Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 01/04/2011 - 19:34

3. etapa Rallye Dakar 2011 byla opět mimořádně dramatická. V Kategorii kamionů byla dokonána skáza Czech Dakar Teamu. Po Spáčilovy, který havaroval ve druhé etapě (podrobnosti níže) skončila havárií i Tatra Kolomého. Martin Kolomý a Jaroslav Lamač byli přepraveni vrtulníkem do nemocnice. Byli naštěstí při vědomí. Na trati se výborně pral Loprais s Čaginem a Kabirovem. V cíli vypadalo pořadí Čagin, Kabirov ztráta 6:45, Loprais, 6:50  Nikolaev 16:37, 11. místo De Azevedo s Martincem 41:21 ztráta, 39. Randýsek, 41. Vildman.

Posádka kamionu Liaz ve složení Vlastimil Vildman, Ladislav Fajtl, Jan Bervic se hodinu zdržela u havarované Tatry Martina Kolomého a pomáhala svým kamarádům. Vůz stáje KM Racing pak dokončil náročnou etapu na jedenačtyřicáté pozici. „Budeme u vedení soutěže ověřovat, jestli čas strávený u nehody kolegů, bude možné naší posádce odepsat,“ sdělil z bivaku týmový manažer Martin Pabiška.

+0:50:58

V kategorii čtyřkolek od počátku duo bratří Patronelliů útočilo na naše jezdce a bohužel úspěšně. Těsně před cílem však mladší z bratrů chytil téměř hodinovou ztrátu. V cíly byl nakonec první Argentinec Maffei, před krajany Halpernem a starším z Patronelliů. Na čtvrtém místě je klasifikován se ztrátou 20 minut Plechatý a hned za ním Macháček. Bohužel Macháček dostal za pondělní etapu penalizaci 11 minut.

„Dneska šlo o to takticky a bez chyb projet trať a plně se věnovat navigaci. Myslím, že penalizaci dostane i řada dalších závodníků, protože neprojeli požadované body,“ myslí pětinásobný vítěz Dakaru Macháček. „Měl jsem řadu technických problémů, hlavně s palivovým čerpadlem. Pak jsem deset minut opravoval deformovaný ráfek předního kola,“ popsal svoje strasti v etapě unavený Plechatý.

11:24:53 00:22:32

Motocyklista Pabiška dojel na 55. místě, Veselý 87. Celkově vede Despres, před Comou a Fariou. Celkově je Pabiška je 46. a Veselý 92. Dobře si vedou Slováci, když Svitko je celkově 16. a Jakeš 25.

V autech posádka Michael Honda, Jan Tománek dojela na 31. místě a Mikula s Novákem se pohybovali na 62. místě, ale dosud nedorazili do cíle. Celkově jsou Honda s Tománkem na pěkném 32. místě - v kategorii T2 drží stále druhou příčku.
Do 3. etapy nenastoupila posádka Zdeňka Sládka, kterému se stala osudnou jeho řidičská chyba. Ještě 7. kontrolního bod projeli jako 49. a na prvního Sainze ztráceli 40 minut. Pak ale Sládka na 238. km vynesla zatáčka, proletěl přes křoví, za kterým snarazil do velkých balvanů. Při nárazu byl vážně zraněn spolujezdec Míla Janáček, který byl transportován vrtulníkem s podezřením na poraněnou páteř do nemocnice. Auto se sice podařilo opravit, ale osádka není kompletní a tak v závodě skončila.

Dnes již na startu bohužel nebyla Tatra č 509 Czech Dakar Teamu Marka Spáčila. V jednom z mnoha nepřehledných úseků se Spáčilovi průjezdu esíčka pravá-levá zakončeného horizontem zasekl plyn a následnovali dva přemety vozu. Posádka Marka Spáčila bohužel odstupuje ze závodu. Všichni jsou naštěstí v pořádku, auto jede do přístavu v Buenos Aires.
"Hned mi bylo jasné, že se něco děje. Až do osudného okamžiku jsme jeli velmi čistě a svižně, nicméně relativně na jistotu. Do nebezpečného esíčka jsme vjeli rychleji, než jsme měli, nicméně než jsem stihl zareagovat, tak Marek hlásil do interkomu, že auto jede samo. Pak už se to všechno seběhlo strašně rychle. Nějakou tu kolizí jsem již v minulosti zažil, ale dva přemety to rozhodně nebyly," popsal osudné okamžiky kopilot David Vršecký. podle svých slov, ani on kdyby byl za volantem, tak by s vozem v tu chvíli nedokázal nic udělat. "Tak to bohužel je a jakkoliv jsem v tomto okamžiku velmi zklamaný z toho jak moje dakarská premiéra skončila, tak jsem především rád, že se nikomu z nás nic nestalo. Ti co mě znají tak vědí, že umím použít i silnější výrazy, ale v tomto případě nemohu říci nic jiného, než že je to škoda," dodal smutně známý automobilový jezdec.

Tatra Spáčila na startu. Foto : Czech Dakar team