Lékový manuál v boji s covidem. Co pomůže doma a čím léčí v nemocnici

Onemocnění covid-19 od začátku pandemie prodělalo už přes milion Čechů a nakažených stále přibývá. K tomu se šíří řada nepodložených informací, které mohou způsobit víc škody než užitku. Poradíme vám, po jakých lécích sáhnout ke zmírnění příznaků, či jak si zvýšit imunitu.
Ilustraèní fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Jednou z možností, jak pomoci své imunitě, je prostřednictvím vitaminů. „Vitaminy mohou mít preventivní roli. Ale nelze se spolehnout, že zabrání onemocnění,“ upozorňuje vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a přednosta Ústavu všeobecného lékařství Bohumil Seifert.

Při zvyšování obranyschopnosti organismu se často mluví o vitaminu D, kterého má většina lidí nedostatek. „Doplňování vitaminu D je jedna ze základních věcí, kterou můžeme udělat proto, abychom měli lepší imunitu. Ale jeho účinek nespočívá v tom, že pacient, který onemocní covid-19, spolkne vitamin D a ten mu pomůže,“ dodala lékárnice a mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Nespecifická imunita se totiž tvoří tři až pět týdnů.

Doplňovat vitamin D navíc není vhodné pro každého, například pro pacienty s osteoporózou, kteří ho už užívají v rámci jiné léčby. Dalšími látkami, kterými lidé mohou pomoci své imunitě, jsou mimo jiné minerály zinku a selenu, které také pomáhají nespecifickou imunitu zvyšovat. Nové poznatky pak podle lékárnice ukazují, že rychleji by imunitě mohly pomáhat takzvané betaglukany – přírodní polysacharidy, které mohou ovlivnit projevy virových infekcí a zmírnit jejich průběh.

Lidé by se proto podle Bažantové ohledně léčivých přípravků i doplňků stravy měli vždy obrátit na lékárníka, který při osobní konzultaci může využít i přístup do jejich lékového záznamu.

Kvalitní spánek a rozumná strava

Vedoucí praktická lékařka polikliniky AGEL Ostrava Gabriela Matheislová doporučuje preventivní podávání vitaminu C, zejména v liposomální podobě, tedy ve speciální formě, která má zvyšovat jeho vstřebatelnost. 

Co dělat, když mám podezření na koronavirus?

„Pro rizikové skupiny lze doporučit podávání imunopreparátů s obsahem zinku, hemového železa, substituci vitaminu B12,“ doplnila. Nejlepším „vitaminem“ je však podle ní v době pandemie kvalitní spánek, pohyb a rozumná strava.

Podle lékařky je potřeba, aby lidé i v dnešní době nadále kontrolovali své chronické nemoci, nepřerušovali zavedenou léčbu a neodkládali pravidelné prohlídky u lékaře. 

„Radím rovněž nepodléhat fámám o takzvaných zázračných lécích a neplýtvat energií při jejich shánění,“ zmínila. Hlavně citlivější lidé by se podle ní měli vyvarovat dlouhodobého sledování médií. „Vzhledem k míře stresu si dovolím připomenout nebezpečnost nadměrné konzumace alkoholu a jiných návykových látek včetně léků,“ radí.

Ibuprofen a čaj s medem

Podle lékárnice Bažantové je problém, že lidé často podceňují počátek nemoci. „Měli by věnovat pozornost onemocnění i v počátku, když už vědí, že jsou pozitivní na covid-19, ale nemají výrazné příznaky,“ uvedla. Lékárníci při samoléčbě doporučují jako podpůrnou léčbu užívat acetylcystein, bromhexin či léky z rostlin, jako je lékořice hladká, hořec drsný či výtažek z pelargonie.

Nejčastějším příznakem covidu-19 je teplota, svalové bolesti či bolesti hlavy. Pro jejich léčbu se doporučují běžně dostupné léčivé přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. „Doporučuje se buďto třikrát denně 500 miligramů paracetamolu, nebo třikrát denně 400 miligramů ibuprofenu,“ upřesnil Bohumil Seifert.

Další léky pacient může zvolit podle příznaků. Tím bývá kašel. „Když volíme léky na kašel, vybíráme buď léky tlumící kašel, nebo podporující vykašlávání,“ vysvětlil Seifert. U koronaviru jsou to podle něj spíše léky tlumící. V případě pocitu ucpaného nosu se hodí léky na snížení otoku v nosním průduchu.

Seifert doporučuje klasický čaj s medem. „Potom samozřejmě také fyzikální procedury jako zábaly, dostatek tekutin a řadu režimových opatření,“ zakončil Seifert. Když se pacientovi i po několika dnech nedaří snížit horečku pod 38 stupňů či pociťuje dušnost, měl by vyhledat lékaře.

