www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 06/02/2020 - 10:05

V dnešní době, kdy se dají v důsledku krize kolem pandemie nového koronaviru očekávat výrazně stoupající ceny elektřiny a plynu, je na místě vážně uvažovat nad tím, že byste přešli na jiný způsob vytápění domácnosti, který by byl výhodnější z ekonomického hlediska. Jednou z variant je pořízení kotle na tuhá paliva a používání dřevěných pelet.

Co jsou dřevěné pelety a jak se vyrábějí?

Dřevěné pelety jsou produkty, jež se vyrábějí z dřevěných pilin. Dříve piliny často končily bez dalšího využití, případně se spálily ve své původní podobě v průmyslových podnicích. V současnosti jsou ale dále zpracovávané a následně nabízené v podobě pelet pro běžné domácnosti k vytápění.

Dřevěné piliny se nejdřív důkladně vysuší. Poté dojde k jejich slisování pod vysokým tlakem, čímž vznikají charakteristické válečkové tvary, takže pelety pak připomínají klasické uhelné brikety.

Základní vlastnosti pelet a důvody pro jejich využívání v domácnostech

Výše uvedeným zpracováním dřevěné pelety získávají velmi dobré vlastnosti, díky nimž jsou vhodné právě pro domácí použití. Mají ideální výhřevnost, takže není zapotřebí tolik přikládat, chcete-li mít doma v chladnějších měsících příjemný tepelný komfort. Běžná domácnost za rok v rodinném domě spálí maximálně kolem 5 tun materiálu, přičemž jedna paleta o hmotnosti necelé tuny vyjde jen zhruba na 6.000 Kč. Náklady na vytápění domu tedy rozhodně nejsou nijak přehnaně vysoké. Dřevěné pelety jsou navíc lehce dostupné. I díky tomu, že dřevěného odpadu je značné množství v důsledku potřeby zpracování dřeva z lesů, které je napadené kůrovcem.

Dřevěné pelety jsou účinným způsobem, jak topit nejen v rodinných domech, ale kupříkladu i na chalupě či chatě, kde není dostupná centrální síť energií, takže si musíte vytápět z vlastních zdrojů.

reklama: