www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 02/19/2020 - 03:10
Globální oteplování, světové krize a všeobecné katastrofy mají dopad na ekonomiku i cestování. Některé vzácná a krásná místa na zemi postupně zanikají. Z roku na rok se navíc na těchto místech zvyšuje počet turistů a snižuje jejich životnost. Planeta a její zdroje jsou vyčerpatelné. Podle portálu The Architectural Digest existuje několik míst, které o tom svědčí. Všechna tato místa, ať už přírodní úkazy nebo stavby, podléhají změnám, zničení a úpadku. Unikátní památky naší planety však ne vždy zaniknou jen zásahem přírody. Často za to může člověk. Budeš mít to štěstí navštívit tato místa včas?

Čínská zeď

Úžasná obranná bariéra byla vybudována a otevřena v 17.století. Měla chránit Čínu před invazí nepřátelských sil, převážně mongolských. Vybudovali ji za vlády dynastie Ming. Dnes můžeš jít na výlet a projít se alespoň po části Čínské zdi. Celá má téměř 22 tisíc kilometrů! Pravidelně tu potkáš turisty a obdivovatele z celého světa a ani zácpy nejsou výjimečným jevem. Stavba citelně a viditelně podléhá erozi. A nejbizarnější je asi to, že domácí si z této lokality Světového dědictví UNESCO udělali byznys. Postupně prodávají její cihly! Vždyť co je pro turistu lepším suvenýrem než kousek Čínského zdi ?!


Mrtvé moře

Leží 430 metrů pod reálnou hladinou moře. Postupně se však z jeho názvu stává realita. Třeba ho proto vidět, vykoupat se v něm a čerpat všechny léčivé benefity této blahodárné superslané vody dokud nebude skutečně mrtvá. Toto bezodtokové unikum navštíví ročně neuvěřitelné množství turistů. Voda je tak slaná, že v ní můžete sedět a číst knihu. Těžko věřit, dokud to nevyzkoušíte. V okolí jezera najdete extrémně léčivé černé bahno, které je vzácnou přídavnou složkou v kosmetice známých jmen. Jezero se nachází se mezi Izraelem a Jordánskem. Abyste věděli, kde hledat!


Tádž Mahal

Jeho postavením se země dostala do značně velkého dluhu. Ročně ho od té doby ale navštíví miliony turistů a existuje velmi málo lidí na světě, kteří se během dovolené v Indii nevyfotí na lavičce před bílým mramorovým pomníkem. Někdy ani netušíc, že ​​jde vlastně o pomník. Svou majestátností a jedinečností si vysloužil zápis do Světového dědictví UNESCO. Bílý mramor však postupně žloutne. Způsobují to výfukové plyny z aut, smog a nepomáhá ani zářící slunce. Hromada uklízečů pulíruje mramor neinvazivním peelingem, aby se čím déle zářivý jas tohoto mramorového unikátu zachoval. Jak dlouho se to povede se uvidí časem.


Benátky

Snová destinace. Ale stačí na ni i prodloužený víkend. Je však dobré cestovat mimo sezónu. Pokud na takové období v Benátkách vůbec narazíte. Lidé, kteří cestují a poznávají zajímavá místa na světě jinak, ví, že Benátky mají zcela jiný rozměr než ten, který ti nabídne cestovatelský bedeker. Na to, jak je poznávat je však mnoho názorů. Jedinou pravdou zůstává, že Benátky se pomaličku potápějí. Každoročně klesne město o několik milimetrů do Jaderského moře. A navíc kvůli zvyšující se mořské hladině, extrémnímu počasí a zvýšené lodní dopravě erodují jemné základy benátských budov. Obyvatelé města, kterých je tam už naneštěstí jen několik set, se obávají i povodní. Navštivte proto Benátky dříve, než je se sentimentem budeš muset hledat v Jaderském moři se šnorchlem!


Velký korálový útes

Něco překrásné! Bývalo! Ale ještě chválabohu stále je. Nepřekonatelné vizuály, které nabízí podmořský svět Velkého korálového útesu pravděpodobně znáte z každé dobré encyklopedie. Australské pobřeží hostí tisíce druhů rostlin, živočichů a spolu vytvářejí unikátní oceánský život. Ale opět ta nebezpečná klimatická hrozba, lov ryb a lodní doprava. Tyto faktory jsou k životu pod hladinou oceánu absolutně nemilosrdné. Krásné útesy a malé ostrůvky neúspěšně odolávají. Proto si jdi udělat podmořskou fotku nedaleko australského Queenslandu, dokud je ještě čas!

reklama: