Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 01/02/2011 - 20:34
Dnes začal na ostro letošní ročník Rallye Dakar 2011. Skvěle si vedou čtyřkolky, když Josef Macháček dojel první a hned za ním Martin Plechatý. Výborně si vedla i Lopraisova tatra, která dojela druhá. Zatím se mezi sebou perou Tatry a Kamazy, které obsadili prvních 6 míst.
První Čech, který zvládl úvodní letošní měřený úsek na trase z Victorie do Córdoby, byl David Pabiška, který je v motocyklech na 36. místě se čtvrthodinovou ztrátou. Motocyklista Jan Veselý z Czech Dakar teamu, dojel do cíle na průběžném 81. místě se ztrátou přes půl hodiny. Může za to penalizace 22 minut, které dostal za to, že úsekem se sníženou rychlostí proletěl příliš rychle. Veselý jel přitom velmi dobře, figuroval v jednom okamžiku dokonce na třináctém místě. V cíli byl první motocyklista Faria Ruben, druhý Despres a třetí Coma.
Skvěle si však vedou čtyřkolky. Jako první dojel Josef Macháček a hned za ním Martin Plechatý, oba na yamahách. Mnohonásobný vítěz závodu Macháček je první o 66 sekund. Na třetím místě ztrácí Argentinec Sebastian Halpern již přes tři minuty. „Chytl mě déšť a s tím související bahno. Technika je v pořádku, jen vyměním benzínovou pumpu. Hned první den se na trati objevily záludnosti v podobě vymletých děr a rýh v terénu, které nebyly uvedeny v itineráři,“ komentoval etapu Plechatý. Posdle něj byla extrémně rychá a nebezpečná. Obhájce prvenství ve čtyřkolkách Marcos Patronelli nabral ztrátu už při dopoledním přejezdu, nestihl start úvodní rychlostní zkoušky, ale pořadatelé mu povolili vyrazit se zpožděním. Nakonec si připsal devátý čas, na Macháčka ztrácí 9:46 minuty. Na 176 km při výjezdu ze zatáčky havaroval díky dešti Slovák Rafal Sonik, Vrtulníkem převezen na vyšetření.

Pořadí kamionů :
Kamiony v cíl - Chagin, Loprais, Kabirov, Nikolaev, De Azevedo a na 6.miste se ztrátou 13m18s Tatra Marka Spáčila.
Martin Kolomý se naopak po defektu a následném výletu mimo trať propadl na chvost startovního pole. Nehoda ho postihla v pravotočivé zatáčce po destrukci levé zadní pneumatiky. Tatra vyletěla mimo trať, téměř se převrátila a nakonec se otřela levým bokem o strom. Ze hry je už i Gerard de Rooy, který odstoupil kvůli problémům s nedoléčenými zády.
Mezi automobily zvítězil Sainz před Peterhanselem (+1:31) a Al-Attiyahem (+2:16.

47. 525  KOLOMÝ (CZE), LAMAČ (CZE), KILIÁN (CZE) TATRA 4:02:43

V pondělí čeká dakarský konvoj zcela nová etapa, jež vede typickou jihoamerickou buší. Na trase mezi městy Córdoba a San Miguel de Tucumán se motoristé setkají s jiným povrchem než první soutěžní den. Trať se stočí k severu, kde budou jezdci prodírat křovinatým a místy i lesnatým porostem. V části měřených úseků budou motocykly a čtyřkolky znovu odděleny od osobních a nákladních automobilů. Motocyklisté se mohou těšit na množství nerovností, které budou řešit skoky. Posádky ve vozech se musí připravit na nekonečné poskakování a množství nepřehledných zatáček.