www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 10/12/2021 - 21:54

Ceny nemovitostí v Česku letos prudce vzrostly. Nejhorší je situace v Praze a Brně, v těchto městech dáte za metr čtvereční novostavby více než sto tisíc korun. Za cenu nemovitosti v Česku si tedy můžete koupit pěkný domek u moře. Třeba v Bulharsku vás garsonka u moře vyjde na tolik, co stojí garáž ve větším městě.

Situace na trhu nemovitostí je v ČR opravdu tristní. V rámci EU byl u nás meziroční růst cen domů a bytů čtvrtý nejrychlejší, zrychlil na 8,9 procent. V Praze vzrostly ceny nemovitostí během několika let až o sto procent. Kdo koupil byt před lety, může si nyní mnout ruce. Co však mají dělat mladé rodiny a páry, které potřebují vlastní bydlení?

I nejlevnější byty bohužel zdražují

Nejjednodušší rada by byla odstěhovat se daleko za Prahu a za Brno. V Česku stále jsou lokality, kde je bydlení podstatně levnější. Co se týče větších měst, je dostupná koupě či pronájem bytu Ostrava, levně je už tradičně také na severu Čech. I tam se však podle odborníků zdražuje.

V meziročním zdražení je rekordmanem Ústí nad Labem, ceny tam stouply o dvě pětiny. Pořád však jde o místo, kde metr čtvereční bytu pořídíte nejlevněji, asi za 30 000 korun. Samozřejmě v tomto porovnání bereme v úvahu větší česká města. Kdo je ochoten odstěhovat se na maloměsto či vesnici, má šanci více ušetřit. Tedy za předpokladu, že zde bude dostatek nemovitostí. I v mnohých menších městech je bydlení drahé, protože je ho prostě málo. Nízká nabídka je dle odborníků jednou z hlavních příčin vysokých cen, k těm dalším patří rostoucí ceny stavebních materiálů a pozemků, přísné technické předpisy.

V zahraničí je levněji

Ceny bytů v Česku jde bohužel srovnávat s cenami v některých západních zemích, kde mají ovšem vyšší platy. A když se podíváme na východ, budeme velmi příjemně překvapení. Co byste řekli na nemovitost u moře? Kolikrát je levnější než dům v ČR.

Nečekejte, že si levněji než chatu v ČR koupíte nemovitost v populárním přímořském středisku, avšak třeba v bulharských letoviscích u moře a v horách jsou nemovitosti opravdu levné. Nejlevnější garsonky tam pořídíte pod půl milionu, což je cena, za kterou v ČR dostanete tak možná garáž.

Kde hledat levné nemovitosti v Česku?

Je vůbec možné v Česku najít levnou nemovitost? Sní o tom snad každý, kdo se chystá koupit byt či dům. Když už ale narazíte na nějakou opravdu dobrou cenovou nabídku, začne vám v hlavě hlodat červíček pochybností. Není tady něco špatně, že je cena tak nízká?

Nejlepší nabídky získáte přes své známé, kteří mají známé. Tyto neveřejné prodeje, tedy bez umístění inzerátu na velkých inzertních serverech, jsou jednou z nejlepších možností, jak získat bydlení za dobrou cenu. Bohužel musíte mít štěstí, být ve správný čas na správném místě.

Zajímavou možností je nákup nemovitostí v dražbě, tam je možné nemovitost získat například za tři čtvrtiny její hodnoty. Opět ale musíte mít štěstí, je nutné dlouhé měsíce sledovat úřední desku exekutorského úřadu a doufat, že nikdo nenabídne šílenou částku, kterou nebudete ochotní přeplácet.

Situace s pronájmy není o nic lepší

Vyplatí se dnes vůbec kupovat nemovitost, když jsou ceny tak vysoké? Nákup se vyplatí vždy. Nejhorší jsou pro pronájem bytu Praha a Brno, tam jsou ceny vysoké a v podstatě jen vyhazujete peníze oknem. Vždy je lepší splácet vlastní hypotéku než dávat peníze někomu cizímu. Dnešní mladá generace má tendenci se neuvazovat, koupě bytu však není doživotním závazkem. Vždy ho můžete prodat. S dnešní situací, kdy je nemovitostí opravdu nedostatek, to nebude nijak složité. Mimochodem dům či byt se dá prodat i s nedoplacenou hypotékou. Jestli na ni tedy dosáhnete, určitě nákup zvažte a upřednostněte před pronájmem.

reklama: