Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v ranějších termínech. Právě tehdy, kdy srny budou klást svá mláďata. Hrozí tak nebezpečí, že sekačky usmrtí daleko větší množství srnčat.

VIDEO: Drony pomáhají zachránit zvěř při senoseči

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Ochrana srnčat před sečením je v České republice stále aktuální téma. Zemědělci mají ze zákona povinnost hlásit termíny sečení uživatelům honiteb, tedy myslivcům, kteří pak mají povinnost zvěř před sečením ochránit.

Problém však nastává, když se zemědělci rozhodují na poslední chvíli podle počasí a myslivci, kteří mají civilní zaměstnání, nemají možnost být druhý den na louce. Navíc, kontrola velkých ploch je pro malý počet lidí náročná.

Bez dobrovolníků to nejde

„Z tohoto důvodu se organizace jako naše snaží inspirovat veřejnost k zapojení do těchto akcí. Dříve se louky procházely společně s myslivci a byla vytvořena rojnice, kdy se lidé postavili na metr od sebe a procházeli louku. Tato metoda byla velmi úspěšná a dařilo se minimalizovat ztráty,“ říká Pavla Benettová z organizace Stop! sečení srnčat.

V současnosti se však využívají moderní technologie, konkrétně drony s termovizí. Ty umožňují rychle a efektivně prohlédnout velké plochy a poté stačí jen několik lidí, kteří srnčata vynesou mimo sečenou plochu. Tímto způsobem se snaží organizace inspirovat i piloty dronů.

Dobrovolníci s drony hledají srnčata v trávě, než do luk vyjedou zemědělci

Použití dronů však vyžaduje pilotní licenci, kterou je však možné získat online. Organizace pak nové piloty zaškolí v manipulaci s dronem. Hledají se jak piloti s vlastním dronem, tak i ti, kteří dron nemají, ale mají zkušenosti s jeho ovládáním.

Někdy spolupráce trochu dře

Spolupráce s zemědělci a myslivci je různorodá. Někteří zemědělci jsou velmi vstřícní a poskytují mapky, kde budou sekat. Na druhou stranu jsou zde i zemědělci, pro které je ochrana srnčat ztrátou času. Myslivci pak často nemají dostatek času a sil na to, aby zvládli ochranu srnčat sami.

Situace se však zlepšuje díky využití dronů a pomoci dobrovolníků. Myslivci tak vidí, že v ochraně srnčat nejsou sami a že je zde skupina lidí, která je ochotná pomoci. Díky tomu se situace zlepšuje nejen v jižních Čechách, kde je centrála organizace, ale po celé republice.

Tato technologie však není levná a někdy ani dostupná, což komplikuje její širší využití. Přesto se v poslední době objevuje stále více veřejných sbírek na nákup dronů, které organizují nejen dobrovolníci a lokální skupiny, ale i myslivecké spolky.

Cena dronu se pohybuje okolo 150 tisíc korun, což je srovnatelné s cenou ojetého auta. Před třemi lety byly ceny nižší, kolem 80 tisíc korun, ale tyto drony neměly tak kvalitní termokameru a rozlišení.

Dnes se využívají například drony DJI Mavic 3 Thermal, které mohou letět ve výšce až 80 metrů a pokrýt tak velkou plochu. Během jednoho dopoledne je možné prolétnout až 70 hektarů, což by člověk pěšky nedokázal.

Jen pro dobrý pocit

Práce s drony je většinou dobrovolnická a neplacená. Piloti dostávají malé finanční příspěvky na benzín a elektřinu na nabíjení baterií, ale jinak je jejich odměnou spíše dobrý pocit z pomoci přírodě.

Hlavní sečení trávy se obvykle koná od poloviny května do konce června, což koliduje s obdobím, kdy se rodí mláďata zvěře. Kromě srnčat jsou ohroženi také zajíci, ježci, kachny a hnízdící ptáci.

Před první sečí jetele vyháněli malá srnčata z jejich úkrytu lidé i psi

„Letos je to navíc trochu komplikované, protože příroda je zhruba o měsíc zrychlená, takže lze předpokládat, že i senoseče budou dříve. A to vychází i do termínu, kdy srnky kladou svá mláďata. Asi to bude moc dlouhá a vyčerpávající sezona,“ počítá termíny Pavla Benettová.

Jak se zapojit

Jednoduše se zaregistrujte na Senoseč Online. Označte lokality, které chcete sledovat, a čekejte na SMS s termínem vyhánění. Pokud si s něčím nevíte rady, zeptejte se ve skupině Stop sečení srnčat na Facebooku.

Rozhodně už se můžete podívat předem, zda vaše lokalita už není zmapovaná na stránce Stop! sečení srnčat v záložce Dobrovolníci. Pokud ne, klidně můžete založit podobnou skupinu ve vaší oblasti.

Důvodů, proč žádná vaše skupina neexistuje, může být několik. Místní myslivci a zemědělci o portálu nevědí, tráva se tam neseče, případně dobrovolníky nepotřebují.

Zkontaktujte se proto s místními myslivci či zemědělci a nabídněte jim svou pomoc. Mnoho spolků tuto pomoc jen uvítá, neboť porostů je mnoho a každá noha i ruka se hodí.

Pokud zjistíte, že váš místní myslivecký spolek ochranu zvěře před sečením neřeší, zkuste se domluvit na pomoci přímo se zemědělcem. S jeho svolením můžete sečené plochy zkontrolovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

Okusování rostlin, zkažené krmení. Chraňte svého psa před otravou

16. května 2024

S nástupem teplého počasí nastává pro naše psy nejen doba delších vycházek v přírodě, ale také...

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

Nové diety? Marketing strachu z jídla, hrají si s naší mentalitou, říká Vaněk

15. května 2024

Premium Roman Vaněk ví, jak jídlo funguje v naší hlavě. Která svíčková je podle něj nejlepší? Co si myslí o...

Mazlíčci hrají o granule, deku i lahodné kapsičky. Rozhodněte v anketě

1. května 2024  1:05,  aktualizováno  15.5 9:15

Květnové hlasování v pravidelné fotosoutěži o nejroztomilejší mazlíčky je tu. Tentokrát autoři...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...