ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemocné zuby mohou ovlivňovat celkové zdraví. Hrozí infarkt i bolesti zad

  • 1
Zdravá ústní dutina ovlivňuje náš celkový zdravotní stav víc, než se dosud předpokládalo. Co mohou způsobovat zkažené zuby či zánět dásní?

Odborníci z oblasti medicíny se už desetiletí zabývají tím, jaký vliv má onemocnění zubů na zbytek lidského organismu. Nejen bolesti zad, ale i další zdravotní problémy, jako je například pálení žáhy, špatně se hojící poranění, nebo dokonce i onemocnění kardiovaskulárního systému, můžou totiž se zubními potížemi souviset.

Co mají záda společného se zuby?

Je toho opravdu hodně! Jestliže totiž nepracuje horní a dolní čelist ve vzájemném souladu, může to mít dopad na celé tělo.

Devět nejčastějších zubních problémů. Jak řešit citlivé zuby či skřípání?

Pocítíte to hlavně u spodní čelisti, která je totiž na rozdíl od horní pohyblivá a na svém místě je držena jen svaly, svalovými úpony a řadami zubů. Jestliže je tento systém v nerovnováze, okamžitě se vše přenáší na citlivou muskulaturu zad a dochází k bolestivému napětí ve svalech.

Lze najít spojitost s jinými orgány?

Máte zdravotní potíže, jejichž příčinu se dosud nepodařilo odhalit? Vaše špičáky, řezáky i stoličky můžou ovlivňovat různé orgány vašeho těla. Které jsou tedy takto navzájem propojené? Podívejte se do tabulky.

Typické potíže a co za nimi stojí?

1. Podrážděný žaludek: Máte často pálení žáhy, pocit plnosti a bolesti žaludku? Viníky můžou být malé dolní stoličky. Váš lékař by měl zjistit, zda právě tam není ložisko zánětu.

2. Chronický zánět močového měchýře: Vyskytují se u vás opakující se bolestivé záněty močových cest? Původcem by mohly být horní řezáky. Dentista by se u nich měl zaměřit na zubní kaz nebo parodontózu.

3. Onemocnění žlučníku: Došlo u vás častěji k žlučníkovým záchvatům, nebo máte dokonce žlučové kameny? Potíže se žlučníkem mohl vyvolat i dolní pravý špičák. Ať se na něj při vaší další návštěvě zubař důkladně podívá!

4. Chronický dráždivý kašel či bronchitida: Trápí vás stále se opakující onemocnění dýchacích cest? Možná s tím mají spojitost spodní zadní stoličky, obzvláště pokud se v jejich kořenech usídlil zánět.

Které další problémy jsou ve hře?

Onemocnění zubů může vyvolat celou řadu zdravotních komplikací. Tak například bakterie, které proniknou zubem nebo zubním lůžkem do těla, jsou roznášeny krevním oběhem dále.

Usazují se v kloubech, srdečních chlopních či cévách. Následkem toho se můžou objevit dlouhodobé potíže s klouby nebo svaly. Dokonce se zvyšuje i riziko infarktu myokardu.

Jakým způsobem vyzrát na záněty?

Pro organismus je velice zatěžující chronický zánět dásní, tzv. parodontóza. Při ní pomáhá jen důsledná lékařská péče u zubního specialisty.

Ale také zdravý životní styl. Především to znamená vyřadit z jídelníčku co nejvíce cukru a bílé pšeničné mouky.

Jaké následky může mít skřípání?

Protějškem žvýkacích svalů dolní čelisti je svalstvo šíje, které je zase propojeno s ramenními a zádovými svaly. Pokud tedy někdo ve stresu silně tiskne zuby nebo jimi ve spánku skřípe, má už ve většině případů předem naprogramované napětí v oblasti šíje.

Právě svalstvo šíje drží hlavu ve stabilizované pozici a musí pak proti jiným silám vyvíjet protitlak.