www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 11/28/2018 - 22:20

Nastoupí vaše dítko prvního září do první třídy? V tom případě vás čeká řada změn. Některé změny však musíte provádět již teď a mezi ně se řadí samozřejmě i vybavení jeho učebního koutku. Klíčem ke všemu je pak výběr kvalitního dětského psacího stolu. Ale jaký zvolit? A přizvat dítě k této akci, či nikoliv? A jak zajistit, aby všichni byli spokojení?

Máte doma budoucího školáka? Pak potřebujete psací stůl

Máte-li doma budoucího školáka, jistě se již ocitáte ve víru myšlenek a zařizování jeho prostoru, kde se bude učit. Je mnoho věcí, které ovlivníte ohledně jeho budoucího školního prospěchu méně významně, co však můžete dostat pod kontrolu jednoznačně, a tím mu i do budoucnosti pomoci, je právě vybavení jeho učebního koutku. Jedná se sice o jisté vstupní finanční náklady, avšak investujete do budoucnosti vlastního dítěte, protože ve správně ergonomicky řešeném studijním prostředí bude dítě dosahovat lepších učebních výsledků, než by tomu bylo v jiném případě. Samozřejmě to neznamená, že touto cestou si zajistíte školního premianta, k tomu je ještě zapotřebí dostatek disciplíny a talentu, ale prokážete svému dítěti bez všech pochybností velkou službu.

Jedním z nejdůležitějších kusů nábytku, které je potřeba pořídit, je bezpochyby dětský psací stůl. Ten musí být zvláště pozorně vybraný, protože nikdo z nás si nepřeje, aby si jeho potomek již od raného věku zakládal na pozdější problémy se zády. Ke stolu pak samozřejmě patří i kvalitní židle, jejímuž výběru musí být také přikládán nemalý zájem. Studijní prostředí pak obvykle dotváří ještě skříňka na učebnice a sešity, poličky a další úložné prostory a také nástěnka. Zapomenout nesmíte ani na kvalitní a stolní lampu, která dokáže efektivně osvítit celý studijní prostor. Oči svého dítěte musíte chránit v první řadě.

Jaký dětský psací stůl zvolit?

Jednoznačnou novinkou posledních let v této oblasti jsou tzv. rostoucí psací stoly, které se dle svého názvu dokážou přizpůsobovat rozměrům vašeho dítěte. Jsou sice o něco dražší, ale na druhou stranu je nemusíte časem obměňovat, pouze je jednoduše upravíte. Stále více lidí v dnešní době volí tuto variantu, protože potom si již nemusí dělat starosti s obměnou vybavení dětského pokoje či studijního koutku. Rozhodnutí je však samozřejmě na vás a je také možné zvolit variantu postupného dokupování a výměny nábytku. Starší kousky pak můžete prodat prostřednictvím bazaru, takže určitá část nákladů se vám bude kompenzovat.

Materiálů, ze kterých lze vybírat, je velký dostatek, takže můžete zvolit psací stůl jak z dřevěného masivu, tak i například z lamina. Nedá se jednoznačně říci, který materiál je horší a který lepší, protože v dnešní době se již všechny produkty vyznačují pevností a odolností. Navíc je zapotřebí počítat i s tím, že plocha stolu může být v rychlé době ušpiněna, například od barev či z jiného dalšího důvodu. A to dokonce i tehdy, využijete-li krycí podložku, která bude na povrchu stolu spočívat. Takže se zase nemusí vyplatit investovat do příliš drahého materiálu, který bude po určité době znečištěný.

K výběru stolu dítě určitě přizvěte

Důležité je z výběru psacího stolu dítě nevyloučit, ale naopak jej přizvat a ptát se na jeho vlastní přání i postřehy. Děti bývají například velice citlivé na barvu a určitá barevná kombinace je může velmi těšit, tak proč jim ji v konečném rozhodnutí nedopřát. Především holčičky pak mohou chtít mít celý svůj pokoj určitým způsobem sladěný a zakládat si svůj vlastní osobitý styl a v tom případě je také vhodné jejich přání, bude-li pro vás samozřejmě cenově dostupné, respektovat. Nebudete v nich tak posilovat nevraživost vůči učení, ale naopak se mohou cítit lépe, když pochopí, že jsou rozhodovacími aktéry.

To, že dítě bude vyslovovat své názory na věc, však automaticky neznamená, že se mu musíte ve všem přizpůsobit. Již nyní přichází na řadu lekce komunikace a vyjednávání, jejichž výstupem je pak dosažení souladu, ve kterém nebude poražených. Děti budou umění kompromisu potřebovat do svého dalšího života, takže již teď pracujete na jejich úspěšnější budoucnosti. Dopřejte dítěti dostatek svobody, ale stanovte si nejen finanční hranice, které však vaše dítě překročit nemůžete. Je tedy zapotřebí, aby byly dostatečně pevné. Zamezíte tak budoucím neadekvátním nárokům vašeho dítěte, které se již od útlého věku musí začít seznamovat s pravým významem slůvka „ne“.

Chcete-li mít naprostou jistotu, že jste pro své dítě udělali maximum, není na škodu nastudovat si ještě pravidla ergonomického uspořádání studijního prostoru či eventuálně konzultovat tuto problematiku přímo s odborníkem. V tom případě pak již nic nemůže jít špatně a dosáhnete optimálního výsledku, tj. nejlepšího možného učebního prostředí pro vašeho potomka!

reklama: