iDNES.cz

Liberec chce být do šesti let klimaticky neutrální, městu chybí lidé a peníze

  16:59
Krajské město je již dva roky součástí mise Evropské unie s názvem 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030. V praxi to znamená, že se Liberec zavázal do šesti let ke klimatické neutralitě, která tkví například v dobře nastaveném ekosystému města, správném fungování průmyslu i ve spolupráci s občany.
Liberec by mohl být do roku 2030 klimaticky neutrální.

Liberec by mohl být do roku 2030 klimaticky neutrální. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Rádi bychom následovali příklad jiných evropských zemí a iniciovali vznik určité platformy. A také jednoho kontaktního místa na národní úrovni, které by fungovalo jako mezirezortní, a komplexně dokázalo podpořit nejen nás, tedy průkopnické město Liberec, ale i další česká města, která budou cílit na klimatickou neutralitu,“ říká náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.

Na nedávném setkání v Liberci se kvůli projektu potkali zástupci vedení města a Libereckého kraje společně s členy českých ministerstev i dalších expertních institucí.

Podle náměstkyně primátora jsou největším problémem města nedostatečné personální a finanční kapacity. Kromě toho je nutné posílit také strategické plánování, které zahrnuje nastavení ekosystému města, renovaci budov, spolupráci s aktéry z průmyslu i samotnými občany nebo ekologičtější dopravu.

Investice i od soukromníků

„Aktivně pracujeme například na budování komunitní energetiky ve městě. A v rámci toho spolupracujeme s různými partnery, jako jsou například teplárna nebo Technická univerzita. Naším cílem je nyní nastavit dané společenství takovým způsobem, aby se komunitní energetika v budoucnu mohla adekvátně rozvíjet, růst. To znamená, aby do ní mohly plynout investice i od soukromých investorů,“ zdůrazňuje nově zvolený náměstek primátora pro oblast energetiky a Smart City Vojtěch Prachař.

Na setkání se dále hovořilo také o společném podpisu vznikající liberecké klimatické smlouvy, kterou město letos na podzim 2024 předloží Evropské komisi.

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

„V případě, že se nám umožní posílit naše interní kapacity, můžeme v této oblasti podporovat i ostatní. Umíme jim nabídnout praktickou zkušenost se strategickým plánováním v této oblasti, s rozvojem komunitní energetiky, ale chceme se posouvat i v oblasti finanční. To znamená učit se, jak víc zapojovat soukromý kapitál formou různých inovativních finančních nástrojů. Zkrátka cítíme, že máme co nabídnout. A věříme, že setkání nás v celém procesu posunulo zase o kus dál,“ dodává Prachařová.

18. dubna 2024

Autor:
zpět na článek