Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvíz: Znáte památky UNESCO v kraji?

  8:00
Severní Čechy jsou krásné a některé krásy jsou světově ojedinělé a je dobré je chránit velmi přísně.

Klášter: Klášter v Oseku pod Krušnými horami je národní kulturní památkou. | foto: MAFRA

Jako světové dědictví se označují nejrůznější kulturní a přírodní památky po celém světě, které byly pro svou unikátnost vybrány organizací UNESCO a přijaty na Seznam světového dědictví. Podle úmluvy z roku 1975 jsou státy, na jejichž území se památky či pozoruhodnosti nacházejí, zavázány k jejich přísné ochraně. Na seznamu se nacházejí i některé lokality z kraje.

1. Na Seznamu světového dědictví je Žatec. Přesněji jde o místní zachovaný komplex chmelařských památek. Víte, kdy byly tyto památky zapsány na seznam?

A – v roce 2023

B – v roce 2020

C – v roce 2000

2. Spolu s žateckými památkami se na seznam dostaly i památky v okolí dvou blízkých vesnic. Víte, o které jde?

A – Blšany a Stekník

B – Stekník a Trnovany

C – Panenský Týnec a Podbořany

Celý magazín

tit

3. Centrem památkové rezervace v Žatci a tak trochu i centrem míst chráněných UNESCO je žatecké náměstí Svobody. Je na něm nejmenší chmelnice světa, morový sloup Nejsvětější trojice a radnice. Ona chmelnička zabírá pouze zhruba 70 metrů čtverečních. Kdysi na jejím místě stál kostel sv. Kříže, v 18. století jej nahradila městská strážnice, následně pomník císaře Josefa II., který v roce 1919 místní strhli a sochu hodili do řeky Ohře. Víte, v jakém roce se tu chmelnička objevila? Kdy byla vysazena?

A – v roce 1989

B – v roce 1920

C – v roce 1967

4. V Žatci se pravidelně koná Dočesná. Slavnosti tu jsou od středověku, byť je přerušila třeba druhá světová válka. Novodobá historie slavností chmele a piva se pak píše od roku 1957, ale i pak se dva ročníky nekonaly. Víte, nebo tipnete proč?

A – v roce 1968 kvůli okupaci, podruhé kvůli pietnímu aktu po výbuchu na Dole Pluto roku 1981

B – v roce 1968 kvůli okupaci a v roce 1990 proto, že na slavnost nebyly peníze

C – v letech 1975 a 1980 kvůli IV., resp. V. spartakiádě, komunisté nechtěli mít v té době v ulicích více opilých lidí

5. Německou kapelu Alphaville proslavily písně Big In Japan nebo Forever Young. Hudbu k Forever Young převzal i Karel Gott. Alphaville a Gott vystoupili v jednom roce i na žatecké Dočesné. Víte, v jakém roce se tu sešli?

A – 2009

B – 2010

C – 2007

6. V 8. a 9. století se na ostrohu nad řekou, na místě dnešního centra Žatce, podle archeologických nálezů nacházela neopevněná osada, kterou v 1. polovině 10. století nahradilo hradiště. První písemná zmínka o něm je z roku 1004. Víte, jaký kronikář hradiště zmínil?

A – Dětmar z Merseburku

B – Kosmas

C – Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic

7. S Žatcem je spojeno úžasné literární dílo, tak trochu základ moderní němčiny – Oráč z Čech, v originále Der Ackermann aus Böhmen, také známý pod názvem Oráč a Smrt. Dílo představuje rozmluvu intelektuála se smrtí o smyslu lidského života. Napsáno bylo okolo roku 1400 a už v roce 1460 se objevilo v tištěné podobě. Text Oráče z Čech se dochoval v mnoha tiscích a rukopisech z 15. a 16. století. Proč je však spojován se Žatcem?

A – smrt za Oráčem přichází ze Žatce

B – první vydání díla bylo vytisknuto v roce 1460 v Žatci

C – jednou z teorií o vzniku je, že Oráče z Čech napsal notář Jan ze Žatce

Pultík: Součástí kapitulní síně v klášteře v Oseku je románský pultík pod knihu, který je také evidovaný na seznamu UNESCO coby movitá památka.

