OnaDnes.cz

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta mylných názorů. Některými můžete svůj chrup dokonce poškodit. Znáte největší mýty o zubní hygieně?
Ilustraèní snímek

1. Dentální hygiena není zapotřebí

Čistíte si zuby pravidelně, takže vám přijde, že dentální hygiena už je zbytečný luxus? I přes nejlepší péči se ale kartáček nedostane do všech zákoutí a mezizubních prostor, proto dentisté doporučují podstoupit minimálně jednou ročně (raději dvakrát) profesionální očistu zubů u odborníka.

Nemocné zuby mohou ovlivňovat celkové zdraví. Hrozí infarkt i bolesti zad

2. Proti kazu funguje jen fluorid

Kdepak. Se zárodky, které způsobují zubní kaz a záněty dásní, můžou účinně bojovat i různé éterické oleje s antimikrobiálním účinkem (např. hřebíčkový, mátový, heřmánkový, lékořicový či levandulový olej). Působí nejen preventivně, ale dokážou pomoct i k rychlejšímu uzdravení, pokud už se takový zdravotní problém u zubů vyskytne.

Ilustraèní snímek

3. Zuby se mají čistit hned po jídle

Toto určitě ne! Kyseliny z některých druhů potravin totiž krátkodobě změkčují zubní sklovinu. Pokud byste tedy začali hned po jídle s důkladným drhnutím, poškodili byste si ochrannou vrstvu na povrchu zubů.

Lepší je vypláchnout si po jídle ústa vodou, počkat půl hodinky a pak teprve si zuby vyčistit.

4. Mezizubní kartáčky nahradí nit

Další omyl. Pokud jsou mezizubní prostory velmi úzké, ani speciálně tvarovaný kartáček se do nich nedostane. Jestli jsou zase naopak spíše široké, nezmůže s nimi nic tenká dentální nit.

Nejvhodnější variantou je, když budete obě možnosti při péči o zuby kombinovat.

Ilustraèní snímek

5. Čím silnější drhnutí, tím lépe

Zase špatně. Příliš silné tření hodně tvrdým kartáčkem odhrnuje dásně, a odhaluje tak citlivé krčky zubů. Vznikají tím příznivé podmínky pro záněty, ukládání plaku, vznik zubního kazu, dokonce i pro ztrátu zubů. Pamatujte si tedy, že na zuby byste nikdy neměli příliš tlačit.

Co byste měli vědět

Vnější i vnitřní plochy zubů si čistěte jemnými pohyby. Optimální jsou elektrické zubní kartáčky s kontrolkou tlaku.

Při používání ručního kartáčku ho přiložte k zubům šikmo, část štětin má přiléhat k samotným zubům, část bude zasahovat dáseň. Kratším pohybem sem a tam tak odstraníte usazeniny i mezi okrajem dásní a zuby.

O vhodných profesionálních pomůckách k čištění speciálně pro typ vašeho chrupu se poraďte se svým zubním lékařem.

Autor:
zpět na článek