Magické skalní město na Broumovsku. Ostaš patří k těm nejkrásnějším

Pískovcová skalní města České republiky jsou unikátem a svým rozsahem a rozmanitostí nemají v Evropě obdoby. Nejkrásnější z nich se nachází na hoře Ostaš u Police nad Metují a turisty láká množstvím věží, divokým rázem a spoustou neprozkoumaných míst.
Skalní mìsto na Ostaši je tvoøeno pískovci, které vznikly v druhohorách.

Skalní město na Ostaši je tvořeno pískovci, které vznikly v druhohorách. | foto: Společnost pro destinační management Broumovska, o. p. s

Základní tábor 574 metrů nad mořem, hlásá dřevěná cedule, když stojíme u rozcestníku turistických cest. Vydáváme se na Ostaš, na stolovou horu opředenou mnohými legendami a tajemstvími.

Nejprve mineme Výří bránu s opravenou, starou kamennou cestou a poté se noříme do hlubin Horního labyrintu. Lezeme po kamenech, podlézáme skály a protahujeme se „myšími dírami“. Občas jsou útvary tak úzké, že musím sundat batoh ze zad, abych se protáhla mezi pískovci. Cesta je však dlouhá jen pár kilometrů a zanedlouho dosahujeme vrcholu hory.

„Dnes je zde turistika zcela běžná. První turistický průvodce o zdejších skalních městech vznikl už v roce 1723, na výletě byl zde Palacký, Mácha i Goethe, který se vydal také na Hejšovinu. Ostaš byl pro turisty objeven později, stal se ale vyhledávaným cílem,“ vypráví Pavel Lisák, koordinátor národního produktu Skalní města ČR.

Tento projekt vznikl před pěti lety a jeho záměrem je propagovat skalní města doma i ve světě. Sdružení chce také turisty nasměrovat do méně známých lokalit a přidat jim k tomu něco navíc, například návštěvu muzea, památek, sklářské huti, let balonem, které jsou poblíž daného místa.

Ostaš nabízí turistům parádní výhledy na okolní krajinu.

Dnes se však soustředíme jen na túru a dostáváme se k místu zvané Polický zlom, který oddělil horu na dvě výškově rozdílné části. Horní a Dolní labyrint, přičemž spodní partie poklesly zhruba o sto výškových metrů. 

Procházíme Kočičí hrad se spoustou světlého písku a kolem zvláštní skály míříme ke Sluji českých bratří. Útes již zdálky žlutě světélkuje. Zpočátku si myslím, že je to neonová barva či sírový prášek, ale když přicházím blíž, vidím lišejník. Tento druh se jmenuje mapovník zeměpisný a roste v horských oblastech s nízkým znečištěním ovzduší. Velmi často se používá v klimatologii k určování stáří některých usazenin, (například ledovcových morén) nebo při výzkumech ve vesmíru. Za pár minut se dostáváme do úzké soutěsky, mezi patnáct metrů vysoké stěny, kde je nad naší hlavou zaklíněný obrovský balvan.

Kočičí hrad se spoustou světlého písku je plný průlezů a „myších děr“.

„Ostaš je podle pověstí spjatá s českými dějinami a jedna z nich říká, že se na tomto místě scházeli na mše protestanti. Když se kvůli náboženskému útisku rozhodli odejít z Čech, vyryli do kamene letopočet 1627. Je to ale klam. Kámen ‚náhodou‘ objevil v roce 1921 Antonín Krtička, knihař a velký vlastenec. Pracoval jako průvodce a jeho zásluhou vzrostl počet návštěvníků v Polici. Jeho nadšení pro organizovanou turistiku bylo tak velké, že se v jejím zájmu pravděpodobně dopustil podvrhu. Jde tedy spíše o Krtičkův výtvor než o skutečný historický objev,“ vysvětluje Lisák ve Sluji českých bratří.

Lezení v bačkorách

Pokračujeme dál tajuplnou, divokou krajinou, ze které občas vyhlédne tabulka s číselnými kódy a nouzovými telefonními čísly.

„Jedná se o body záchrany, usnadňují lokalizaci v případě potřeby záchrany turistů, horolezců, výskytu požáru nebo při jiné mimořádné události. Na pár místech jsou na Ostaši i dřevěné budky první pomoci s nosítky a lékárničkou. Pro záchranáře jsme rovněž vytvořili speciální orientační mapu, kde jsou podrobně nakresleny všechny skalní útvary a cesty. Lépe se tak mohou ve spletitém bludišti orientovat a zraněné najít rychleji. Ostaš vyhledávají turisté a horolezci, někdy se tu nějaký úraz stane,“ říká Lisák.

Horolezci najdou na Ostaši přes pět set výstupových cest různých obtížností.

