www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 12/01/2019 - 20:45

Marně vyhlížíme sluníčko a když už se ukáže, přinese s sebou snad ještě větší zimu. Čas horkých čajů, svařeného vína a posezení u krbu nastal. Jak si užít pohodu a nemuset se pořád zvedat kvůli přikládání?

Pohodlí nadevše

První, co nás napadne připravit ke krbu nebo kamnům, je dřevo. To musíme nejdřív někde sehnat, nařezat a nasekat, a pak nechat ideálně schnout. Většinou ale připravujeme dřevo na poslední chvíli a máme ho uskladněné venku, takže je vlhké nebo dokonce mokré, špatně hoří a má vysoký odpad. Navíc kouří, jak se odpařuje při hoření voda, zanáší kouřovod a tak nám přidělává práci do budoucna. Topení mokrým dřevem je tak zbytečně komplikované a neekonomické. Ani neustálé přikládání nám na pohodlní nepřidá, když už si sedneme a zachumláme se do deky, zas abychom vstávali přiložit. Pro kamna i krby jsou ideální dřevěné brikety s dlouhou dobou hoření, vysokou výhřevností a minimálním odpadem. Lisováním čistých suchých pilin z tvrdých dřevin, jako je třeba dub nebo buk, do tvaru cihel a válců vznikají levné brikety. Ty jsou v porovnání se dřevem skvělou variantou, jak ušetřit. Nemusíte neustále vstávat kvůli přikládání, dobře se skladují a nezaberou tolik místa jako dřevo a ušetří i vaši peněženku.

Dřevo i do kotle

Krby, krbové vložky a kamna jsou pro brikety velmi vhodné, ale pro vytápění celého domu už se příliš nehodí. Pro to je určený kotel na dřevěné pelety ve tvaru drobných válečků, které se dobře dávkují kotlům s automatickým podáváním i plně automatizovaným. Peletky pro kotle jsou vyráběné stejnou technologií lisování jako dřevní brikety, k jejich výrobě se ale používá měkké dřevo, nejčastěji smrk a borovice. Teplo v celém domě bez nutnosti dalšího přitápění zajistí vysoká výhřevnost, a navíc pelety produkují jen minimum popela. Zásobník na popel tak stačí, na rozdíl od jiných druhů paliv, kontrolovat a vysypávat jen jedenkrát týdně.

Obnovitelné zdroje, mezi které spadá i dřevo, jsou ekologickým řešením vytápění. Brikety a pelety navíc přidávají i pohodlné užívání a skladování a samozřejmě příjemnou cenu.

reklama: