Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 01/05/2020 - 13:33
Dakar 2020 odstartoval v neděli ráno do své první etapy. Nejvýrazněji promluvil z Čechů do pořadí Tomáš Kubiena ve čtyřkolkách. První etapu jel skvěle a na vítězného Ignacio Casaleho ztratil 6:55 minuty. Později však dostal 15minutovou penalizaci za příliš vysokou rychlost a klesl ze třetího na šesté místo. Dobře si vedl i Martin Prokop na Fordu. V první etapě ztratil ale na prvního V. Zalu 15 minut. Zatím mu patří dvanácté místo.

Pořadí v kategorii automobilů tak vládnou tři vozy Mini. Zatím ještě nejsou ještě výsledky kamionů, kde si vede výborně Martin Šoltys na Tatře, který se držel na pátém místě. Tradičně dobře si na začátku vede i Aleš Loprais s Pragou, který jede na sedmém místě a hned za ním je Martin Macík  na Ivecu. Vede Kagirov na Kamazu. Pořadí se však přesýpá. Nakonec byl z našich nejlepší Macík, který etapu dokončil na výborném pátém místě. Hned za ním na šestém dojel Šoltys. Etapu vyhrál Šibalov na Kamazu.

Jako první dojela do cíle tradičně kategorie motocyklistů. První etapu vyhrál Price na KTM. Smolař loňského ročníku Američan Ricky Brabec dojel na Hondě druhý. Jeho český jmenovec Jan Brabec s Husqvarnou dojel na 36 místě se ztrátou 37:22 minut na vítěze etapy. Před ním jsou další dva Češi. Na 28. místě ztrácí Engel 31:55 minut a o tři místa za ním jeden nováček soutěže Martin Michek.

Problémy má patrně matador soutěže Macháček, kterému v kategorii SSV/buggy nenaskakují žádné průjezdové časy. Podle prvních informací má prý technickou závadu. Podařilo se mu ji však opravit, ale do cíle dojel s více než šestihodinovou ztrátou.