8. Za jednou nenápadnou památkou mezinárodního významu, která je také evidována v UNESCO, jezdí turisté do Oseka. Najdete ji v kapitulní síni kláštera. Jde o románský pultík – podstavec pro knihu, kterou se dá otáčet. Dva sloupy podpírající otočnou desku kameník „zauzlil“. Pod pultem jsou vytesány rostlinné motivy. Víte, z jakého roku památka pochází?

A – 1240

B – 1200

C – 840

9. Klášter Osek, kde se pultík nachází, je neobsazený cisterciácký klášter. Původně románsko-gotický klášter z 13. století byl přestavěn do dnešní podoby vrcholně barokního areálu. Jeho součástí je kostel Nanebevzetí Panny Marie, budovy starého a nového konventu, prelatura s hodinovou věží a hospodářské budovy. Areál kláštera je od roku 1995 národní kulturní památkou. Víte, který architekt se podílel na jeho barokní přestavbě?

A – Octavio Broggio

B – Jan Blažej Santini-Aichel

C – Kilián Ignác Dientzenhofer

10. I Krušnohorská hornická krajina je památkou světového dědictví UNESCO. Hornické památky v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO v červenci 2019. Zdůvodnění světové hodnoty Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří bylo podloženo mimo jiné významnými vynálezy a inovacemi v oblasti báňských a hutních technologií, které se zvláště v 16. století, ale i později úspěšně šířily do celé Evropy i zámoří. Krušné hory měly globální význam pro rozvoj báňské legislativy, administrativy a školství, ale také měnových systémů. To dokládá i příběh jáchymovského tolaru, z nějž se na více než 300 let vyvinulo celoevropské platidlo a který dal název i americkému dolaru. Díky více než 800 letům téměř soustavné těžby a zpracování rud vznikla v Krušných horách jedinečná hornická krajina s unikátní hustou sítí specifických horních měst. Památky v takzvaných hornických krajinách dokládají způsoby těžby a úpravy různých rud ve všech obdobích od 12. až do 20. století, především pak stříbra, cínu, kobaltu, železa a naposledy uranu. Promiňte delší úvod, ale Krušné hory si jej zaslouží. Avšak k otázce. Víte, kolik částí (hornických krajin) je chráněno na české a kolik na německé straně hor?

A – 5 na české a 17 na německé

B – 4 na české a 20 na německé

C – 10 na české a 10 na německé

Štola Starý Martin je v hornické krajině Krupka, jedné ze součástí dědictví UNESCO.

11. Která níže uvedená část nepatří mezi chráněné památky – součásti dědictví UNESCO na české straně hor?

A – hornická krajina Krupka

B – hornická krajina Mědník

C – achátové naleziště Horní Halže

12. Krušné hory jsou společné nám i Němcům. Tak na okamžik přeskočme na německou stranu. Víte, která ze tří níže uvedených lokalit v Sasku do hornického dědictví UNESCO spadá?

A – správní centrum Lauenstein

B – Jižní předměstí Drážďan se sklady na vytěženou rudu

C – středověké městečko Pirna

13. Středověké horní město Krupka a okolní hornická krajina poskytují důkaz o těžbě různých druhů cínových ložisek od 13. do 20. století. Zdejší hornická krajina je výjimečná hustotou pozdně středověkých až raně novověkých důlních děl. Krupka jako nejstarší cínová hornická oblast v Krušných horách přispěla k rozvoji technik dobývání cínových rud ve střední Evropě. Výskyt cínu a jeho snadné získávání z naplavenin přivedl na území Krupky první osídlence již v době bronzové. Germány postupně vystřídali Slované, a to hlavně v době stěhování národů. První, i když nepřímé zmínky o těžbě cínu v oblasti pocházejí z pera Ibráhíma ibn Jákúba, který byl členem poselstva cordobského chalífy al-Hakama II., jež projíždělo českými zeměmi k německému císaři Otovi I. Víte, v jakém století tu Ibráhím ibn Jákúb projížděl a o místě napsal?

A – v 11. století, přesně v letech 1050 až 1052

B – v 10. století, v letech 965–966

C – v 15. století

14. V písemných pramenech z roku 1305 se o Krupce hovoří jako o místě, „kde se kope“, tedy ne jako o vsi či městě. Město vzniklo později, zřejmě v letech 1305 až 1330. V tomto roce už tu byly blízko sebe i dva hrady. Víte jejich jména?

