www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 08/02/2019 - 11:05

Důvody, proč chceme začít běhat, bývají různé. Zkusili jsme to na dovolené s kamarádkou, máme pocit, že je potřeba se více hýbat nebo si jen chceme vyčistit hlavu. Jak ale začít tak, abychom hned druhý den nemuseli skončit?

Nepřepálit začátek

Věčná bolístka všech začínajících sportovcům, nejen běžců. Tak zvaný přepálený začátek je přesně to, čemu bychom se měli vyhnout. Nesnažit se první den urvat vše co jde, ignorovat své tělo a dokázat si, že do půjde. Jednou, dvakrát možná, ale po několika dnech začne naše tělo stávkovat, objeví se bolesti a únava svalů a v horším případě přijde i nějaký úraz. Tomu je dobré se vyhnout a začínat pozvolna, pomalu a především nepřeceňovat své možnosti a schopnosti. Nemusíte hned uběhnout 5 kilometrů, zkuste jen rychlou chůzi prokládanou během a nezapomínejte správně dýchat.

Pomalu a jistě

Důležitou roli hraje i protažení na začátku a na konci běhu a také pozvolné zvyšování zátěže. Pokud jste nikdy neběhali, nechte svému tělu čas na to, aby si zvyklo, že běhá. Počítejte s tím, že v prvních dnech budete mít problém uběhnout i jen 200 metrů a dýchat budete jako lokomotiva, pravidelným tréninkem se ale vaše kondička i výdrž zlepší. Dobrým pomocníkem pro běh je hudba, která vás může povzbudit i motivovat. Multimediální Bluetoth přehrávač Orava MBT-4G můžete díky technologii Bluetooth spárovat s jiným zařízením, třeba sluchátky, a vyběhnout tak bez zbytečných kabelů a spousty přístrojů. Interní paměť 4GB nabízí opravdu velkou kapacitu pro všechny písničky, které máte rádi a díky podpoře mnoha různých formátů můžete poslouchat třeba audioknihy nebo se při běhu učit nová anglická slovíčka. Poslouží také k prohlédnutí obrázků nebo jako diktafon, když si budete chtít uchovat své nápady.

Nebojte se a zkuste vyběhnout. Nezapomeňte na protahování, pozvolné zatěžování a také dobrý výběr hudby nebo slovního doprovodu, který vám ještě zlepší požitek z běhu. Každý den tak uvidíte malé zlepšení a budete mít důvod být na sebe hrdí.

 

reklama: