Domény neboli doménová jména jsou názvy internetových stránek.
Teď, když už aspoň zjednodušeně víte, co doména v praxi i v teorii znamená, tak se pojďme podívat, jak se k vlastní doméně dostanete a především k té pravé české.
O české domény u nás pečuje zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC. Jejich hlavní činností je, kromě jiného, provoz doménových jmen s českou koncovkou .cz a ENUM, tedy zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně .cz. Jinou koncovku, než .cz u CZ.NIC nenajdete.

Mezi takto vedené registrátory patří například společnost TELE3, u které můžete doménu zaregistrovat a získat také další podporu vašich stránek jako je zabezpečení DNSSEC, hostingové služby jako třeba webhosting zdarma, ftp hosting, dále virtuální privátní servery, poštovní servery a mnohé další služby. Jako jediní v ČR nabízejí třeba seo hosting, který se vám hodí hlavně v případě, že máte více projektů a chcete weby rozložit na více IP adres, atd.Výběr doménového jména je čistě na vás. Dřív, než dojde k samotné registraci pro doménové jméno, tak máte možnost kontroly volné webové domény přes službu WHOIS. Již existující doménové jméno není možné zaregistrovat znovu, takže v případě duplicity, musíte zvolit jiný název. Zda proběhla registrace v pořádku, si opět zkontrolujete přes službu WHOIS.
Ke zvolené doméně přiřadíte do role držitele, případně administrativních kontaktů, konkrétní osobu nebo více osob.