www.katedrala.cz


         
Vložil/a MaitriPrema, So, 04/18/2020 - 15:01
Jonatan je tvor, který prožil během svého života hodně. Na britském trůnu viděl 7 monarchů, zažil vynález žárovky i motorových vozidel, dokončení Eiffelovy věže i první mrakodrap! Přes to všechno je Jonathan stále aktivní i když vzhledem k šedému zákalu je již úplně slepý a ztratil i čich. To mu sice komplikuje hledání potravy, ale ošetřovatelé mu oblíbený salát, banány i mrkev dávají tak, že je najde.

Z vajíčka se Jonathan vylíhnul údajně roku 1832 na Seychelách, které jsou domovinou želv obrovských. Do své současné domoviny na Svatou Helenu dorazil v roce 1882 již plně dospělý, což u tohoto druhu želv nastává kolem 50 let. Od té doby žije v sídle Plantation House, tedy v zahradách rezidence Britského guvernéra. Ostrov Svatá Helena v jižním Atlantiku je známý jako místo exilu Napoleona Bonaparta.

Jonathan miluje drbání na krku

Jonathan má rád sluníčko. Za slunečných dnů obvykle natahuje svůj dlouhý krk i nohy ze svého krunýře a užívá si slunce. Pokud je chladné počasí, zakopá se do hromádek listů, nebo odřezků trávy a nevylézá tam celý den. Želví metuzalém má však rád lidskou společnost. Miluje například drbání na krku. Jakmile se na nedalekých tenisových kurtech začne něco dít, Jonathan se k nim podle svého ošetřovatele vypraví na inspekci. Jonathan žije se 3 dalšími želvami, Davidem, Emmou a Fredem, kteří jsou mnohem mladší než on. Jeho nejlepší přítel, David je druhá nejstarší želva na ostrově, je mu však jen 80 let.


Foto z roku 2014 zdroj wikipedia.org

Kolik je Jonatanovi skutečně let?

Ačkoli nikdo nezná Jonathanův věk s naprostou jistotou, odhadovalo se, že již dosáhl své plné dospělé velikosti, když dorazil na ostrov, což znamenalo, že v té době mu bylo asi 50 let. Veterináři se tedy domnívají, že se mohl narodit v roce 1832 a je mu nyní 187–188 let.
Průměrná délka života želvy jeho druhu je asi 150 let. To znamená, že Jonathan již přežil všechny své želvy spolu více než 30 let! Díky této skutečnosti byl oficiálně uznán Guinessovým rekordem jako nejstarší živé zvíře. Jonathan je natolik slavnýý, že má svůj portrét i na svatohelenské pětipenci!


Fotografie přibližně z roku 1900, na níž je údajně Jonathan ve věku asi 70 let

Foto: wikipedia.org

Nejstarší želva v čechách

V Čechách najdete nejstarší želvu v ZOO Praha. Jde o samce želvy sloní Eberharda von Leipziger Hauptbahnhof. I jeho věk je však pouze odhadován. V roce 1969, kdy Eberhard přišel do Lipska, byl již plně dospělý. Muselo mu být tedy nejméně třicet let – což znamená, že dnes je mu minimálně 81 a možná i 101 let.


foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nejstarší želva může být i na Zanzibaru

Na popularitě Jonathana jistě neubere to, že možná se najde ještě starší želva na ostrově Prison Island v oblasti Zanzibaru. V roce 1919 guvernér Seychel poslal darem guvernérovi Zanzibaru 4 želvy obrovské z Aldabry. Některé prameny uvádějí, že nejstarší želva na ostrově je dnes stará více než 200 let. Na ostrově Prison Island se želvám velmi daří. V roce 1955 už jich bylo okolo 200. Ovšem lidé je začali krást kvůli prodeji na maso, nebo jako domácí zvířata a tak jejich počet zase prudce klesl.  V roce 1988 už jich bylo jen 100 a o dva roky později jen 50. V roce 1996 zůstalo posledních 7 kusů! Poté vláda Zanzibaru ve spolupráci se Světovou společností na ochranu zvířat (Wold Society for the Protection of Animals) postavila velký ohrazený výběh na jejich ochranu. Všechny želvy byly očipovány. Jejich počet se tak postupně opět zvyšuje.


Želvy z Prison Island

reklama: