www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 07/16/2020 - 08:57

Život každého z nás určují důležité milníky, které významně ovlivňují naše další směřování. V případě dětí jsou pak tyto mezníky ještě zásadnější, pro ně je totiž každá nová zkušenost velkou událostí.

První rok plný milníků

První rok života je plný důležitých milníků – první opravdový smích, první zoubek, první plazení, první lezení po kolínkách nebo snaha o první samostatné krůčky. Mnoho rodičů se neubrání srovnání svých ratolestí s těmi ostatními, každé dítko má však svoje tempo, obrňte se proto trpělivostí a nesnažte se cokoli urychlit. Mohli byste mu do budoucna způsobit zdravotní problémy. Další velký zlom nastává s prvními slůvky, která se v tomto období začínají rovněž objevovat. Potomek si tak už zvládne sám o něco říct, vyjádřit, co se mu líbí a co ne.

Nástup do školky

Významným vývojovým mezníkem je nástup do mateřské školy, který představuje důležitý krok k samostatnosti. Přináší s sebou totiž mnoho nových zážitků, se kterými se někdy ratolesti obtížně vyrovnávají. Cizí děti, cizí učitelé, cizí hračky, cizí budova – to všechno v nich může vyvolávat strach, zmatek, nejistotu, stres. Aby se z chození do školky nestalo trauma pro celou rodinu, zvykejte dítě postupně. Pomozte mu seznámit se s prostředím, buďte mu v prvních dnech na blízku, ať mu dodáte pocit bezpečí a opory. Voďte ho třeba do školky nejdříve jen na dopoledne a po obědě ho vyzvedávejte. Pomoci může také přibalit mu do vaku na záda jeho oblíbenou plyšovou hračku.

Poprvé školákem

Milník nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče představuje první školní den, kterým se toho hodně mění. Přichází nový režim, nastávají nové povinnosti. S dítětem si proto v klidu sedněte a rámcově ho připravte na to, co ho ve škole čeká. Nestresujte ho ani nestrašte výhružkami, ale naopak se v něm snažte probudit nadšení a elán. Součástí přípravy je samozřejmě i obstarání pomůcek – od aktovky do školy přes penál až po přezůvky. Udělejte z nákupu společnou „expedici“ a přizvěte k výběru i vaše potomky. Měli by přece mít právo zvolit si, jaký školní batoh budou dennodenně nosit na svých zádech. Předem tedy vytipujte tři čtyři kousky, ale konečné rozhodnutí nechte na nich. Uvidíte, jakou z toho budou mít radost a jak se rázem do školy začnou těšit!

reklama: