Český výletník: První dinopark v Česku vznikl na zahradě rodinné chalupy

Co by tomu asi říkal vyučený malíř František Jaich z Hynčic, kdyby dnes viděl komerční dinoparky s ještěry, kterých je v Česku hned několik a kde se platí „mastné“ vstupné? Právě on totiž začal vytvářet skromný dinopark na své zahradě a k těm moderním má opravdu trochu daleko.
Návštìvníka Eldoráda hned na zaèátku venkovní expozice vítají dva neandertálci...

Návštěvníka Eldoráda hned na začátku venkovní expozice vítají dva neandertálci (všimněte si, jak jeden jí banán) a pravěký ještěr. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

František Jaich začal už v 50. letech minulého století u svého rodinného domku v Hynčicích na Bruntálsku vytvářet betonové sochy a je mezi nimi i několik dinosaurů – větších než rodinný domek samotný.

František Jaich nazval svůj park Eldorádo. Dostat se tam není úplně jednoduché. Otevřeno je jen v sobotu od 9 do 13 hodin (a stojí za to si konkrétní den předem ověřit v infocentru Krnov) a Hynčice u Města Albrechtic neleží zrovna uprostřed naší vlasti. Naopak, třeba z Prahy tam trvá cesta přes Bruntál asi pět hodin.

Největší je pakůň

Jaich byl obdivovatelem malíře pravěku Zdeňka Buriana a ten prý několikrát zdejší zahradu se sochami i navštívil. Přesto jako první vytvořil sochu bohyně Diany. „Diana se psem byla vůbec první socha. Vznikla v roce 1954, “ povídá mi Jaichův příbuzný, který tam dnes provází a za vstup vybírá dobrovolný příspěvek.

Soch různé velikosti tu najdete asi sto. Největší exemplář je třetihorní savec, vysoký několik metrů, kterého tvůrce nazval „pakoněm“. V době mé návštěvy se o šedivé betonové zvíře opíral žebřík a obklopovalo ho lešení, protože nátěr soch je potřeba občas obnovit.

Jako první Jaich vytvoøil sochu Diany. Kvùli pohoršení kolemjdoucích byla...
Dva dinosauøi vypadají, jako by mìli zaèít bojovat. Zøejmì jde o iguanodona a...

Zpočátku to Eldorádo nemělo snadné. Jak mi říkal průvodce, nahá Diana tak pohoršovala kolemjdoucí, že musela být uklizena do zadní části zahrady, kde je i nyní.

Hynčický park ale nijak nekomercionalizoval a pořád má atmosféru soukromé zahrady, kde si připadám jako návštěvník rodiny. Paní kolem mě nese mísu se zeleninou do pergoly a pán mě posílá na obhlídku zdejší „říše“. Vidím dva roztomilé neandertálce, jednoho dokonce s banánem a nad nimi vykukuje červený ještěr.

„Dědeček přišel na optimální směs betonu a štěrku, aby se mu směs neroztekla, ale aby také netuhla hned, a mohl sochy modelovat,“ říká novodobý majitel atrakce. Soch, včetně těch malých, je tu více než sto a dnes už přibývají spíš jen ty menší.

Jdu dál a míjím dva obrovské dinosaury, kteří na sebe koukají, jako by se právě mělo schylovat k jejich boji. Je to výjev jak z filmu Cesta do pravěku. Jak jsem si našel, měli by to být iguanodon a tyranosaurus. Oni ale i ti ještěři jsou takoví pohádkově bodří, rozhodně se nedá říct, že by se autor přísně držel jejich anatomie.

Rumcajs s Mankou a Cipískem

Eldorádo má i svou pohádkovou část, protože pan tvůrce měl kromě pravěku rád i pohádky. Z jeskyně tu například kouká Rumcajs se svou rodinkou a zahradní domek skrývá Sněhurku a sedm trpaslíků. Ano, ta pohádková část už má spíš trochu poetiku sádrových trpaslíků, a trochu i jejich kýčovitost, ale celkově je první český dinopark muže, který zemřel v roce 1987, dokonale roztomilý.

Zeptal jsem se tu na leccos. Třeba kolik lidí sem denně chodí. Prý jsem dneska byl druhý návštěvník, takže je to svým způsobem pořád exkluzivní místo. Ale trochu si vyčítám, že jsem se víc neptal na to, proč vlastně lidový umělec měl tak silnou touhou přetavit lásku k pravěku v založení této trochu zvláštní zoo.

Dvojrozhledna

Když už někdo zavítá do tak odlehlého kraje, stojí za to se tam zdržet. Jen pár kilometrů od dinosaurů stojí u Města Albrechtice nejpodivnější rozhledna na Moravě.

Proč jsou ty věže dvě, když by stačila jedna? Věže jsou spojené ve výšce 25 metrů dlouhým můstkem. Celá stavba na Hraničním vrchu vznikla tak, že původní nepotřebné stožáry mobilního operátora obec odkoupila, opravila a propojila. Dvojrozhledna se nakonec otevřela v roce 2009.

Na Hranièní vrch vystoupáte z Mìsta Albrechtice asi za tøi ètvrtì hodiny.

