Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 01/10/2011 - 18:29

Loprais poprvé nestál v letošním Dakaru na bedně a dojel na čtvrtém místě za Čaginem, Kabirovem a Nikolajevem na Kamazech. Horší je ztráta 41. minut na Čagina, díky které klesl Loprais na čtvrté místo. Do čela peletonu se vrací Čagin, 3 minuty ztrácí Kabirov, třetí Loprais ztrácí již 29 minut.
Speciálka patřila obhájci prvenství Vladimiru Čaginovi. Ten ji doslova prolétl a v cíli byl hned za prvními čtyřmi Volkswageny, ani devítinásobný dakarský král Peterhansel nedokázal zajet lepší čas. Aleš se v den svých 31. narozenin od počátku držel na třetím místě, s lehkým odstupem za Kabirovem, ale před Nikolajevem. Mezi čtvrtým a pátým waypointem měla naše posádka defekt, který  řešila výměnou kola, což s sebou přineslo dvacetiminutovou ztrátu, která dala základ výsledné ztrátě v cíli. Kabirov i Nikolajev si až do konce etapy udržovali víceméně konstantní náskok.
„Co říci k dnešku, byla to typická pouštní dakarská etapa. Bohužel jsme hned v úvodu chytili defekt a s ním i poměrně velkou ztrátu. Při výměně kola nás předjelo pět kamionů a několik aut i motorek. Dostat se zpět přes prášící auta byl pořádný oříšek, ale předjeli jsme všechny kromě Čagina a Kabirova, v cíli tedy nakonec brambory… Všechny nás bolí záda, všichni dostáváme opravdu zabrat. Já mám navíc nějaký zánět v pravém lokti a neskutečně to bolí, když řadím rychlostní stupně. Řadím tady určitě minimálně tisíckrát denně, ale má to alespoň jednu výhodu, řadím o to rychleji, abych to měl za sebou, v písku je včasná změna rychlostního stupně důležitá, abychom nezapadli :-). Těch 508 kilometrů bylo opravdu mimořádně rozbitých. Dneska tedy čtvrté místo, ale show musí pokračovat, bojujeme dál,“ řekl k etapě Aleš Loprais.

Ve čtyřkolkách dojel Macháček 8 minut za Petronelim, třetí dorazil do cíle Polák Laskaiwiec (kolega Macháčka z KM Racing teamu). Dosud vedoucí Argentinec Maffei nabral dnes velkou ztrátu. „Hlídal jsem si soupeře a ke konci začal přidávat,“ sdělil k průběhu pondělního maratonského klání pětinásobný dakarský šampion Macháček. Díky výpadku Meffeie se posunul na třetí místo a na druhého Halperna stáhl 26 minut.

V motorkách řádil zpočátku opět Slovák Svitko - byl 6 na 8 kontrole. Ale v cíli zatím jeho čas chybí. Později se ukázalo, že se mu rozbil motor jeho KTM a Svitko, který jel na 7 místě celkového pořadí na Dakaru končí. Skvěle jel druhý Slovák Jakeš a dojel 16. - posunul se již na 10 místo celkově, Pabiška dojel na 38 místě, Veselý na 66.

Po skončení sedmé etapy Rallye Dakar se stáji KM Racing podařilo uspět s protestem proti nefungujícímu navigačnímu zařízení na čtyřkolce Josefa Macháčka (na snímku). Díky tomuto úspěchu na diplomatickém poli se stal pětinásobný dakarský šampion dodatečně vítězem nedělní etapy.

Při projednávání kauzy vyšlo najevo, že Macháček dostal od komisařů do GPS omylem software pro motocyklisty. Po uznání protestu mu bylo od výsledného času odečteno 10:20 minut, což stačilo k posunu na první místo. Podle prvotně naměřeného času totiž přijel za původním vítězem Sebastianem Halpernem z Argentiny o 8:42 později. To zároveň znamená, že další čtyřkolkář KM Racingu Lukasz Laskawiec klesl ze druhého místa na třetí. V celkovém pořadí nemá vítězství na Macháčkovo čtvrté místo velký vliv.

Opravené pořadí nedělní etapy ve čtyřkolkách: 1. MACHÁČEK (ČR) 3:59:48, 2. Halpern (Arg.) 4:01:26, 3. LASKAWIEC (Pol./všichni Yamaha).