www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 03/11/2019 - 09:35

Jakmile si jednou vyzkoušíte jízdu s elektrickým pohonem, pravděpodobně jí úplně propadnete a okamžitě vás bude zajímat, jak vybrat elektrokolo. Aby ne, kdekdo už na nich brázdí horské cesty i ulice velkoměsta. Proč zrovna vy byste se měli plahočit s jazykem na vestě? Elektrokolo vám sice nedá vše úplně zadarmo (od toho existují motorky), ale podá vám pomocnou ruku a zaveze vás tak daleko, kam byste se jinak nedostali. Sami si budete určovat, jestli zrovna máte chuť spíše na rekreační jízdu, nebo chcete pořádně potrénovat svaly.

Jak vybrat elektrokolo? Nebo raději zvolit přestavbu?

Ze všeho nejdřív byste se měli rozhodnout, zda opravdu chcete kupovat fungl nové zařízení, nebo se raději pustíte do úpravy vašeho stávajícího bicyklu. Ano, možná jste o tom dosud nevěděli, ale běžná kola lze opravdu přebudovat na elektrická. Po přestavbě vám na konstrukci přibude krabička s elektrickým pohonem. Na výběr budete mít ze sady se středovým pohonem a s elektromotorem v předním či zadním kole.

Rozhodujte se podle toho, jak je chcete využívat

Tak jako je tomu u klasických kol, i ta elektrická se vyrábí v několika různých typech, z nichž každý je určen pro jiný typ terénu. Některá toho zase hodně uvezou – věděli jste, že v některých zemích už existují elektrokola nahrazují nákladní vozíky? Obecně platí, že byste měli při výběru vhodného typu zohlednit primárně to, kde a jak se na něm budete nejčastěji pohybovat. Jen tak bude jízda na elektrokole pohodová a bezproblémová. Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat podrobněji.

Městská elektrokola

Těšíte se na to, jak se budete proplétat mezi stojícími auty v zácpách a do práce dorazíte včas, aniž byste si zapotili košili? Pak je městské elektrokolo tou pravou volbou pro vás.

Vezměte si ho do školy, do kanceláře nebo na nákup. Ušetříte spoustu času, energie, a navíc se budete po silnicích pohybovat ekologickým způsobem. Městské modely umožňují snadné nasedání a sesedání, což z nich činí ideální dopravní prostředek i pro seniory. Na ulici je můžete kdykoliv odstavit a bezpečně zamknout pomocí integrovaného zámku. Často bývají vybaveny nosiči na batoh nebo tašku s nákupem. Udržují se snadno a zvládnou i občasný výlet mimo město. A protože se jedná o současný trend, zabodujete s nimi u kolegů či spolužáků.

NEVÝHODA? Jsou nevhodná na dlouhé cesty a do náročných terénů.

Treková elektrokola

Představují mezistupeň mezi elektrokoly horskými a městskými. Rozhodněte se pro ně tehdy, pokud máte rádi dlouhé výlety po asfaltových cestách a v lehčím přírodním terénu.

Běžný tuzemský cyklista stráví většinu času na okreskách, polních a lesních cestách, a pro takové vyjížďky je trekový nebo krosový typ jako dělaný. Ve srovnání s městskými koly jsou ta treková těžší, mají robustnější konstrukci a mohou se pochlubit výkonnějším pohonným zařízením. Na delších výletech oceníte pohodlí a dostatek místa na zavazadla.


NEVÝHODY? Neporadí si s každým terénem.

Horská elektrokola

Pořádný motor a pevná konstrukce vhodná do terénu s pěkně vyváženým těžištěm, to jsou horská elektrokola.

Akumulátor bývá umístěn pod rámem a ze všech modelů poskytne největší kapacitu, takže s tímto turbo vozítkem ujedete klidně i sto kilometrů. Pro opravdu velké nerovnosti jsou k dispozici odpružené modely. Rozhodněte se pro takový a získáte ideálního společníka například na dovolenou v Krkonoších.


NEVÝHODY? Tento typ je těžký a nevhodný pro cyklisty, kteří se pohybují převážně po silnicích.

Skládací elektrokola

Takovým specifikem pro ty, kteří musí bicykl

často převážet tramvají či vlakem, nebo doma nemají prostor pro jeho uskladnění, jsou modely skládací.

Složit a rozložit kolo je záležitostí pár vteřin, takže žádný nervák před nástupem do tramvaje vás nečeká. Je třeba jen otočit páčkou. Tato kola navíc bývají ze všech dostupných variant nejlehčí. Bonusem je, že ani v práci nebudou nikomu překážet.

NEVÝHODY? Nezvládnou delší cesty a nejsou určena do terénu.

Elektrokola jsou trendem, který se velmi rychle rozmáhá, a tak si v pestré nabídce na trhu každý najde to svoje. Ať už se budete přesouvat jen mezi prací a domovem, nebo se chystáte zdolávat vrcholky hor. Nezapomeňte zohlednit důležité parametry, jako je motor, výdrž baterie, rozměry a váha, a vyberte si svého favorita.

Pokud jste se i vy přidali do řad e-cyklistů, neváhejte se s námi podělit o to, jaký model jste si vybrali a zda jste s ním spokojeni. Která kritéria jsou pro vás nejzásadnější – výdrž baterie, hmotnost, nebo třeba finanční stránka?

reklama: