýlí keře či šalvěj. Ani větvička nepřijde nazmar

To všechno jsou dostatečně pádné důvody k tomu, abyste se pustili do boje s těmito nezvanými hosty. Ideální dobou na jejich likvidaci je předjaří, kdy jsou lišejníky, mechy a houby díky vlhkému počasí nabobtnalé a více poddajné.

Jak si usnadnit časově náročnou práci?

Mechanická očista stromů je docela časově a fyzicky náročná, obzvláště máte-li stromů několik nebo dokonce celý sad. Pokud si chcete usnadnit práci, postříkejte stromy 8% roztokem zelené skalice nebo fungicidním postřikem na bázi mědi, který chrání ovocné stromy od houbovitých chorob (do roku 2020 to byl Kuprikol 50, místo něj se aktuálně používá Champion 50, případně vám ve specializovaných prodejnách vhodný přírodní nebo chemický prostředek poradí). Pro lepší výsledek se doporučuje ovocné stromy takto ošetřovat nejen zjara, ale i na podzim. Poté vždy stromy natřete vápenným roztokem.

Pět zásad pro správný řez ovocných stromů a dřevin

Co je potřeba a jak na to krok za krokem

Na mechanický úklid se hodí rýžový kartáč, houbička na nádobí, jemný smetáček nebo štětec, arch balicího papíru nebo plachta. Nezapomeňte také ochranné pomůcky pro své ruce, oči i dýchací cesty – budou se vám hodit obyčejné bezpečnostní brýle, rouška a rukavice.

Další praktické ovocnářské tipy

  • Lišejníkům, houbám a mechům se daří ve vlhkém a stinném prostředí. Prevencí jejich výskytu je také pravidelný střih a prosvětlení koruny.
  • Pravidelnou péčí ovocné stromy uchráníte od chorob, škůdců a budete z nich mít větší užitek.
  • Naši předci k odstranění mechu a lišejníku používali roztok z dřevěného popela s vápnem.

Čím začít? Odstraňte ze stromu ochranu proti okusu zvěří a rozprostřete kolem kmenu plachtu nebo arch papíru. A pak už rýžovým kartáčem drhněte borku ovocného stromu a zbavujte je nežádoucích hostů. Houževnatější ložiska lišejníků a mechu se vyplatí dočistit drsnou stranou houbičky na nádobí, ovšem nepoužívejte kovovou vlnu nebo drátěnku, které by kmen stromu poškodily.

Na papír či do plachty vám během čištění budou odpadávat kusy hub, lišejníku, mechu, odumřelé kůry a zimujících škůdců – a pro vaše zdraví je důležité, abyste tyto nečistoty nevdechovali. Opravdu proto použijte zmíněné ochranné prostředky – především na dýchací cesty a oči.

Po vyčištění kůry stromů ještě jemným smetáčkem nebo štětcem oprašte kmen, abyste zbytky lišejníků a mechu odstranili a zabránili tak jejich dalšímu rozmnožování. Popadané nečistoty, pokud možno, spalte. I proto je praktičtější pod strom rozprostřít arch balicího papíru, který po práci zmačkáte i s odpadem a hodíte do ohně. Je to lepší způsob likvidace než vytřepávat plachtu.

A je tu dezinfekční finále

Očištěný kmen a části větví natřete vápenným roztokem, který buď koupíte hotový, nebo si ho připravíte ze 2 kg hašeného vápna a 10 l vody. Vápenné mléko dočasně změní pH prostředí na kmeni a hlavních kosterních větvích, navíc obsahuje síran železnatý a vápník. Tyto prvky zabraňují růstu hub, mechů, lišejníků a zahubí i ostatní škůdce.

Vápenný bílý nátěr navíc poskytuje zjara ovocným stromům ochranu i před přehřátím a praskáním kůry při rozdílných denních a nočních teplotách. Intenzivní sluneční paprsky se od bílé barvy nátěru odrážejí a nedochází tak k předčasnému rašení pupenů, které časté jarní mrazíky mohou poškodit.

Odstraňování lišejníků a mechů bylo dokonce povinností vlastníkům ovocných stromů nařízeno vládním zákonem z roku 1931

Citace z vládního nařízení ze dne 19. června 1931 o opatřeních proti škodlivým činitelům na ovocných stromech a keřích a révě vinné.

§4/ Vlastník pozemku jest povinen v době vegetačního klidu (od podzimku do jara), nejpozději do 31. března, zbaviti ovocné stromy a keře odumírajících a odumřelých částí (suchých větví a plodů apod.) a dále také všech porostů na kůře (lišejníků a mechů) a tyto odpadky spáliti.

Odumřelé ovocné stromy a keře jest vlastník pozemku povinen ihned z pozemku odstraniti, a jsou-li napadeny škodlivými činiteli, buď ihned spáliti nebo tak zužitkovali, aby bylo bezpečně zamezeno další šíření škodlivých činitelů.

VIDEO: Nejvyšší čas ošetřit po zimě růže, aby byly zdravé a bohatě kvetly

  • Nejčtenější

Balkon na brněnském sídlišti Vinohrady proměnil v krásně plodící vinici

8. června 2024

Soutěž Je to trošku punk, ale přinesl sladké hrozny. I na burčák. „Bydlím na sídlišti Vinohrady v...

Terén zahrady vymodelovali i s pomocí balvanů, do záhonů zvolili štěrk

7. června 2024

Soutěž Po mnoha letech se vrátili do svého rodiště v Pardubickém kraji a vlastními silami vybudovali...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na zahradě po babi a dědovi si postavila dům a s rodinou buduje novou zahradu

11. června 2024

Soutěž Miluje zahradničení a má to štěstí, že u domu mají i poměrně velkou zahradu. „Nikdy bych nevěřila,...

Vysoké truhlíky, které už nikdy nebudete muset natírat. Vsaďte na plast

13. června 2024

Jaro je v plném proudu a vy nemáte dost záhonů na všechny oblíbené kytičky či zeleninu? Kromě...

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

Udržení zdánlivě chaotického řádu zahrady ve městě věnují veškeré úsilí

12. června 2024

Soutěž Do centra Frýdku-Místku to mají pěšky 15 minut, přesto se jim podařilo na ploše zhruba 400...

Pepo, zavolej mi Ferdu. Tak vypadá komunikace slonů. Oslovují se jménem

12. června 2024

Sloni se navzájem „oslovují“ individuálními jmény. Vyplývá to ze studie založené na pozorování dvou...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...