Ilustraèní fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

  • 0
Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit. Možností je hned několik. Nabízejí se masáže, laserové ošetření nebo klasický skalpel.

Ženy často těžce nesou jizvy po císařském řezu i ty v oblasti tváře a dekoltu. Muži se zase hůře vyrovnávají s viditelnými jizvami po vážných úrazech a větších operacích, popřípadě i se šrámy z dětství, o nichž si mysleli, že se jich nelze zbavit.

Co je to vlastně jizva

Jizva vzniká jako výsledek hojení poraněné kůže. O její velikosti a tvaru rozhodují typ zranění, geny a také místo, kde k ráně došlo.

Jizvy mohou způsobit zdravotní potíže i po letech. Jak o ně pečovat?

Nejvíce riziková jsou ta, kde dochází ke zvýšenému tahu kůže na hojící se jizvu. Tam mnohdy nepůsobí pouze estetické problémy, ale i řadu dalších. Naštěstí existují různé způsoby, jak je zmírnit.

Jak na ty čerstvé

Nejlépe se odstraňují jizvy čerstvé. Obecně platí, že čím dříve se zasáhne, tím rychleji zmizí. Nejprve je vhodné pokožku ošetřovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila.

Velmi dobrých výsledků dosahuje i biostimulační fototerapie, tedy laserový zákrok, který se používá pro hloubkovou léčbu podkožních tkání. Ta v kůži zlepší mikrocirkulaci.

Co s těmi staršími

Do starších (tříměsíčních až šestiměsíčních) hypertrofických a vystouplých jizev se buď aplikují kortikoidy, nebo se vybrušují pomocí speciálních laserů.

Ty atrofické, propadlé je také možné vylepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. Čím starší šrám je, o to hůře se s ním ovšem pracuje.

Není jedna jako druhá

I jizvy mají jisté specifikace, zpravidla se rozdělují na hypertrofické, atrofické a keloidní. Ty, které se nacházejí nad kožním povrchem, patří do první skupiny. Zhruba do měsíce po zranění se vyrovnají, zbělají (což je typické například pro jizvičky po akné či neštovicích) a stanou se z nich jizvy atrofické.

Následkem vážných úrazů, popálenin, škrábanců či chirurgických řezů bývají jizvy keloidní. Pro ty je příznačný jejich oblý tvar, hrubá struktura, ve srovnání s okolní kůží tmavší zbarvení a přečnívající linie původního zranění.

OBRAZEM: Slavní prozradili, co stojí za jejich jizvami

Chirurgické řešení

Velké jizvy (keloidní) způsobené úrazem s tržnými ranami nebo v důsledku operace spojené s následným komplikovaným hojením rány je většinou nutné odstranit chirurgicky.

Rána se po odstranění jizvy následně hojí její jemnější a méně nápadnou variantou. Některých se bohužel není možné zcela zbavit, lze však příznivě ovlivnit jejich finální tvar a velikost.

Jizvičky po akné

Vznikají poškozením svrchní vrstvy pokožky spolu s narušením hlubších vrstev kůže mnohdy i v důsledku nešetrného vymačkávání či jiného narušování pupínků. Takto poškozená pleť se totiž nedokáže regenerovat do stejného stavu jako před akné.