Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 01/08/2013 - 22:21
Aleš Loprais s Tatrou se dostal do čela Rallye Dakar i když doje v etapě až na šestém místě. Po čtvrté etapě vede soutěž kamiónů před Nizozemcem Gérardem De Rooyem o 56 sekund. V této etapě útočili Rusové na Kamazech. Zvítězil Mardeev před Karginovem. Třetí byl Stacey na Ivecu a čtvrtý zatím nejrychlejší Kamaz v celkovém pořadí Nikolaev. Až za ním přijeli do cíle dvě nejrychlejší Tatry v pořadí pátý Kolomý a 24 vteřin po něm Loprais. Synovec šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise zaostal o téměř 18 a půl minuty za nejrychlejším Rusem Ajratem Mardějevem. Dosud vedoucí De Rooye ale dojel až o osm minut za ním a to rozhodlo o posunu Lopraise do čela soutěže. Sedm minut za naším jezdcem je však již na třetím místě celkově Nikolaev a čtvrtý Mardeev. Pátý je Kolomý. Polepšil si i nejlepší Liaz, se kterým Valtr posoupil na desáté místo celkově. V etapě byl však rychlejší jeho kolega na stejné značce Spáčil a tak i ten zaznamenal posun na 17 místo celkově. Vildman je 20 celkově. Naopak problémy měl Vrátný s Tatrou.
“Dnešní etapa byla opravdu zajímavá! Velké duny, vyschlá řečiště, první kaktusy a jemný písek zvaný fesh – fesh. Snažil jsem se držet tempo, ale zároveň nebláznit a zbytečně neatakovat vedení. Není za námi pojistka tzn. rychlá asistence jako má De Rooy nebo jiné týmy. Celý měřený úsek jsme zvládli až na jednu nepříjemnost. Zhruba 100 kilometrů před cílem nám odešlo přední tlumení a proto jsem musel výrazně zvolnit. Měl jsem obavu, ať nezničíme nápravu, nebo neutrhneme kolo,” uvedl po etapě Loprais. Upozorňuje i na první technické problémy Princezny 69 a dodává s úsměvem: “Hladil jsem Princeznu po volantu a říkal jí, ať holka vydrží. Rány v kabině, ale byly hodně nepříjemné a bolí mě z toho záda. Posádka je v pohodě, večer se dáme dohromady a Princezna 69 dostane nové tlumení. Máme, ale před sebou ještě dlouhou spojovačku a pak se na tom začne pracovat,” rozloučil se zlatý Aleš Loprais za tým InstaForex Loprais!

V Motocyklech jeli dobře Slováci, kteří však mírně klesli celkovým pořadím.  Standardně zajel Pabyška, který si v celkovém pořadí o tři místa polepšil. Mezi 7 a 8 kontrolním bodem měl však problémy Veselý a dojel až 151. s pětihodinovou ztrátou.