Procházím skrz dětské hřiště s dřevěnými dráčky a stoupám nahoru. Schody vedou jen na severní z obou věží. Atrakce je přístupná nonstop a zadarmo. Jsem nahoře, a musím říct, že dvě věže smysl mají. Ne že by z každé byl jiný rozhled, ale přebíhat po můstku a fotit se na něm je fakt legrace. Navíc je vlastně nahoře větší kapacita lidí.

Rozhled je úžasný. Vidím Lysou horu, která je na úplně opačném konci Moravskoslezského kraje. Vidím do Polska, které začíná dole pod kopcem, a mám pocit, že rovina přede mnou je nekonečná a že vidím až k moři. A vidím i směrem k Osoblaze.

Osoblaha neboli Hotzenplotz

Do Osoblahy se jezdí kvůli tomu pocit odlehlosti. Stačí se podívat na mapu, kde se toto městečko nachází. Osoblaha je postrachem internetových vyhledávačů nejrychlejšího spojení a symbol konce. Nebo možná taky začátku, protože podle některých pramenů (jak zdůrazňoval pán ve zdejším infocentru) to byla v dnešním Česku první osvobozená obec od nacistů na konci druhé světové války.

Hospoda Nostalgie v Osoblaze. Celá Osoblaha je nostalgií.

A dnes? On už i ten příjezd je stylový, protože sem vede jediná úzkokolejka Českých drah, která se používá pro zcela běžný provoz. Já měl tedy zrovna smůlu na náhradní autobusovou dopravu, která mě vysadila u cedule.

Ušel jsem pár desítek metrů a kromě vyloučené lokality spatřil na křižovatce na malé vyvýšenině čtyřkolové dělo. Zdejší docela známý artefakt upomíná právě na ty válečné doby. Vedle je válečný pomník z kamene, kde ještě zůstala pěticípá hvězda, a hospoda s trefným názvem Nostalgie. Ale nostalgická je celá Osoblaha, kde padlo při bombardování 90 procent budov. Všude tu trčí cedule s historickými fotkami, jak to či ono prostranství s paneláky vypadalo za zlatých časů před válkou. Z nich ještě zbyla litinová kašna na náměstí, abych byl úplný.

V centru Osoblahy stojí památník v podobì dìla upomínající na váleènou minulost.

Téměř neuvěřitelný (i tím, že se zachoval) je zdejší židovský hřbitov ze 17. století se sněhobílými náhrobky a ojedinělou sbírkou různých symbolů vedle hebrejského písma – například kotvou, sepjatýma rukama, nebo Davidovou hvězdou.

Docela mě překvapilo, že Osoblaha má infocentrum a v něm spoustu suvenýrů a ochotného pracovníka. S turisty tu očividně počítají. Samozřejmě mi vrtalo hlavou i zvláštní jméno. Klíčem k němu je německý název města Hotzenplotz, od kterého se Osoblaha odvozuje. Nejspíš je to Holzen Platz – lesnaté místo.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Když sochy hrají golf. Zkuste si netradiční stezku v Praze

Plastika „Sirius“ Lukáše Raise z leštìných ocelových trubek na golfovém høišti...

VIDEO Golfové hřiště v Praze-Hostivaři je zároveň originální sochařskou galerií a jednou měsíčně nabízí...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

V Sidonii probíhá hranice pøímo vesnicí.

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

Ten protøelejší medvìd bere tomu druhému bonbony. Døevìné sochy medvìdù a...

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Český výletník: Výběžek z výběžku. Tady se hranice Česka opravdu zbláznila

V oblasti šluknovského výbìžku najdete jednu zajímavou anomálii. V malém úseku,...

Když se podíváte na mapu Šluknovského výběžku, asi čtyři kilometry severovýchodně od Šluknova z něj...

Český výletník: Prohlédněte si šikmý kostel s autorkou Šikmého kostela

Spisovatelka Karin Lednická stojí pøed „svým“ kostelem.

„Tady jedeme po Komenského ulici,“ říká spisovatelka Karin Lednická v autě u volantu. Akorát že...

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  6.6 21:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

3. června 2024

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Cesta do Chorvatska 2024: Rakousko zavedlo jednodenní známku, Maďaři také

6. června 2024

Nejoblíbenější prázdninová destinace s teplým mořem? Pro turisty z Česka už desetiletí chorvatský...

Sestřičkou v Saúdské Arábii. Předsudky vůči zemi jsou úplně mimo, líčí Češka

2. června 2024

Premium Hana Šlechtová se stará o pacienty v saúdskoarabské nemocnici. Co se jí tam líbí? A jak často se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

Maďarský Grand Canyon. Bauxitový důl v Gántu býval největší v Evropě

10. června 2024

Maďarsko bývalo velmocí v těžbě bauxitu, ze kterého se nákladným procesem získává hliník. Mezi...

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

Na co zírá mašinfíra: Zbýšovská úzkokolejka se proplétá oslavanským revírem

9. června 2024

V dnešním Mašinfírovi vám ukážeme jeden z turistických trháků jihomoravského kraje, tedy z okruhu...

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...