A – Ostrý a Oltářík

B – Rosenburg a Kyšperk

C – Krupský hrad a Komáří vížka

15. Obrovské množství pozůstatků po středověké těžbě cínových rud u Krupky se nachází zejména v důlním revíru Steinknochen, ale také v revírech Knötel, Preisselberg a na Komáří hůrce. Po celá staletí se v Krupce a okolí těžil cín, po třicetileté válce byly v oblasti dva stříbrné doly. V novodobé historii se dále těžily třeba i molybden a fluorit. Tipnete si, co tu ale ve štolách horníci opravdu nenacházeli?

A – živec

B – wolfram

C – diamanty

Mědník: Kolem vrchu Mědník u Měděnce jsou pozůstatky po 80 štolách, jámách a odvalech. Hornická činnost tu byla od středověku mimořádná.

16. Přenesme se o kus dál do hornické krajiny pod vrchem Měděnec. Městečko stejného jména stojí v Krušných horách v nadmořské výšce 845 metrů. Osada byla založena v první čtvrtině 16. století a roku 1588 byla povýšena na horní město. Obyvatelé se živili hornictvím, ale významnou roli hrálo také zemědělství a od 19. století, kdy byly uzavřeny poslední historické doly, také výroba krajek. V druhé polovině 20. století byl Důl Měděnec posledním místem v Československu, kde se těžila železná ruda. Hornická činnost tu probíhala zřejmě už od 10. století, ale písemně je doložena až později. Tipnete si, z jakého století pocházejí tyto první písemné zmínky?

A – z 15. století (z roku 1449)

B – z 12. století

C – ze 13. století

17. Na jediném místě se pod vrchem Mědník nacházejí pozůstatky kolem 80 větších i menších štol a jam z 15. až 19. století, četné odvaly hlušiny i povrchové dobývky. Část podzemí Mědníku je přístupné prostřednictvím jedné štoly, kde jsou dobře zachované doklady ruční ražby a rozšiřování prostor pomocí metody sázení ohněm. Víte, jak se štola jmenuje?

A – Starý Martin

B – Panny Marie Pomocné

C – Kryštof

18. Kousek od Měděnce bývalo město Přísečnice. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1335 a rozvoj byl podmíněn těžbou železné a stříbrné rudy. Existenci stříbrných dolů dokládá zpráva z roku 1339, kterou Jan Lucemburský se svým synem Karlem IV. rozdělili výnosy z těžby. Město Přísečnice už ale navštívit nejde, zaniklo. Víte proč?

A – v roce 1945 centrum vyhodili do vzduchu ustupující vojáci wehrmachtu a pak už se sem nikdo nestěhoval

B – město zaniklo po vystěhování německých obyvatel po druhé světové válce

C – město zaniklo kvůli výstavbě přehradní nádrže Přísečnice v sedmdesátých letech dvacátého století

Správné odpovědi:

1A, 2B, 3C, 4A, 5C, 6A, 7C, 8A, 9A, 10A, 11C, 12A, 13B, 14B, 15C, 16A, 17B, 18C

Autor:
  • Nejčtenější

Balkon na brněnském sídlišti Vinohrady proměnil v krásně plodící vinici

8. června 2024

Soutěž Je to trošku punk, ale přinesl sladké hrozny. I na burčák. „Bydlím na sídlišti Vinohrady v...

Zahrada na chalupě po mamince se stala pro manžele soukromým kvetoucím rájem

5. června 2024

Soutěž Manžel paní Evy zdědil ve východních Čechách stavení po své mamince a ještě za jejího života se o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Terén zahrady vymodelovali i s pomocí balvanů, do záhonů zvolili štěrk

7. června 2024

Soutěž Po mnoha letech se vrátili do svého rodiště v Pardubickém kraji a vlastními silami vybudovali...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

Na zahradě po babi a dědovi si postavila dům a s rodinou buduje novou zahradu

11. června 2024

Soutěž Miluje zahradničení a má to štěstí, že u domu mají i poměrně velkou zahradu. „Nikdy bych nevěřila,...

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

Posekám, ostříhám „bobany“ a kochám se, říká zahradní experimentátorka

10. června 2024

Soutěž Příběh této pečlivě zastřihované zahrady na Českolipsku začal před čtrnácti lety. Tehdy čtenářka...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

Akèní letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...