www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 02/25/2021 - 18:07

Exekuční dražba nemovitosti je podle exekutorů i odborníků nejhorším možným způsobem jak prodat nemovitost. Nedobrovolnou dražbou získá dlužník pouze 10 – 20 % z vydražené ceny. Mnohem lepším řešením je dražbě nemovitosti předejít. Poradíme vám, jak na to.

Exekuční dražba nemovitosti

Nedobrovolná dražba nemovitosti je prodej nemovitosti v exekuci formou dražby. K dražbě dochází tehdy, když je v exekutorském řízení vymáháno mnoho peněz a zablokování finančních prostředků na bankovním účtu či prodej movitých věcí nestačí k umoření dluhu. Často však dochází k dražbě i kvůli několikatisícovému dluhu. Stačí k tomu nesplacená půjčka pro živnostníky, půjčka bez registru nebo bankovní úvěr, apod.

Průběh dražby nemovitosti

Dražba nemovitosti probíhá v několika fázích:

  • Vydání příkazu k dražbě exekutorem

  • Ocenění nemovitosti soudním znalcem

  • Nařízení a provedení dražby

  • Získání nemovitosti

  • Nevydražení nemovitosti - v tomto případě se cena sníží až na 25 % obvyklé ceny a začne se dražit znovu

Jak oddálit či zrušit dražbu nemovitosti?

Nemovitosti jsou zpravidla vydraženy za pouhé 2/3 odhadní ceny. Prostředky získané dražbou jdou na úhradu dražby a poplatků exekutorovi. Pokud je vydražená částka nedostatečná k pokrytí dluhu například za hypotéku, musí stále dlužník doplatit zbytek. Dlužník tak přijde o střechu nad hlavou, aniž by byl jeho problém vyřešen. Jak zabránit dražbě nemovitosti? Na počátku správným výběrem hypotéky, ideálně v hypoteční kalkulačce, třeba na portálu Finanční patron. Později pomocí vyplacením dluhů.

Dražbu lze oddálit nebo zrušit uhrazením dluhů. Pomocí vám může půjčka bez registru, rychlý prodej nemovitosti, podání insolvenčního návrhu nebo zpětný odkup nemovitosti. Takto lze zrušit exekuci i 24 hodin před jejím začátkem.

Zpětný odkup nemovitosti je možné využít prakticky kdykoliv. Čím dříve tuto šanci využijete, tím pro vás lépe. Hrozba exekuce snižuje hodnotu nemovitosti a případně znesnadní její prodej. Odkup nemovitosti vám umožní získat potřebnou hotovost, přitom budete stále v nemovitosti bydlet. Tu lze kdykoliv odkoupit zpět.

reklama: