www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 08/14/2021 - 00:55

Zařizování domácnosti zahrnuje velkou škálu prvků. Pokud je váš byt či rodinný dům členitější a chcete mít jednotlivé místnosti klasicky oddělené od dalších, nepochybně vás čeká výběr interiérových dveří. Jaké jsou v tomto směru aktuální možnosti a trendy?

Konstrukce dveří

Moderní interiérové dveře se zpravidla vyznačují robustnější konstrukcí. Dříve hojně používaná voštinová výplň, která je velmi lehká, případně rovněž nepříliš kvalitní dřevotřísková varianta, se dnes už z logických důvodů netěší největší oblibě. Jejich předností je snad jen nízká pořizovací cena, ta je ovšem třeba na úkor odolnosti vůči poškození, životnosti, v neposlední řadě pak ani nemusejí splňovat protipožární standardy. I uvnitř objektu by se dnes přitom měly nacházet protipožární dveře, které v případě, že v domácnosti vzplane oheň, do jisté míry zabrání jeho dalšímu šíření do ostatních místností.

Kvalitní konstrukce volte hlavně z masivu, potažmo z PUR desky. Obě verze mají kromě jiného velmi dobré tepelně izolační vlastnosti.

Povrch

Pro interiérové dveře je určitě důležitá nejen samotná konstrukce, ale také vzhled. Do jisté míry jej ovlivňuje volba povrchového materiálu. Použít se dá kupříkladu dýha, tradičním materiálem je pak fólie z dřevovláknité desky, která vyniká minimální tloušťkou.

Barva

U interiérových dveří, stejně jako u dalšího nábytku a vybavení domácnosti, jistě hraje roli barevné provedení. V tomto ohledu se dnes už prakticky žádné meze nekladou, tudíž záleží jen na vašem vkusu. Pozor si dejte na to, aby interiérové dveře ladily zejména se stěnami a podlahami.

Zárubeň

Dveře do interiéru se dají volit rovněž dle toho, zda mají v zavřeném stavu hranu, nebo jsou v rovině se zárubní. Rozlišují se tedy na falcové a bezfalcové. Druhá možnost bývá zpravidla o něco atraktivnější, zato však dražší. Rám by v každém případě měl barevně korespondovat se samotnými dveřmi.

reklama: