Hobby.cz

Umí člověka rozpohybovat i vytáhnout z deprese. Vepříci, koně, psi i delfíni

Nejenže jsou lidem věrnými souputníky. Zástupci živočišné říše jim mohou i vylepšit fyzické a psychické zdraví. Na co se který hodí a co dobrého vám může přinést?

Něha vepříka. V západní Evropě, zvláště ve Velké Británii, se terapie za pomoci prasátek stává velkým hitem.

Zvířecí terapie vznikla proto, aby pomohla člověku vyrovnat se a překonat mnohé z jeho fyzických i psychických problémů. „V návaznosti na to, čím pacient trpí, se vyškolení odborníci rozhodnou pro určitého živočicha a toho využijí,“ vysvětluje lékař a expert na danou problematiku Vincent Tavella.

Zvířecí terapeuti na snímcích i ve videu

Výběr je skutečně obrovský. Představíme klady těch nejběžnějších, mezi něž patří psi, koně, prasátka či delfíni. I když zapomenout bychom neměli ani na kočky, protože uklidnit člověka dokáže i ta nejobyčejnější Micka.

Kočky jsou mistryně zenu. Naučte se od nich tři věci, zlepší vám život

Pes jako doktor. Nejoblíbenější u nás, jakožto psího národa, je jistě terapie za pomoci psů.

Pes jako doktor

Nejoblíbenější u nás, jakožto psího národa, je jistě terapie za pomoci psů. I ta má velké bonusy. „Snižuje krevní tlak a vyrovnává tlukot srdce,“ vypočítává odborník, co všechno přítomnost psa prokazatelně umí.

Výhodou psa je, že může přijít za pacientem i do nemocničního pokoje, což u koně, prasete nebo delfína dost dobře nejde. Tam se s ním děti i senioři nejen mazlí, ale mohou společně i cvičit anebo činit mírné pohyby, které se nakonec zautomatizují, a tím pomáhají celkové hybnosti člověka.

„Důležitá je ale také důvěra a láska, kterou si oba vypěstují. Ta dodává sebevědomí a zahání depresi,“ dodává specialista.

Známe nejroztomilejší mazlíky dubna a výherce gurmánského krmiva za 10 tisíc

16. února 2022

Pár příkladů psích terapeutů?

Málokdo by si možná vsadil, že může zafungovat vztah mezi malou křehkou holčičkou a německou dogou. Přesto tento psí obr dokázal postavit nemocné dítě na nohy a stal se pro něj opravdovým parťákem.

Fenka flat coated retrievera jménem Lady je zase úžasnou asistentkou i psychoterapeutkou současně pro středoškolačku Elišku, která je na vozíku. Je jejím již druhým asistenčním psem z plzeňských Pomocných tlapek.

Surfující labradorka zbavuje válečnou veteránku posttraumatického stresu

Koňská síla. Takzvaná hipoterapie se hodí hlavně pro jedince trpící neurologickými problémy, pomáhá ale i s autismem, artritidou nebo roztroušenou sklerózou.

Koňská síla

Takzvaná hipoterapie se hodí hlavně pro jedince trpící neurologickými problémy, ale také třeba autismem, artritidou nebo roztroušenou sklerózou. Využívají ji i lidé po úrazu páteře anebo děti po mozkové obrně.

„Kromě pacienta a koně se této metody účastní i takzvaný vodič a fyzioterapeut,“ vysvětluje Vincent Tavella s tím, že každá lekce trvá zhruba dvacet minut – víc by bylo na pacienta příliš. U terapie se využívá rytmického pohybu koňského hřbetu, který za prvé uklidňuje a za druhé stimuluje motorické chování a pozitivně působí na celou nervovou soustavu.

Kůň Sagi se na pacienta emočně napojí, vysvětluje terapii jeho trenérka

Proplouvání s delfínem. Delfíni jsou přátelští a komunikativní tvorové, a navíc je jejich prostředím léčivá voda.

Proplouvání s delfínem

Delfíni jsou přátelští a komunikativní tvorové a navíc je jejich prostředím léčivá voda. Není divu, že právě tito rošťáci se k léčebným účelům využívají již dlouho. „Přínosem práce s nimi je nejen fyzické rozhýbání pacienta, například i svezením okolo bazénu. Delfíni zcela prokazatelně sníží v člověku po několika málo minutách hladinu stresu,“ popisuje vše Vincent Tavella.

Terapie tak může vypadat velice klidně a jde v ní hlavně o dotyky. Dalším bonusem jsou zvuky, které tato zvířata vydávají. Podle vědců dokážou pomoci s dýcháním, srdeční tepem, pamětí a dokonce i imunitou.

Potápět se a fotit s divokým delfínem na pobřeží Irska, to je zhmotnělý sen

V americkém Denveru mají vyzkoušeno, že na pravidelné návštěvy vepříků psychoterapeutů – Borise a Pumby – reaguje komunita seniorů velice pozitivně. Prasečí duo s radostí vyhlížejí každý měsíc.

Něha vepříka

V západní Evropě, zvláště ve Velké Británii, se terapie za pomoci prasátek stává velkým hitem.

Je to jednoduché, tato zvířata jsou totiž velmi inteligentní a dokážou vycítit lidskou slabost i strach a reagovat na ně. Navíc je jejich přítomnost velmi uklidňující.

„Proto se používají hlavně při práci s dětmi, a to v prvé řadě s těmi, co trpí ADHD, poruchou soustředěnosti, autismem anebo naprostou ztrátou sebedůvěry a strachem,“ říká odborník. Pacienti se zvířetem prostě jenom jsou, cítí teplo jeho těla i dechu, a to jim prospívá.

Slavní mají psy, lamy i slepice. Jaké mazlíky hýčká Čvančarová či Benoni?

Prasátka opravdu patří mezi velice chytré tvory, nicméně péče o ně právě proto není úplně jednoduchá. Pokud byste snad pojali úmysl si prasečího terapeuta pořídit domů, velice dobře si to rozmyslete.

VIDEO: Prase není pes, nic vám neodpustí, připouštějí prasomilové

Autor:
zpět na článek