Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 01/11/2019 - 18:24
Pátek 11.1. se stal na Dakaru černým dnem nejlepších Čechů. V Kategorii kamionů byl Martin Macík jediný schopen konkurovat továrnímu týmu Kamaz. Ve čtvrtek téměř všechny z nich porazil a dojel na druhém místě. V pátek ještě na WP3 byl přitom první a na WP4 třetí. Zběsilá stíhačka s třemi kamazy si však vybrala daň. Martin Macík urazil na svém kamionu přední kolo. "Macík opravuje - ulomená poloosa a zničené ložisko. Díly má naštěstí u sebe v autě. Takže je jen otázka jak rychle to dokáže opravit a vyrazí do cíle," tvrdili jeho příznivci. A nemílili se. Martin Macík kolo opravil a na WP 5 dorazil se ztrátou 2:41 na 17tém místě. Do cíle se dostal, ale některé body neprojel. Zde je jsou jehgo vlastní pocity z etapy v cíli. "Jsme v cili!!! ???????? Jeden z nejhorších zážitků v životě je opět na světě díky Dakaru a jeho 5. etapě! ???? Start na pláži vyhraný, pěkná etape, technická, to nám šlo jen kdyby... Od 5 km mi bylo tak špatně, že jsem nemohl dýchat, mluvit a vlastně nic, ale stále jsme letěli na prvním fleku. ???? Ferry už se o mě bál a tak mě donutili se vyzvracet za jízdy (140km/h) a udělalo se mi trochu lip. ???? Ok pokračujeme, technicky hory a hurá do rozbitého řečiště, kde jsem kamaze pustil před sebe! Nemělo smysl to ničit. Pak feshák a nenápadný schod dolu. Bohužel pro nás na naši stopě měl asi 5 metrů... Rychlá brzda, pustit a letíme... Dopad do tvrdá, málem převrácení a stojíme s utrženým kolem... ???? Ten pocit nechcete zažít, nešlo ani o tu ránu jako o to zklamání... chvilku to vypadalo, že nebude cesty dál, ale s Počůvajem jsme to zmákli a po několika hodinách oprav, jsme vyrazili dál jen s náhonem na zadek, bez dofuku a brzd vepredu a ještě bez tlumičů! ???? Hrozná očista, ale zvládli jsme to až do cíle! Bohužel tedy se ztrátou několik bodů ve velkých dunách, kam jsme proste nemohli. Teď čekáme na rozhodnutí organizátora co a jak dál, budu informovat co nejdříve! ???? Každopádně vám hrozně moc děkuji za podporu! Jste nejlepší a my uděláme vše pro to, abychom mohli pokračovat a trochu je potrápit aspoň v jednotlivých etapách," řekl v cíli páté etapy Dakaru 2019 Martin Macík.

Bohužel pátek nebyl černý je pro Macíka, ale i pro jediného zástupce Čechů v kategorii čtyřkolek Tomáše Kubienu. I on chválil stroj ve čtvrtek. V pátek však nedojel ani do WP1 a na jeho čtyřkolce se porouchal motor i spojka. „Tomáš Kubiena ukončuje Dakar 2019 před WP1 5. etapy kvuli poruše motoru a spojky. Na vině je jemný písek fesh fesh...“ ohlásil jeho tým. Sám Kubiena poté zveřejnil na facebooku video na kterém táhne na provaze svoji čtyřkolku, kterou tlačí tři Peruánci. Doprovodil to popiskem „Síly by ještě byli, ale těch koní pro zdolání takového to závodu je málo i přesto děkuji místním lidem za pomoc,“

Ve hře ještě zůstávají motocyklisté. Zvláště Brabec, která dojel na 21. místě. Ale i Milan Engel si vedl dobře, když v pátek dojel do cíle jen několik vteřin za ním na 22 .místě.
Dobře jede Martin Prokop, který do cíle dorazil na skvělém osmém místě v kategorii automobilů. Na stejném místě figuroval i v celkové klasifikaci.
V Kamionech převzal žezlo nejlepšího Čecha po Macíkovy Loprais, který jede etapu kolem 9 místa. O dvě místa za ním se pohyboval i Šoltys na druhé Tatře.
V Dakaru nadále pokračují obě žena i když Olga Roučková vlaje na posledním místě své kategorie malých terénních aut a do cíle dojíždí i pět hodin po vítězi etapy. Dnes ji to však již jelo lépe a na trati se pohybovala kolem 21. místa.
Ani v motocyklech Gabriela Novotná zatím nezářila. V kategorii žen je sice čtvrtá, ale tím je i poslední. Navíc podle pořadatelů si poranila ve čtvrtek kotník. Pátek byl však jiný. Gabriela zazářila. Mezi všemi motocyklisty dojela v etapě na 54. místě a to je velmi slušné. Až za ní na 56.místě dojel například Petr Vlček.