„Konzultace s lékařem je vždy nutná, pokud se stav nelepší. Hrozí nejen závažnější průběh nemoci covid-19, ale i riziko předávkování při nadměrném užívání těchto běžné dostupných léků,“ dodala praktická lékařka Matheislová.

Jaké léky používají lékaři v nemocnicích?

Žádný univerzální a vysoce účinný lék proti onemocnění covid-19 zatím k dispozici není. Pacienti ležící v nemocnicích s těžkým průběhem v Česku v současnosti podle Zofie Bartovské z Kliniky infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN dostávají především remdesivir a kortikoidy. 

„K podání remdesiviru jsou stanovena indikační kritéria, zejména jde o kratší dobu trvání příznaků, dobrou funkci ledvin a jater a příznivou dlouhodobou prognózu pacienta,“ přiblížila Bartovská. Lék podle ní dokáže zkrátit délku nutného pobytu pacienta v nemocnici. „Nicméně velké naděje vkládané do tohoto léku zejména u kritických průběhů naplněny nebyly,“ dodala.

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Kortikoterapie se oproti tomu používá, když příznaky trvají déle. Je přínosná především u pacientů s těžkým až kritickým průběhem. „U lehkých průběhů se nedoporučuje, může mít dokonce negativní dopad,“ podotkla Bartovská.

U několika pacientů s kritickým průběhem lékaři v ÚVN nově užili s remdesivirem baricitinib, lék používaný v revmatologii. Užívají však také rekonvalescentní plasmu od dárců, kteří prodělali covid-19. „Cílem je zabránění rozvoje onemocnění do závažného stavu u rizikových pacientů s nově diagnostikovaným převážně lehkým a středně těžkým průběhem covidu-19,“ uvedla lékařka.

Podobnou indikaci mají podle ní i monoklonální protilátky jako například bamlanivimab, který byl v minulých dnech poprvé podán v České republice (více informací o lécích a očkování naleznete zde).

Léky se stále vyvíjejí

Léky proti onemocnění covid-19 se stále vyvíjejí. Před rokem lékaři považovali za perspektivní antimalarikum hydroxychlorochin. To už se nedoporučuje kvůli možným nežádoucím účinkům na srdce. „Zároveň efekt na covid-19 nebyl jednoznačný, podobně jako u lopinaviru/ritonaviru, léčiva používaného k léčbě HIV,“ řekla Bartovská.

V posledních týdnech se hodně mluví také o antiparazitiku ivermektinu. Bartovská ho však považuje za experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů. „Nelze ji považovat za součást odborné péče v léčbě pacientů s covidem-19. V ÚVN tento preparát nepoužíváme,“ doplnila.

Autor:
  • Nejčtenější

Každý druhý muž do pětadvaceti let ještě neměl sex, říká psychosexuoložka

5. června 2024

Premium Osm procent dospělých mužů nikdy nemělo sex, ale i u ostatních skupin zájem o něj opadá. Přesto je...

Žena finguje zlomeniny, muži z jejích fotek šílí a platí za ně tisíce

7. června 2024  8:58

Chloe Welshová si před lety zlomila nohu a přišla na skvělý způsob, jak si přivydělat. Kvůli...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Identická dvojčata si vzala identická dvojčata, díky festivalu dvojčat

8. června 2024  12:08

Sedmatřicetiletá dvojčata Brittany a Briana potkala své budoucí partnery rovněž identická dvojčata...

Važte si Vah i Býka. Čtyři znamení zvěrokruhu, která jsou pro vztah poklad

9. června 2024

Pokud žijete ve vztahu s někým kdo se na narodil v jednom z následujících čtyř znamení, máte vyšší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dvojnásobná máma měla dvojitá ňadra, nepovedená plastika ji zohyzdila

11. června 2024  8:45

Sedmatřicetiletá Piper z Arkansasu si nadělila plastiku prsou poté, co se jí podařilo po porodu...

Touha po vzrušení i uznání vrstevníků. Nebezpečných výzev na TikToku přibývá

12. června 2024

V poslední době se trendem na sociálních sítích stávají výzvy, ve kterých jde o život. Mladí lidé...

Rady, jak nezhoršit menstruaci. Dávejte si pozor na diety, ale i kávu

12. června 2024

Stres, únava, ale třeba i psychické rozpoložení. To vše dokáže ovlivnit váš cyklus. Ale jsou tu i...

Po čem ženy touží? Chtějí tradiční vztah i uspokojitele, problémem bývá důvěra

11. června 2024

Premium „Ženy nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou.“ Také si váš partner, aby zdůraznil...

Pomáhá lidem znovu slyšet. Zánět často způsobují sluchátka, varuje odbornice

11. června 2024

Premium Stoupá průměrný věk dožití, a s tím také narůstá počet lidí, kteří řeší ztrátu sluchu a nechtějí...

Realita práce s dìtmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání øíká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...