Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 01/07/2011 - 01:56

Dnešní etapa přivedla závodníky do pouště a to svědčilo Lopraisovy. Dokázal porazit i Čagina, ale síla Kamazů se opět projevila a tak dojel za Kabirovem a Nikolajev. Čagin byl čtvrtý. Druhá a poslední Tatra v soutěži Brazilce Azeveda dojela sedmá a celkově drží šesté místo. Vildman s Liazem dojel na 17 místě. S Dakarem se rozloučil i poslední členové OffroadSport  Robert Randýsek, Roman Šiška a Aleš Skříček s Manem do páté etapy nenastoupili. Loprais drží třetí příčku, vede Kabirov. Vildman je 20.
"Dnes jsme si všichni hrábli na samotné dno. Potkalo nás bloudění a ke konci etapy jsme ztratili 18 minut při opravě defektu pneumatiky. Každé z těchto zdržení se nám postupně dařilo eliminovat. Než jsme vyměnili pneu, předjelo nás několik kamionů našich soupeřů a začala stíhací jízda v dunách, během které jsme je všechny předjeli zase zpátky. Dnešek byl velkým sledem extrémních situací. I když jsme dojeli 'jen' třetí, tak dnešního etapového výsledku si z celé rallye cením nejvíc, protože byl opravdu tvrdě vybojovaný," řekl k průběhu etapy Aleš Loprais.

Macháček na čtyřkolce v písku ožil a dokázal se opět protlačit na bednu alespoň v etapě.  Argentinci Petronelli a Maffei však na něho najeli další půlhodinku. Na třetí místo Argentince Halperna však dnes Macháček najel 9 minut a již na něj ztrácí jen čtvrt hodiny. Předstihl kolegu Plechatého a je celkově před ním na čtvrtém místě. Plechatý je celkově pátý.

Výborně si dnes vedli Slováci na motorkách. Tentokrát to byl lepší Jakeš, který dojel na výborném 12 místě a hned za ním Svitko na 13. Pabiška zvládl etapu na 38 místě a zabojoval i poslední člen Czech Dakar Teamu Jan Veselý, který dojel 68. V celkovém pořadí se Svitko posunul již na skvělé 12 místo, Jakeš je 17, naši Pabiška 36 a Veselý 77.

Nevedlo se dnes ale našim osádkám v automobilech. Dosud výborně jedoucí osádka Honda – Tománek na Mitsubishi měla problémy hned po startu a na 1 kontrolu měřeného úseku dojela ze 4 hodinovou ztrátou. Ta se stále zvyšuje a na páté kontrole měli již 5 a půl hodiny ztráty na 116 místě v etapě. Přitom před startem byli celkově na 32. místě se ztrátou 3 hodiny 45 minut na vedoucího Sainze. Nejedou dobře ani Mikula s Novákem, kteří měli na páté kontrole ztrátu téměř tři hodiny a byli na 108 místě v etapě.

Výborně si vede ale v závodě Afrika Eco Race Tomeček s Tatrou. Opět si upevnil vedení a má již náskok téměř tří hodin na 1 místě. Závod končí v neděli.