Hodně lidí si totiž myslí, že lezení na relativně nízkých věžích je oproti himálajskému horolezectví snadné. Ale pískovcové lezení je náročné, nebezpečné a spojené s řadou pravidel. Horolezci najdou na Ostaši přes pět set výstupových cest různých obtížností. První výstupy zde provedli Sasové ve dvacátých letech minulého století. Češi (horolezci z Náchoda) se na stolové hoře objevili až v roce 1944, a to tajně, protože území tehdy spadalo pod Sudety.

„S lezením jsem začal v osmnácti, v době hlubokého komunismu. Tenkrát jsme po skalách šplhali v kopačkách, na nichž jsme uřízli špunty. Nebo v důchodcovských bačkorách s přezkami, jejichž podrážku jsme potáhli měkkou podrážkou zvanou mechovka,“ vzpomíná Lisák.

V sedmdesátých letech dvacátého století byl hvězdou mezi místními horolezci Miroslav Šmíd, který má na svém kontě řadu pověstných prvovýstupů v celém světě. Jeho vášeň mu však byla osudná, v roce 1993 se zabil v USA při výstupu na horu v Yosemitském národním parku. Kamarádi na rodáka z Police nad Metují nezapomněli a v osadě Ostaš mu nechali zbudovat mohylu.

Mezi útvary skalního bludiště patří i Výří brána.

Hned vedle ní pak leží kaple sv. Kříže. Původně zde byla vystavěna v roce 1484 na památku polických obyvatel zavražděných Slezany. Později byl svatostánek zrušen císařem Josefem II. a znovu obnoven v devatenáctém století. Nyní se o záchranu kaple starají dobrovolníci, kteří shánějí peníze na její opravu. Vymysleli projekt, že ten, kdo má nepotřebné knihy, může je donést nebo zaslat do Centra Walzel v Meziměstí. Až počet knih dosáhne pěti tisíc kusů, uspořádají aukci a výtěžek použijí na opravu kapličky.

Dohoda s mnichy

Z Dolního labyrintu se vracíme k úbočí hory, kde vyvěrá lahodný Samaritánka. V devatenáctém století posloužil jako první vodovod pro Žďár nad Metují.

Reliéf u pramene Samaritánky zobrazuje biblický výjev Krista a ženy u studny.

Na Policku nebyla situace s pitnou vodou ideální, lidé ji brali z potoků a různých pramenišť. Proto se čtrnáct majetných sedláků dohodlo s představeným polického kláštera, že do obce přivedou vodu z Ostaše. Nechali položit 1 143 dřevěných trubek a ročně benediktýnům za používané pozemky platili pět zlatých.

Událost připomíná kamenný reliéf u pramene, s biblický výjevem Krista a ženy u studny. Na jedné straně pískovce je uveden nápis, Kristova slova k Samaritánce a na druhé jsou vytesána jména sedláků, kteří vodovod vybudovali. Na osvěžení nabírám vodu do dlaní a zjišťuji, že má výbornou chuť. Pramen však není nijak silný, snad tedy bude téci dál a zůstane součástí magické Ostaše.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

I když Ostaš měří jen sedm set metrů, terén je vhodný pro fyzicky zdatné turisty. Rovněž pamatujte na dobrou obuv (pohorky nebo outdoorové boty).

Při túře (platí i v dalších lokalitách ČR) sledujte body záchrany a pamatujte si poslední číslo. V případě nehody číslo nahlásíte záchranářům, kteří vás díky tomu najdou rychleji.

Chcete-li pomoci kapli sv. Kříže na Ostaši, knihy doneste nebo zašlete do Centra Walzel (Dlouhá 138, 549 81 Meziměstí, tel. 724 351 801)

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  6.6 21:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

3. června 2024

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Cesta do Chorvatska 2024: Rakousko zavedlo jednodenní známku, Maďaři také

6. června 2024

Nejoblíbenější prázdninová destinace s teplým mořem? Pro turisty z Česka už desetiletí chorvatský...

Sestřičkou v Saúdské Arábii. Předsudky vůči zemi jsou úplně mimo, líčí Češka

2. června 2024

Premium Hana Šlechtová se stará o pacienty v saúdskoarabské nemocnici. Co se jí tam líbí? A jak často se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

Maďarský Grand Canyon. Bauxitový důl v Gántu býval největší v Evropě

10. června 2024

Maďarsko bývalo velmocí v těžbě bauxitu, ze kterého se nákladným procesem získává hliník. Mezi...

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

Na co zírá mašinfíra: Zbýšovská úzkokolejka se proplétá oslavanským revírem

9. června 2024

V dnešním Mašinfírovi vám ukážeme jeden z turistických trháků jihomoravského kraje, tedy z okruhu...

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...