www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 12/06/2019 - 09:29

Potřebujete zhubnout? Zbavit se stresu? Pobolívají vás záda? Začněte cvičit jógu!

Popularita jógy vzrůstá. Nabízí totiž řešení na spoustu problémů, do našich životů přináší harmonii a rovnováhu. Dokáže obohatit život o nové obzory, upravit zdraví, rozšířit poznání a přinést do života svěží filosofii.

Jóga dokáže změnit život

Stres a napětí, jimž jsme každodenně vystavováni, si vybírají svou daň. Trpíme oslabenou imunitou, sužují nás problémy pohybového aparátu a řada civilizačních chorob. Chceme-li tomu všemu uniknout, musíme se naučit uzavřít a stáhnout do vnitřního já. Nalézt harmonii, mír a rovnováhu. Jóga nám to umožní. Zlepší náš všední život.

Jednota mysli a těla

V sanskrtu slovo jóga znamená jednotu mysli a těla. Jóga však není náboženství jako spíše životní filosofie. Tato prastará věda o pohybu je schopna upravit všechny aspekty lidského života, mentální i fyzické. Vyrovnáme-li totiž svou psychiku, budeme schopni řešit problémy klidně a racionálně. A když se zase zlepší náš zdravotní stav, k čemuž jóga také může přispět, tak budeme odolnější vůči nemocem.

Jóga pomůže každému

Jóga je vhodná pro muže i ženy všech věkových skupin i povolání, a začít s ní můžeme prakticky kdykoliv. Fyzické účinky jógy se však naprosto liší od jiných druhů cvičení. V první řadě se v ní nesoutěží. Jejím cílem je cílevědomé dosahování pružnosti. Ale také dosažení rovnováhy a síly mysli, těla a ducha. Při cvičení jógových asán v kombinaci se správným dýcháním se upravuje oběh a reguluje metabolismus, který mimo jiné řídí přibývání a ubývání váhy. Z toho důvodu si jogíni a ti, kteří se józe dlouhodobě věnují, celoživotně udržují ideální váhu.

Cvičte pod dohledem

Výčet předností jógy je však mnohem delší a v podstatě by vydal na celou knihu. Cvičení jógy je pro člověka zkrátka prospěšné v mnoha ohledech. Začínat ale doporučujeme pod dohledem profesionála. Uvažujete-li proto, že jógu okusíte, přihlaste se na nějaký kurs v blízkosti bydliště. Na lekce si berte pohodlné volné oblečení, které vás nebude nikde tlačit a nebude vám v něm horko ani zima. Důležitá je také správná podložka na jógu, které se říká jógamatka. Její výběr ale přizpůsobte druhu jógy, jíž se hodláte věnovat.

A jakmile začnete, tak vytrvejte. Výsledky se brzy dostaví!


reklama: